Η σημερινή αθλητική ατζέντα -Πρεμιέρα για τη Β’ Τοπική

Πρώτη Δημοσίευση: 19/10/2019 09:21 - Τελευταία Ενημέρωση: 19/10/2019 09:30
Α΄ ΤΟΠΙΚΗ
Γειτονικό ντέρμπι στη Μεθώνη…

Επικίνδυνη έξοδος για τον Πάμισο Μεσσήνης
Ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος της Α΄ Τοπικής κατηγορίας Πάμισος Μεσσήνης, δοκιμάζεται σήμερα με τον Απόλλωνα Καλαμάτας, στο Δημοτικό Γήπεδο Ασπροχώματος για την 4η αγωνιστική.
Ακόμη, ο Τσικλητήρας Πύλου «κοντράρεται» με τον Ακρίτα Κορώνης στο Δημοτικό Γήπεδο Μεθώνης στο γειτονικό ντέρμπι.
 
ΠΥΛΟΣ – ΚΟΡΩΝΗ
Με στόχο τη δεύτερη νίκη (προηγήθηκε εκείνη κόντρα στον ΠΑΟ Καλού Νερού) θέλει κόντρα στον Ακρίτα Κορώνης ο Τσικλητήρας Πύλου (προέρχεται από βαριά ήττα με τον ΑΟ Μεθώνης), ανεβαίνοντας βαθμολογικά. Ο τεχνικός Κώστας Στυλιανόπουλος και ο συνεργάτης του Γιάννης Σουρέλης αναμένεται να έχουν όλο το δυναμικό διαθέσιμο.
Ένα καλό αποτέλεσμα θα προσπαθήσει ν’ αποσπάσει  η ομάδα της Κορώνης (προέρχεται από εντός έδρας ήττα με τον ΠΑΟ Καλού Νερού), με τον προπονητή της Σπύρο Τσίκινη να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.
  
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. – ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣ.
Επιστροφή στις νίκες μετά το «Χ» στην Κυπαρισσία θέλει στο σημερινό ντέρμπι με τον Πάμισο Μεσσήνης ο Απόλλων Καλαμάτας, πλησιάζοντας έτσι το γκρουπ των πρωτοπόρων. Ο προπονητής Τάκης Σακελλαρόπουλος και οι συνεργάτες του Θανάσης Τσούκλερης, Θεόδωρος Σακκάς, θα έχουν στη διάθεσή τους και τον έμπειρο αμυντικό Νίκο Περιβολάρη (εξέτισε  την ποινή του). Νοκ άουτ είναι ο νεαρός αμυντικός Γιάννης Καραχάλιος (αποβλήθηκε στο ματς Κυπέλλου Μεσσηνίας με τον ΑΟ Διαβολιτσίου).
Στους «πράσινους» της Μεσσήνης τώρα, ο τεχνικός Γιώργος Καλόμαλος και ο συνεργάτης του Γιώργος Βλάχος, έχει πλέον δύο ακόμη επιλογές  για τη συνέχεια της σεζόν. Πρόκειται για τους επιθετικούς Βαγγέλη Κουλόπουλο (αγωνιζόταν στον ΑΟ Διαβολιτσίου) και Γιώργο Τσούκλερη (προέρχεται από τον Απόλλωνα Καλαμάτας). Νοκ άουτ και από το σημερινό ματς έχει τεθεί ο νεαρός αμυντικός  Αλέξανδρος Ρούτσης (ταλαιπωρείται από τραυματισμό). Ο Πάμισος Μεσσήνης στοχεύει  στο «διπλό» παραμένοντας έτσι μόνος του στο «ρετιρέ» της κατάταξης.

Αναλυτικά οι σημερινές συναντήσεις της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Τοπικής, με τους διαιτητές και τους βοηθούς που τις «σφυρίζουν», έχουν ως εξής:
Ώρα3.30 μ.μ.
Δημοτικό Γήπεδο Μεθώνης
Τσικλητήρας Πύλου-Ακρίτας Κορώνης: Ρέκκας (Μπουρίκας-Διακουμάκος)
Δημοτικό Γήπεδο Ασπροχώματος
Απόλλων Καλαμάτας–Πάμισος Μεσσήνης: Ψηλοπαναγιώτης (Γκούμας-Τσουλάκος)
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 3 αγώνες)
1. Πάμισος Μεσ. 6-0 9
2. Μεθώνη 10-4 7
-. Εράνη Φιλ. 4-1 7
4. Εθνικός Μελ. 4-2 6
5. ΑΕ Μάνης 7-4 5
-. Θουρία 4-1 5
-. Απόλλων Καλ. 4-3 5
8. Κυπαρισσία 4-4    4
-. Κορώνη 4-5 4
10. Καλό Νερό 5-5 3
-. Σπερχογεία 4-5 3
-. Ανδρούσα 3-6 3
-. Πύλος 4-9 3
14. ΑΕ Αβίας 4-6 1
-. Ανάληψη 2-7 1
16. Τ. Άγρας 2-9 0

