Επιτυχημένα και φέτος κόντρα στους καιρούς…τα Παπαφλέσσεια (Φωτογραφίες)

Πρώτη Δημοσίευση: 02/06/2013 11:39 - Τελευταία Ενημέρωση: 02/06/2013 20:17
Αν και η …γρουσούζικη χρονιά 2013 απείλησε με καταστροφή των Παπαφλεσσείων, αφού λίγη ώρα πριν την έναρξη είχαμε πρωτοφανή για την περιοχή μας βροχόπτωση, παρ’ ότι το ημερολόγιο έγραφε 1 Ιουνίου, τελικά όλα πήγαν καλά, έχοντας ξεπεράσει ήδη και τη σκόπελο της οικονομικής κρίσης… Ο καιρός ίσως απέτρεψε περισσότερο κόσμο από να παρακολουθήσει τους αγώνες, ωστόσο οι θέσεις στη νότια κερκίδα ήταν καλυμμένες σε μεγάλο βαθμό, με το κοινό αρκετά ενθουσιώδες.
Το βρεγμένο τερέν και η πτώση της θερμοκρασίας ήταν σε κάποιο βαθμό ένας ανασταλτικός παράγοντας στο να μη δικαιωθούν οι προσδοκίες για μεγάλες επιδόσεις. Ωστόσο, σχεδόν σε όλα τα αγωνίσματα ο συναγωνισμός ήταν έντονος. Αξιοσημείωτες ήταν οι επιδόσεις του Σπύρου Λεμπέση στον ακοντισμό με 78,80 μ. και του Γιώργου Τσάκωνα στα 200 μ. (20’’72), στο ύψος η πρώτη θέση κρίθηκε σε αγώνα μπαράζ, πολλές συγκινήσεις πρόσφεραν οι κούρσες των 1.500 μ., με τον αγώνα των γυναικών μάλιστα να χαρίζει το όριο για το πανευρωπαϊκό νέων στη Σοφία Πιτούλη, ενώ ένα ακόμη όριο για την ίδια διοργάνωση εξασφάλισε η Ελισάβετ Πεσερίδη στα 100 μ. εμπόδια.
Στο επίκεντρο βρέθηκαν φυσικά οι δύο Μεσσήνιοι πρωταθλητές, με τον Λούη Τσάτουμα να κάνει μια καλή επίδοση στα 8,06 εξασφαλίζοντας την πρωτιά στο μήκος (άφησε υποσχέσεις με μεγαλύτερα άκυρα άλματα), ενώ η Ελένη Θεοδωρακοπούλου που επίσης έκανε την πρώτη της εμφάνιση μετά από τραυματισμό, έστω και στα 1.500 μ. που δεν είναι το αγώνισμά της έμεινε ενθουσιασμένη από την αγάπη του κόσμου, καταλαμβάνοντας την 7η θέση, με 4’27. Οργανωτικά όλα κύλησαν άψογα, με το πρόγραμμα να έχει εμπλουτιστεί με τη συμμετοχή δεκάδων παιδιών από την ακαδημία του διοργανωτή Μεσσηνιακού, επίσημη ημερίδα παίδων-κορασίδων και την παρουσίαση για πρώτη φορά στην Καλαμάτα αγώνων στίβου ατόμων με κινητικές αναπηρίες (μήκος, 100 μ.). Το αγκάλιασμα των Παραολυμπιονικών έγινε και με μια ακόμη κίνηση και αυτή ήταν η βράβευση του Καλαματιανού παγκόσμιου πρωταθλητή στο τένις με αμαξίδιο, Γιώργου Λαζαρίδη, ενώ τιμητική πλακέτα αποδόθηκε και στον Σύλλογο Ελλήνων Ολυμπιονικών. Την παρέλαβε η Μανιάτισσα Βούλα Κοζομπόλη, έχοντας στο πλευρό της τους συναθλητές της Εύη Μωραϊτίδου, Δημήτρη Μούγιο, Βασίλη Πολύμερο, Νίκο Συρανίδη, Νίκο Ξυλούρη, Γεωργία Ελληνάκη, Βούλα Ζυγούρη, Κώστα Λούδη και Λάμπρο Παπακώστα.
Αν στο όλο σκηνικό προσθέσουμε τις παράλληλες εκδηλώσεις που ουσιαστικά μετέτρεψαν για πρώτη φορά τα Παπαφλέσσεια 3ήμερα (αγώνες kids athletics στην πλατεία την Παρασκευή, τη μεγάλη ημερίδα για τον αθλητικό τουρισμό το μεσημέρι και την προγραμματισμένη για σήμερα επίσκεψη της ακαδημίας στίβου του ΜΓΣ στην έκθεση με τα Ολυμπιακά Κειμήλια στο ξενοδοχείο «Ελίτ») τότε πραγματικά η διεθνής διοργάνωση στίβου της Καλαμάτας ανέβηκε φέτος ένα επίπεδο.

