«Αναζητώντας τον “άλλο” Κάλβο, Επιστημονικές ενασχολήσεις του στην Κέρκυρα (1826-1852)»

Οδυνηρή ήττα που τη φέρνει στην τελευταία θέση

Σε ακόμα ένα κρίσιμο αγώνα η Καλαμάτα δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Η σημερινή ήττα βρίσκει τη Μαύρη Θύελλα στο τέλος του πρώτου γύρου στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας…μια ομάδα που το καλοκαίρι χτίστηκε με σκοπό την άνοδο. Η Καλαμάτα αν και ξεκίνησε σχετικά καλά τον αγώνα σήμερα , δέχτηκε γκολ από τα αποδυτήρια στο Β ημίχρονο και για ακόμα ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο. Το οδυνηρό αποτέλεσμα στην Κρήτη ίσως φέρει και σημαντικές αλλαγές στην ομάδα ενόψει και την έναρξης του 2ου γύρου την προσεχή Κυριακή με το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον Πανηλειακό. Σίγουρα πάντως οι χιλιάδες οπαδοί της Μαύρης Θύελλας είναι απογοητευμένοι και καθήκον όλων είναι να κάνουν τα πάντα στο Δεύτερο γύρο ώστε η Καλαμάτα να εμφανιστεί μεταμορφωμένη !

Τα αποτελέσματα στους άλλους αγώνες: Γλυφάδα-Χανιά 1-0 , Αστέρας Μαγούλας- Κόρινθος 0-0, Πανηλειακός-Φωστήρας 0-0, Επισκοπή – Παναιγιάλειος 1-0

Λήξη της αναμέτρησης Ρούβας – Καλαμάτα 1-0

3 τα λεπτά των καθυστερήσεων

90ο λεπτό κίτρινη κάρτα στο Διαμαντή για καθυστέρηση

89ο λεπτό φάουλ σε καλή θέση για την Καλαμάτα , ο Διαμαντής με δυσκολία μπλοκάρει τη μπάλα

88ο λεπτό φάουλ για το Ρούβα σε καλή θέση άουτ η εκτέλεση από τον Ανυφαντάκη

87ο λεπτό ο Πετρά στη θέση του Μουρατίδη

5 λεπτά ακόμα για το τέλος της αναμέτρησης με το αποτέλεσμα αν παραμείνει έτσι να είναι οδυνηρό για την ομάδα της Καλαμάτας

83ο λεπτό Κίτρινη κάρτα για τον Πούτση για διαμαρτυρία

81ο λεπτό Αλλαγή για τον Ρούβα ο Αντωνάκης πέρασε στη θέση του Παντελή

75o Πέναλτι ζητάει η Καλαμάτα σε χέρι του Σεντεμέντε…Ενώ αρχίζει να πιέζει για την ισοφάριση

72ο λεπτό Η Κοψαχείλης σώζει από το 2-0 μετά απο κεφαλιά του Σεντεμέντε

70ο λεπτό  ο Γκαλίν στη θέση του Νουχάνοβιτς

60ο λεπτό Ο Καλαματιανός Σεντεμέντες στην θέση του Κολόση για τους γηπεδούχους

58ο λεπτό νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους , κεφαλιά του Κεφαλούκου πέρασε άουτ

56ο λεπτό Δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα ο Γεωργιόπουλος στη θέση του Σαραντόπουλου

55ο λεπτό Πιέζει ο Ρούβας μετά το γκολ που πέτυχε και για 2ο γκολ

53ο λεπτό μεγάλη στιγμή για το Ρούβα στην αντεπίθεση , μετά από λάθος των παικτών της Καλαμάτας

50ο λεπτό Αλλάγη για την Καλαμάτα στη θέση του Ηλιόπουλου ο Σκαρλάτος

47ο λεπτό Ρούβας – Καλαμάτα 1-0

46ο λεπτό  Γκολ για τον Ρούβα με τον Χατζησάββα με την έναρξη της αναμέτρησης , μετά απο προβολή

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης χωρίς αλλαγές οι 2 ομάδες

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής: Γλυφάδα – Χανιά 0-0 , Αστέρας Μαγούλας- Κόρινθος 0-0 , Πανηλειακός – Φωστήρας 0-0 και Επισκοπή-Παναιγιάλειος 1-0

Λήξη του Α ημιχρόνου με τις 2 ομάδες ισόπαλες στο 0-0 …σε ένα μοιρασμένο μέχρι στιγμής παιχνίδι

45ο λεπτό Σκληρό φάουλ πάνω στον Πούτση , σε καλό σημείο …οι παίκτες του Ρουβά απομακρύνουν τη μπάλα

42ο λεπτό Μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ του Μουρατίδη ο Ανυφαντάκης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

40ο λεπτό πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες …

38ο λεπτό προσπάθεια αντεπίθεσης για την Καλαμάτα ο έμπειρος Κορδονούρης την τελευταία στιγμή έκοψε τον Σαραντόπουλο

35ο λεπτό πιέζουν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι

32ο λεπτό καλή στιγμή για τους γηπεδούχους , ο Ανυφαντάκης δεν βρήκε τη μπάλα

28ο λεπτό Σουτ του Λαζαρίδη , η μπάλα μόλις άουτ…Χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους

26o λεπτό πάντα στο 0-0 η αναμέτρηση σε ένα ματς κέντρου

20ο λεπτό Κόρνερ για το Ρούβα … Ο Πούτσι απομακρύνει …

17ο λεπτό Καλή στιγμή για την Μαύρη Θύελλα …ο Βασιλίεφ βρήκε τον Σαραντόπουλο αυτός σούταρε με τη μια από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

14ο λεπτό Φάουλ σε καλό σημείο για το Ρούβα …στην εξέλιξη της φάσης μεγάλη στιγμή για το Ρούβα σουτ του Χατζησάββα πέρασε ελάχιστα άουτ

11ο λεπτό ο Ρούβας έχει τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο

8ο λεπτό Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα ο Διαμαντής απέκρουσε κεφαλιά του Τρίψα

5ο λεπτό Σουτ του Κεφαλούκου περνά πάνω από τα δοκάρια του Κοψαχείλη

Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Τζουανόπουλος με βοηθούς τους Τσιρίνης και Ντζουροπάνος

Ρούβας: Διαμαντής,Γούτσιος, Ταβλαδωράκης,Ανυφαντάκης,Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης,Λαζαρίδης, Παντελής,Χατζησάββας,Μπολόσης

Καλαμάτα: Κοψαχείλης, Τριανταφυλλάκης, Τσόπελας ,Ψυχογιόπουλος ,Τσιμικλής ,Νουχάνοβιτς, Σαραντόπουλος,Βασιλίεφ,Ηλιόπουλος, Πούτσι,Τρίψας

Παρακολουθήστε από το tharrosnews.gr την εξέλιξη της πολύ κρίσιμης αναμέτρησης για τη Μαύρη Θύελλα στην Κρήτη απέναντι στο Ρούβα.