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 
Ενδιαφέροντα ματς σε «Γ. Λουκαρέας», Δυτική Παραλία, Άρι, Σουληνάρι 
Με τέσσερα ενδιαφέροντα ματς ανοίγει σήμερα η αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Τοπικής κατηγορίας.
Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός Καλαμάτας υποδέχεται τον Ηρακλή Κυπαρισσίας, η ΑΕΚ Καλαμάτας «κοντράρεται» με τον Ηρακλή Καλαμάτας στο τοπικό ντέρμπι, ο Νέος Άρις περιμένει τον Δωριέα Δωρίου, ενώ ο Χανδριναϊκός «συγκρούεται» με την  Ομόνοια στο «ντέρμπι ουραγών».
 
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ. – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛ.
Επιστροφή στις νίκες (μετά το «Χ» κόντρα στην ΑΕΚ Καλαμάτας) θέλει στη σημερινή  εντός έδρας συνάντηση με τον Ηρακλή Κυπαρισσίας  ο Ολυμπιακός Καλαμάτας, διατηρώντας την επαφή του με την κορυφή της κατάταξης. Ο προπονητής Γιώργος Γρηγορόπουλος αναμένεται να έχει όλο το δυναμικό διαθέσιμο.
Στην τριφυλιακή ομάδα τώρα, ο τεχνικός Γιώργος Λυδιώτης θα στερηθεί ξανά τις υπηρεσίες του επιθετικού Παναγιώτη  Πλάκα (τιμωρημένος).
Ο Ηρακλής Κυπαρισσίας θέλει αξιόλογη  εμφάνιση και θετικό αποτέλεσμα.
 
ΑΕΚ ΚΑΛ. – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛ.
«Σεφτέ» στις νίκες θέλει  κόντρα στον Ηρακλή Καλαμάτας η ΑΕΚ Καλαμάτας, βελτιώνοντας έτσι τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα. Ο προπονητής Πέτρος Χιώτης δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.
Με στόχο το «διπλό» θ’ αγωνιστούν οι «κυανόλευκοι» παραμένοντας κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων.
Ο τεχνικός Άρης Γαλανόπουλος αναμένεται να έχει όλο το δυναμικό διαθέσιμο.
Τελευταίο μετεγγραφικό απόκτημα για τον Ηρακλή Καλαμάτας ο έμπειρος μεσοεπιθετικός Παναγιώτης Καραγιάννης (την περυσινή σεζόν ενίσχυσε του ΑΟ Σπερχογείας).
 
ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ – ΔΩΡΙΟ
Ν’ αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα θα επιδιώξει  στη συνάντηση με τον Δωριέα Δωρίου ο Νέος Άρις, ανεβαίνοντας  έτσι στο βαθμολογικό  πίνακα. Ο προπονητής Παναγιώτης Πεφάνης δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.
Να συνεχίσει τις εξαιρετικές εμφανίσεις και τα καλά αποτελέσματα θέλει η ομάδα του Δωρίου, παραμένοντας έτσι στην κορυφή. Ο τεχνικός Σωτήρης Μπουραντώνης αναμένεται να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον νεοαποκτηθέντα επιθετικό Τάσο Βεσέλι (επέστρεψε από τον ΑΣ Ανδρούσας).
 
ΧΑΝΔΡΙΝΑΪΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ
Νέο ξεκίνημα θέλει κόντρα στην Ομόνοια ο Χανδριναϊκός (προέρχεται από δύο βαριές ήττες με Δωριέα Δωρίου και Απόλλωνα Πεταλιδίου), πετυχαίνοντας έτσι την παρθενική νίκη. Ο τεχνικός Δημήτρης Λίτσας αναμένεται να έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεσή του.
Με στόχο το «διπλό» θ’ αγωνιστεί η Καλαματιανή ομάδα (προέρχεται από δύο σερί ήττες με Παπαφλέσσα Χώρας και Απόλλωνα Πεταλιδίου), για να ξεκολλήσει από την ουρά της κατάταξης.
Ο προπονητής  Μιχάλης Φασουλής, δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.