Αποτελέσματα
 
100m MEN
1         KILTY Richard                            10.30
2         BREDNEV Aleksandr                   10.50
3         SCOTT Ryan                              10.59
4         KALAMARAS Hristos                   10.66
5         ANDREADIS Panayiotis               10.67
6         STERYIOULIS Efthymios             10.68
7         ROUSSAKIS Iordanis                  10.79
8         TRIVYZAS Panayiotis                  10.80
9         TSOUSIS Vasilios                       10.94
10        SIDERIS Spyridon                      11.32
11        KYRIAKOULAKOS Iason              11.51
           TSAKONAS Lykourgos-Stefanos   DNS
                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
 
 
200m MEN
1        TSAKONAS Lykourgos-Stefanos   20.72
2        KILTY Richard                            20.78
3        BREDNEV Aleksandr                   21.07
4        PATERAKIS Emmanouil               21.48
5        SCOTT Ryan                              21.61
6        DIAMANTIS Sotirios                   22.65

 
400m MEN
1         LENNON-FORD Luke                   46.79
2         KYRIAKIDIS Petros                     47.16
3         GRAVALOS Dimitrios                  47.44
4         GILLET Antoine                         47.57
5         DARDANELIOTIS Mihail              48.45
6         STAMATELOPOULOS Ioannis       48.73
                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 
800m MEN
1         ZAIZAN Ioan                        1:49.05
2         DIMITRAKIS Andreas            1:49.06
3         POISTOGOV Stepan              1:49.89
4         QERAMA Eraldo                    1:50.86
5         VAGGELAKOS Konstantinos   1:53.09
6         GOTSIS Nikolaos                  1:53.13
7         MOUTSO Edison                   1:53.20
         
LONG JUMP MEN
1      TSATOUMAS Louis                            8.06        +1.9
2      TSAKONAS Georgios                         7.89       
3      MERTZANIDIS-DESPOTERIS Mihail     7.68       
4      POLYANSKIY Sergey                          7.68       
 
RESULT

JAVELIN THROW MEN
1          LEBESIS Spyridon                78.80
2          HERMAN Timothy                 73.40
3          VERTOUDOS Konstantinos    70.95
4          TROUBAS Georgios              66.05
5          ILTSIOS Georgios                 63.40
6          KARELAKIS Panayiotis          63.05
7          KALYKAS Dimitrios               54.60
 
RESULT
 
100m ΑΝΔΡΩΝ με ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
(T36 – T37 – T38)
1        ΜΑΡΙΝΟΣ Αριστοτέλης                     12.18
2        ΤΣΑΓΑΝΗΣ Σπυρίδων                       12.70
3        ΓΚΑΝΤΕΣ Ιάσων                               12.99
4        ΠΡΩΤΟΝΟΤΑΡΙΟΣ Λουκάς-Ιωάννης    14.02
5        ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Αναστάσιος              14.11
                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
100m WOMEN
1        SAFRONOVA Olga                         11.45
2        KERAMIDA Grigoria-Emmanouela   11.78
3        RUSAKOVA Natalya                       11.83
4        GATOU Maria                               11.90
5        KIEŁBASIŃSKA Anna                     11.94
6        KATSIKOYIANNI Konstantina         12.54
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 
RESULT
 
