Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Κυπαρισσία, πάγωσε το γήπεδο-καμίνι στο 75’ και «βλέπει» μπαράζ (φωτογραφίες)

Το μη χείρον βέλτιστο ισχύει στην περίπτωση του ΑΟ Κυπαρισσίας που μετά τη χθεσινή δοκιμασία στη Σπάρτη έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου στη Γ’ Εθνική,  η οποία καθώς φαίνεται θα κριθεί μετά από μονό αγώνα μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο -μετά όμως την ολοκλήρωση των δύο αγωνιστικών που απομένουν για την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος των πρωταθλητών ΕΠΣ. και εφόσον δεν προκύψουν απροσδόκητες ή ανισομερείς απώλειες για τους δύο «μονομάχους» του 13ου Ομίλου.
Το 2-1 δεν ήταν ακριβώς αυτό που είχαν ονειρευτεί οι Τριφύλιοι και οι περίπου 250 φανατικοί φίλοι που βρέθηκαν χθες στη γειτονική πρωτεύουσα, όπως εξελίχθηκε όμως το παιχνίδι ήταν ένα μαγικό αποτέλεσμα που έκοψε στη μέση τα ξέφρενα πανηγύρια των γηπεδούχων και άνθισε το χαμόγελο στη Μεσσηνία. Μέσα σε ένα γήπεδο που θύμιζε …καμίνι, παρουσία περίπου 2.000 φιλάθλων, ανάμεσα στους οποίους και ο χορηγός Δημήτρης Γιαννακόπουλος, οι Λάκωνες απέδειξαν για δεύτερη φορά ότι σε αγωνιστική ποιότητα είναι ένα «κλικ» πιο πάνω από τον ΑΟΚ, ενώ φάνηκαν να αγκαλιάζουν την άνοδο όταν άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Σεμερτζίδη και σα να μην έφτανε αυτό, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου με τον Χαλίλι.
Η …αρμάδα του Αλέξη Μαντζούνη όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με ένα εντυπωσιακό σουτ του Θεοδωρακόπουλου στο 75’ μείωσε σε 2-1, ισοσκελίζοντας έτσι τα τέρματα των δύο ομάδων στα μεταξύ τους ματς, αφού ο ΑΟΚ είχε επικρατήσει στον α’ γύρο με 1-0 κι ενώ αμφότερες έφτασαν τους 9 βαθμούς, μετά την 4η αγωνιστική.
Οι Κυπαρίσσιοι απέδειξαν για πολλοστή φορά ότι ξέρουν να παίρνουν τα αποτελέσματα που θέλουν, καταφέρνοντας να ξεπεράσουν βασικές απουσίες όπως των Κόλλια, Μιτρόφ, Γ. Παναγόπουλου και Καμποσιώρη, ενώ ανταποκρίθηκαν στην επιπλέον πίεση που σίγουρα προκάλεσε η «καυτή» έδρα της Σπάρτης και τα γκολ που δέχθηκαν σε κρίσιμα σημεία