Αναλυτικά τα σημερινά ματς της 3ης αγωνιστικής  της Α1 κατηγορίας, με τους διαιτητές και τους βοηθούς που τα «σφυρίζουν» έχουν ως εξής:
Ώρα 3.30 μ.μ.
Δημοτικό Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας»
Ολυμπιακός Καλαμάτας – Ηρακλής Κυπαρισσίας: Πλακογιάννης (Τσοπανάκης - Σωτηρόπουλος)
Δημοτικό Γήπεδο Δυτικής Παραλίας
ΑΕΚ Καλαμάτας – Ηρακλής Καλαμάτας: Κουτσαναστάσης (Γάκης-Π. Νικολόπουλος)
Δημοτικό Γήπεδο Άριος
Νέος Άρις – Δωριέας Δωρίου: Ηλ. Νικολόπουλος (Αράπης-Βανικιώτης)
Δημοτικό Γήπεδο Σουληναρίου
 Χανδριναϊκός – Ομόνοια: Καυκάς (Γεωργαντάς-Μπασιλάρης).
 
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 2 αγώνα)
  1. Δώριο 7-1 6
-. Πεταλίδι 5-0 6
-. Θύελλα Χαρ. 5-1 6
-. Χώρα 3-0 6
5. Ηρακλής Καλ. 6-3 4
-. Ολυμπιακός Καλ. 4-2 4
7. Αρφαρά 3-3 3
-. ΑΟ Φυτειάς 1-1 3
9. Νέος Άρις 2-4 1
-. ΑΕΚ Καλ. 2-5 1
11. Ηρακλής Κυπ. 0-2 0
-. Ομόνοια 0-3 0
-. Πανιώνιος 2-7 0
-. Χανδριναϊκός 0-8 0

Β΄ ΤΟΠΙΚΗ
Πρεμιέρα με τέσσερις αγώνες 
Πρεμιέρα σήμερα στο πρωτάθλημα της Β΄ Τοπικής κατηγορίας, στο οποίο συμμετάσχουν 33 ομάδες χωρισμένες σε 3 ομίλους των 11. Στον 1ο όμιλο προβλέπεται ότι θα πρωταγωνιστήσουν ο Αίαντας Καλαμάτας, η Αναγέννηση Παραλίας, ο Μεσσηνιακός, ο Κεραυνός Καλαμάτας και η Δόξα Καλαμάτας.
Στον 2ο όμιλο, πρωταγωνιστικές βλέψεις έχουν ο Διαγόρας Κοπανακίου, ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας και ο ΠΑΟΚ.
Στον 3ο όμιλο αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν η ΑΕ Λογγάς, ο ΠΑΟ Καλλιθέας και ο Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου. Βέβαια, σε κάθε όμιλο μπορεί να υπάρξουν  ομάδες – έκπληξη, οι οποίες και να πλασαριστούν τελικά στις υψηλές θέσεις.
Το σημερινό πρόγραμμα περιλαμβάνει  4 αγώνες.
Στον 2ο όμιλο, ο Αστέρας Βαλύρας υποδέχεται τη Νίκη Πλάτης, ενώ η Θύελλα Μερόπης «κοντράρεται» με τον Διαγόρα Κοπανακίου. Στο δε 3ο όμιλο ο Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου φιλοξενεί το Δαναό, ενώ ο Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας συγκρούεται με το Νέστορα Πύλου.

Αναλυτικά οι σημερινές συναντήσεις της 1ης αγωνιστικής της Β΄ Τοπικής, με τους διαιτητές και τους βοηθούς που τις «σφυρίζουν», έχουν ως εξής:
Ώρα 3.30 μ.μ.
Δημοτικό Γήπεδο Βαλύρας
Αστέρας Βαλύρας–Νίκη Πλάτης: Ζαρακοβίτης (Ταβουλαρέας-Λιανός)
Δημοτικό Στάδιο Μελιγαλά
Θύελλα Μερόπης–Διαγόρας Κοπανακίου: Κουρτέσης (Χ. Μπουρίκας-Καραμπέτσος)
Δημοτικό Γήπεδο Βλαχόπουλου
Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου – Δαναός: Γ. Μιχαλόπουλος (Τάγαρης-Καμάι)
Δημοτικό Γήπεδο Πύργου Τριφυλίας
Μιλτιάδης–Νέστορας Πύλου: Κομπιλίρης (Κ. Αντωνόπουλος-Τσίρμπας).

