Με λαμπρότητα και εκκλησιαστική μεγαλοπρέπεια τελέσθηκε η μνήμη του Αγίου Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους στην Ιερά Μητρόπολη Μεσσηνίας. Επίκεντρο του εορτασμού ο Ενοριακός Ιερός Ναός Αγίου Χαραλάμπους στην Τοπική Κοινότητα Κορυφασίου του Δήμου Πύλου – Νέστορος.
Της πανηγυρικής Θείας Λειτουργίας προέστη ο Πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας Αρχιμ. Φίλιππος Χαμαργιάς πλαισιωμένος από τον Αρχιερατικό Επίτροπο Πύλου Αρχιμ. Ειρηναίο Γκουγκούνη και κληρικούς της Αρχιερατικής Περιφέρειας Πύλου.
Προ του πέρατος της Θείας Λειτουργίας ο π. Φίλιππος κηρύττοντας το θείο λόγο αναφέρθηκε στο πρόσωπο του Αγίου Χαραλάμπους και στο μαρτύριο του. Μετά από το πέρας της θείας Λειτουργίας ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας του Αγίου στις οδούς της κωμόπολης.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9493-1536x1022-1-1024x681.jpeg)
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9452-1536x1022-1-1024x681.jpeg)
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9482-1536x1022-1-1024x681.jpeg)
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9519-1536x1022-1-1024x681.jpeg)
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9565-1536x1022-1-1024x681.jpeg)
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/TSE_9572-1536x1022-1-1024x681.jpeg)