Το φιλμ του αγώνα
2’ σέντρα του Γεωργιόπουλου από δεξιά δεν πρόλαβε να πλασάρει ο Χρ. Παπαγεωργίου, με τον Γαρόζη να φτάνει πρώτος στη μπάλα
7’ δυνατό φάουλ του Σεμερτζίδη, πέρασε από το τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του ΑΟΚ, παρά την προσπάθεια του Ντουγερόγλου, δίνοντας το σύνθημα για τρελούς πανηγυρισμούς στις τάξεις των γηπεδούχων και σκορπώντας απογοήτευση στο μεσσηνιακό στρατόπεδο
9’ σέντρα του Τσούκλη ο Γαργαρώνης στην προσπάθειά του να διώξει παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας, αλλά ευτυχώς πέρασε κόρνερ
24’ σέντρα του Κόπελα, ο Χαλίλι έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, όμως ο Ανδρουτσής με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε πλάγιο
30’ δεύτερη φοβερή εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη, όμως αυτή τη φορά ο Ντουγερόγλου απέκρουσε στη γωνία του
31’ δυνατό σουτ του Αναστασάκου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΟΚ
38’ διαγώνιο σουτ του Γεωργιόπουλου, ο Χρ. Παπαγεωργίου δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή
42’ δυνατό σουτ του Γεωργακόπουλου, ο Ντουγερόγλου έπεσε σωτήρια στη γωνία του
44’ έπειτα από σέντρα του Τσούκλη από δεξιά ο Χαλίλι εκμεταλλεύθηκε μια σύγχυση στα καρέ των Τριφύλιων και με συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Σπάρτης, η οποία με αυτό το σκορ αγκάλιαζε την άνοδο
49’ ο Κόπελας εκτέλεσε πλάγιο, ο Αναστασάκος γυριστή κεφαλιά, ο Ντουγερόγλου μπλόκαρε στη γωνία του.
72΄ ο Πρασσάς δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Ντουγερόγλου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
76΄ ο Θεοδωρακόπουλος με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

A.E. ΣΠΑΡΤΗ: Γαρόζης, Πρασσάς (77’ Πολυκρέπης), Πανάκης, Σπηλιωτόπουλος, Κόπελας, Χοτζάι, Τσούκλης, Σεμερτζίδης, Γεωργακόπουλος (60’ Πετρόπουλος), Χαλίλι (87’ Γκολέμης), Αναστασάκος.
A.O. KΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ντουγερόγλου, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Ντιόπ, Γαργαρώνης, Λυδιώτης, Θεοδωρακόπουλος, Καραντζούλιας, Φ. Παναγόπουλος, Γεωργιόπουλος (58’ Μαργαρώνης, 89’ Κωνσταντόπουλος), Χρ. Παπαγεωργίου (90’ Β. Παπαγεωργίου).

Κι αυτά…
-Απίστευτη ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ΑΕ Σπάρτης, οι οποίοι διψούν για διακρίσεις και την επάνοδο της ιστορικής ομάδας στις εθνικές κατηγορίες
-Τα χαρτάκια που πετάχθηκαν ήταν …τόνοι, σημαίες, ιαχές, καπνογόνα, τύμπανα
-Όπως είναι φυσικό η παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου στις κερκίδες, έκλεψε την παράσταση, αλλά ο γνωστός μεγαλοπαράγοντας του μπασκετικού Παναθηναϊκού που στηρίζει οικονομικά την ΑΕ Σπάρτης μοιράστηκε την ίδια πίκρα με τους υπόλοιπους Λάκωνες φιλάθλους
-Κοντά του στα επίσημα βρέθηκαν μεταξύ άλλων ο αντιπρόεδρος της ΕΠΣ Μεσσηνίας Λεωνίδα Οικονομίδης και ο τεχνικός σύμβουλος της Ένωσης και πρόεδρος των Μεσσήνιων προπονητών Άγγελος Σκαφιδάς, ο οποίος είχε ταξιδέψει και στην Αργολίδα για το ματς με το Κουτσοπόδι
-Δεν μπορούσαν να …χωνέψουν τη μείωση του σκορ οι Σπαρτιάτες και τα έβαλαν στο τέλος με την τριφυλιακή αποστολή, την οποία πολιόρκησαν στα αποδυτήρια, ενώ αποχώρησε τελικά από το γήπεδο, συνοδεία αστυνομικής δύναμης
-Ο ανίκητος τερματοφύλακας Θοδωρής Ντουγερόγλου, νικήθηκε δις χθες, αλλά και πάλι αποσόβησε αρκετούς κινδύνους, ενώ έσπασαν τα ρεκόρ του απαραβίαστου της εστίας του ΑΟΚ στα μπαράζ, αλλά και το σερί σκοραρίσματος των 11 αγωνιστικών του Φώτη Παναγόπουλου
-Ευτυχώς όμως είχε πάρει το …όπλο του χθες ο Θοδωρής Θεοδωρακόπουλος…