Οι προπονητές των 33 ομάδων της Β΄ Τοπικής 
Οι προπονητές των 33 ομάδων του πρωταθλήματος της Β΄ Τοπικής κατηγορίας, είναι οι εξής:
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
ΑΟ Φαραί: Δημήτρης (Τζίμης) Αναστασόπουλος
Αναγέννηση Παραλίας: Νίκος Μανιατέας
Μεσσηνιακός: Σταύρος Χριστόπουλος
Αίαντας Καλαμάτας: Γιάννης Σακελλαρόπουλος
Συνεργάτης: Θεόδωρος Σακκάς
Κεραυνός Καλαμάτας: Τάσος Χαρίτος
ΑΟ Πατίστα: Ηλίας Μαστορέας
Προπονητής τερματοφυλάκων: Βασίλης Μητσέας
ΑΟ Νέδουσα Αλαγονίας: Μιλτιάδης Μαυροειδής
ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας: Γιάννης Ζαπρόπουλος
ΑΟ Λεΐκων: Γιάνννης Κάτσος – Παναγιώτης Ζουζούνης
Δόξα Καλαμάτας: Στέλιος Παπαδόπουλος
Ίκαρος Καλαμάτας: Τάκης Καρύδης
Συνεργάτης: Δημήτρης Πατικόπουλος
 
2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Διαγόρας Κοπανακίου: Γιάννης Αντωνόπουλος
Θύελλα Μερόπης: Χρήστος Νιάρχος
Παπαφλέσσας Άμφειας: Γιώργος Γαλανόπουλος
Αστέρας Βαλύρας: Δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμη ο αντικαταστάτης του Αλέκου Τσατά
Ατρόμητος Πλατέος: Δημήτρης Παυλόπουλος
Πανευαϊκός: Διονύσης Σωτηρόπουλος
Νίκη Πλάτης: Ανδρέας Μητρόπουλος
Παναθηναϊκός Καλαμάτας: Βασίλης Παναγιωτόπουλος
Προπονητής τερματοφυλάκων: Αντώνης Αγγελής
Ερμής Καλαμάτας: Αλέξης Ζωγόπουλος
ΠΑΟΚ: Νίκος Γιακουμής, Γιώργος Σωτηρόπουλος
ΠΑΣ Ράχη: Αργύρης Λιάππας
 
3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Μιλτιάδης Πύργου Τριφυλίας: Νίκος Τσέκερης
ΑΕ Λογγάς: Δημήτρης Μάλαμας
ΠΑΟ Καλλιθέας: Νίκος Τριανταφυλλάκης
Ακαδημία Παμίσου Μεσσήνης: Παναγιώτης Μπιζίμης
Παπαφλέσσας Βλαχόπουλου: Αργύρης Τσιγάρος
Νέστορας Πύλου: Χρήστος Ντούκας
ΑΟ Στενωσιάς: Φώτης Ηλιόπουλος
Δαναός:  Πέτρος Δημόπουλος
Συνεργάτης: Μιχάλης Παυλάκης, Παναγιώτης Θεοφιλάκος
Θύελλα Παραλίας: Μανώλης Λιαπάκης, Θανάσης (Σούλης) Νικολόπουλος
Πράσινα Πουλιά: Γιώργος Καλύβας
Εθνικός Καλαμάτας: Νικήτας Παπανικολόπουλος ή «Γάτος»

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ-16 ΤΗΣ ΕΠΣΜ 
Δύο ματς για την 1η αγωνιστική 
Αρχίζει σήμερα το πρωτάθλημα Κ-16 της ΕΠΣ Μεσσηνίας, στο οποίο συμμετάσχουν μόλις 7 ομάδες. Αναλυτικά το πρόγραμμα των συναντήσεων της πρεμιέρας με τους διαιτητές που τις σφυρίζουν, έχουν ως εξής:
Ώρα 10.00 π.μ.
Δημοτικό Γήπεδο Ασπροχώματος
ΠΣ. Η Καλαμάτα – Αστέρας Αρφαρών: Ε. Αράπης, Αρ. Καμάι, Σ. Χαρμπούτ
12.00 μ.
Δημοτικό Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας»
Αίαντας Καλαμάτας - ΑΟ Πατίστα: Δ. Τάγαρης, Π. Νικολόπουλος, Χ. Καραμπέτσος
Ρεπό: ΑΟ Κυπαρισσίας
* Η συνάντηση ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας – ΑΕ Αβίας αναβλήθηκε.


