Ολική επαναφορά με Ρόδο (3-1) και 3η η Καλαμάτα

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε άμεσα η ομάδα της Καλαμάτας και μετά την εντός έδρας ήττα από την Κηφισιά πανηγύρισε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της Μεσσήνης τη νίκη με 3-1 σε βάρος της Ρόδου και συνδυασμό με τα «στραβοπατήματα»… όλων ανέβηκε στην 3η θέση του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, με προοπτική πρωτιάς, αφού έχει έναν αγώνα λιγότερο από τον 1ο Λεβαδειακό και υπολείπεται ενός πόντου της 2ης Καλλιθέας, που «χρωστάει» όμως δύο ματς.

Παρ’ ότι δεν φορτσάρισε, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήρθε με πολλά προβλήματα στη Μεσσηνία και ξεκίνησε πολύ αμυντικά στο παιχνίδι, η Μαύρη Θύελλα είχε όση ουσία χρειαζόταν για να πάρει το πολύτιμο 3ποντο και την εξίσου σημαντική ψυχολογική ανάσα, ανοίγοντας νέα σελίδα μετά την αποχώρηση του προπονητή Νίκου Αναστόπουλου.

Το θετικό ντεμπούτο του Γιάννη Μπελά στον πάγκο στην εξ αναβολής συνάντηση της 15ης αγωνιστικής είχε κομβικό σημείο το γρήγορο γκολ που σημείωσε στο 23ο λεπτό ο Λουκίνας, έπειτα από σέντρα του Αναστασόπουλου. Δέκα λεπτά αργότερα ο τελευταίος είχε την ατυχία να …βοηθήσει το σουτ του Καραγιώργη να ισοφαρίσει, καθώς η μπάλα κόντραρε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα του Ταΐρη.

Το 1-1 δεν πτόησε τους παίκτες της Καλαμάτας που πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, με την προσπάθειά τους να δικαιώνεται πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ήταν στο 35’ όταν ο Κωνσταντινόπουλος επιχείρησε μια από τις γνωστές σέντρες του, ο Παπάζογλου «σταμάτησε» τη μπάλα με το χέρι, και ο Αθηναίος διαιτητή κ. Μπαϊρακτάρη (Καραθανάσης, Βιτσεντζάτος-Ανατ. Αττικής οι βοηθοί του) υπέδειξε σωστά το πέναλτι, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λουκίνας και με δεύτερο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι ξαναέβαλε την τοπική μας ομάδα μπροστά στο σκορ.

Τη σφραγίδα του στην αναμέτρηση με τη Ρόδο έβαλε ο Ματέους, διαμορφώνοντας στο 68’ το τελικό 3-1, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν είχε πολλά να επιδείξει. ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Παυλίδης (63’ Ματέους), Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος (76’ Τσαγκαλίδης), Μοζέρ, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος (90’ Σκεντεράι), Τάτος, Φελίπε (63’ Γρίβας), Λουκίνας (90’ Κόκκορης). ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Σουλάι (46′ Τσάβες), Σάντο, Καψάλης, Μακρυδημήτρης (73′ Βουργουντζής), Μπότος, Καραγεώργης, Χίσι (46’ Μαρτσάκης), Μάρκοβιτς, Δελαπόρτας, Παπάζογλου. -Λακωνικός στις δηλώσεις του μετά το απογευματινό παιχνίδι ως πρώτος προπονητής, ο Γιάννης Μπελά έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες της Καλαμάτας που έμειναν ανεπηρέαστοι από την ήττα της περασμένης Κυριακής και όσα ακολούθησαν τις προηγούμενες ημέρες με την παραίτηση του προκατόχου του, Νίκου Αναστόπουλου, ενώ ευχαρίστησε τον κόσμο για την στήριξή του στην ομάδα.