200m WOMEN
1        SAFRONOVA Olga                      23.30
2        RUSAKOVA Natalya                   23.94
3        KIEŁBASIŃSKA Anna                  24.00
4        SARRI Ekaterini                         25.08
5        TSIOUTSIOUMANOU Margarita   25.74
6        BINISKOU Theodora                  26.00
                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 
1500m WOMEN
1        KOBELEVA Aleksandra              4:18.18
2        VOSMERIKOVA Anastasiya        4:18.82
3        PIERDEVARĂ Florina                4:21.78
4        PITOULI Sofia                         4:23.39
5        PAPADOPOULOU Maria            4:25.74
6        FRUMUZ Cristiana-Alexandra    4:26.93
7        THEODORAKOPOULOU Eleni     4:27.99
8        PARDALOU Maria                     4:32.07
9        MARTZAKLI Niki                      4:34.17
10      BERDOUSI Ekaterini                 4:34.30
11      DAGGLI-PAGOTTO Fotini          4:36.61
12      BERDOUSI Nikoleta                 4:59.75
                                                                                                                                                                                                                                                                                 
 
100m HURDLES WOMEN
1 KONDAKOVA Yuliya; 13.07
2 TALAI Alina; 13.22
3 NYTRA Carolin; 13.54
4 PESIRIDOU Elisavet; 13.60
5 ANTONOVA Aleksandra; 13.66
6 PETSOUDI Olympia; 13.66
; ;
 
HIGH JUMP WOMEN
1          MIKOŁAJCZYK Izabela           1.88
2          HERASHCHENKO Iryna         1.88
3          KIVIMYAGI Tatyana              1.80
4          STERYIOU Antonia               1.75
5          VLAHOU Myrsini                   1.75
6          GOUSIN Tatiana                   1.70
7          KYRIAKOPOULOU Ekaterini   1.70
                                                                                                                                                                                                                                                                           
 
TRIPLE JUMP WOMEN
1          GUMENYUK Irina            13.79
2          VIATKINA Natallia           13.39
-           PERRA Athanasia            Άκυρη
            KONTORIGA Kalliopi        DNS
            KOTROUTSOU Maria        DNS
            TYRITZI Panayiota          DNS
                                                                                                                                                                                                                                                
 
 
SHOT PUT WOMEN
1        DUDZIŃSKA Agnieszka               17.36
2        SVIRIDOVA Olesya                    16.30
3        SOFANI Evaggelia                      15.90
4        BOLSAKOVAITE Renata              13.77
                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 
 
RESULT
 
200m ΠΑΙΔΩΝ
1        ΚΟΥΡΛΕΤΗΣ Βασίλειος                   24.08
2        ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ Κοσμάς   24.24
3        ΚΟΝΔΥΛΗΣ Αλέξανδρος                 24.77
4        ΜΕΤΣΑ Κλεόν                               24.99
5        ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΟΣ Χρήστος              25.16
6        ΓΑΪΤΑΝΗΣ Γεώργιος                      25.43
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
 
 
1500m ΠΑΙΔΩΝ
1          ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ Αναστάσιος                    4:09.70
2          ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης               4:12.41
3          ΛΑΜΠΡΙΝΟΣ Νικόλαος                       4:27.67
4          ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΣ Κωνσταντίνος       4:28.56
5          ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ Γεώργιος              4:33.26
6          ΑΡΙΔΑΣ Λυκάων-Κωνσταντίνος           4:34.83
7          ΜΠΟΣΙΝΗΣ Δημήτριος                       4:38.05
8          ΚΑΡΜΙΡΗΣ Παναγιώτης                      4:51.84
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            
 
200m ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1        ΚΟΥΡΜΠΕΤΗ Σταυρούλα                      27.30
2        ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Δήμητρα                27.35
3        ΚΑΡΛΑΥΤΗ Δήμητρα                            27.75
4        ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ Σταυρούλα                       28.04
5        ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Κυριακή-Βασιλική                 28.88
 


 Χριστίνα Ελευθεράκη
Φωτογραφίες: Στασινός Μουτσούλας



Προσθήκη νέου σχολίου

Σχετικές Ειδήσεις