ΜΠΑΣΚΕΤ
Επτά αγώνες για τα πρωταθλήματα παίδων – εφήβων 
Αγωνιστική δράση σήμερα στα πρωταθλήματα μπάσκετ παίδων και εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, καθώς διεξάγονται 7 ματς, που είναι τα εξής:
ΠΑΙΔΩΝ
Ώρα 2.00 μ.μ.
ΔΓ Μολάων
ΑΟ Μονεμβασιάς – Κάστρο – ΑΣ Ο Βατικιώτης: Γ. Ξηρόκωστας, Π. Παναγιωτόπουλος
4.00 μ.μ.
ΔΓ Μολάων
ΑΠΟΕΛ Μολάων – ΑΓΟΝ Γυθείου: Γ. Ξηρόκωστας, Π. Παναγιωτακόπουλος
5.00 μ.μ.
Δ.Γ. Σπάρτης 
Λακωνικός Κρόνος  - Σπαρτιατικός: Γ. Δούβρης, Ευαγγ. Γιαλελής
6.30 μ.μ.
ΔΓ Βλαχιώτη
Αστέρας Βλαχιώτη – ΑΑΕ Ο Αίαντας: Γ. Ξηρόκωστας, Π. Παναγιωτακόπουλος
 
ΕΦΗΒΩΝ
Ώρα 3.00 μ.μ.
ΔΓ Κυπαρισσίας
Δίων Κυπαρισσίας  - Πελασγός Μεγαλόπολης: Λαζ. Ντάσης, Αθ. Μητσέας
Ώρα 4.00 μ.μ.
Τέντα
Καλαμάτα B.C. – Πρωτέας Καλαμάτας: Χρ. Θωμόπουλος, Δημ. Βομπίρης
Ώρα 5.00 μ.μ.
Δ.Γ. Κυπαρισσίας
ΑΣ Τριφυλίας – ΣΕΦΑ Αρκαδικός: Λαζ. Ντάσης, Αθ. Μητσέας.

ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Δύο συναντήσεις για τη 10η αγωνιστική 
Δύο συναντήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ Νεανίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και είναι οι εξής:
Ώρα 4.00 μ.μ.
ΑΚΔ Τρίπολης
ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Καλαμάτα 80: Παν. Καρδαράς, Θ. Πρωτόγερος
6.00 μ.μ.
ΑΚΔ Τρίπολης
ΓΕ Άμιλλα – ΑΣ Ο Βατικιώτης: Παν.Καρδαράς, Θ. Πρωτόγερος.


Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Σήμερα στις 4 μ.μ. στο Κλειστό ο ΜΓΣ, στην Αγία Παρασκευή ο Απόλλωνας
 
Διπλό τοπικό ενδιαφέρον και φέτος στην Α2 βόλεϊ των γυναικών, με τον Μεσσηνιακό να κάνει εντός έδρας πρεμιέρα σήμερα στις 4 μ.μ. στο Κλειστό της Παραλίας, με αντίπαλο την Αργυρούπολη («σφυρίζουν» ο «δικός μας» Πάνος Χανδρινός και ο Κανελλίδης).
Πιο ισχυρός και φιλόδοξος ο Απόλλωνας Καλαμάτας να δοκιμάζεται λίγο μετά, στις 6 μ.μ., στην Αγία Παρασκευή (Μαυρικίδου-Μαύρος οι διαιτητές).
Το υπόλοιπο πρόγραμμα στον 1ο Όμιλο έχει ως εξής:
Σάββατο: ΓΑΣ Μεσσαράς-Απολλώνιος 4 μ.μ., Ένωση Βύρωνα-ΓΣ Πετρούπολης 8 μ.μ..
Κυριακή: Ηρακλής Κηφισιάς-ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 4 μ.μ., ΓΕ Ηρακλείου-Αμπελόκηποι 4 μ.μ.
  
Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ
Στις 6 μ.μ. στο Κλειστό η πρεμιέρα των «Λύκων»
 
Οι Καραγιαννόπουλος-Κουγιάς «σφυρίζουν» τη σημερινή πρεμιέρα της Καλαμάτας ’80, στο Κλειστό της Παραλίας, με αντίπαλο την Ολυμπιάδα Πατρών, που θα ξεκινήσει στις 6 μ.μ. Οι «Λύκοι» θέλουν να ξεκινήσουν με το …δεξί τις υποχρεώσεις τους προκειμένου να διευκολύνουν τη συνέχεια τόσο ψυχολογικά όσο και βαθμολογικά.
Την ίδια μέρα και οι υπόλοιπες συναντήσεις του 1ου Ομίλου:ΑΕ Αρμενίων-Κέρκης Σάμου 7 μ.μ., ΑΟ Αιγιαλέων-Νέοι Βύρωνα 7 μ.μ., Πανερυθραϊκός-Μίλωνας 6.30 μ.μ. και ΓΕ Ηρακλείου-ΔΑΣ Δραπετσώνας 4 μ.μ.
 



Προσθήκη νέου σχολίου

Σχετικές Ειδήσεις