Ήττα από τα “αποδυτήρια” στη Νίκαια για την Καλαμάτα – Επίθεση στο πούλμαν της ομάδας πριν τον αγώνα

Μόνη τελευταία στην βαθμολογία

Ένα ολόκληρο γύρο πρωταθλήματος χωρίς νίκης και με μόλις δυο ισοπαλίες συμπλήρωσε η τοπική μας ομάδα που γνώρισε ξανά την ήττα σήμερα το μεσημέρι στη Νίκαια από τον Ιωνικό. Η τοπική μας ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του επιθετικού των γηπεδούχων Κρητικού,  ο οποίος έχει αγωνιστεί στο παρελθόν και στην Καλαμάτα. Το σκορ δεν άλλαξε παρά την καθολική υπεροχή στην κατοχή της μπάλας της Μαύρης Θύελλας στο Β ημίχρονο που ωστόσο δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αξίζει, να σημειωθεί, ότι ο νέος τεχνικός της ομάδας ο Νίκος Αναστόπουλος δεν κάθισε στον πάγκο αλλά στην κερκίδα.

Πριν την αναμέτρηση, κατά την άφιξη του πούλμαν της Καλαμάτας στο γήπεδο του Ιωνικού, η καλαματιανή αποστολή δέχθηκε επίθεση με πέτρες και καδρόνια από αγνώστους. Ευτυχώς, κανείς δεν τραυματίστηκε από την άνανδρη αυτή επίθεση.

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής

Σάββατο 25/1

Βέροια – Καβάλα 0-2 (60′ Γαβριηλίδης, 90+3′ Ορφανίδης)

Κυριακή 26/1

Αιγάλεω – Ασπρόπυργος 0-2 (21′ Γκατσολάρι, 41′ Φράγκος)

Ιωνικός – Καλαμάτα 1-0 (2′ Κρητικός)

Τρίκαλα – ΠΟ Τριγλίας 2-0 (5′ Τσίπρας, 90′ Ριζογιάννης)

Θεσπρωτός – Ολυμπιακός Βόλου 4-1 (13′ Ντάλα Κόστα, 22′ Μπίκας, 68′ Ευθυμίου, 93′ Ραμίρεζ/ 74′ Φαζός)

Νίκη Βόλου – Ιάλυσος 2-0 (34′, 42′ Μπαταγίνι)

Διαγόρας – ΟΦ Ιεράπετρας 0-0