Νίκες για Δίων και Kalamata B.C σήμερα η Καλαμάτα ’80

Ο Δίων Κυπαρισσίας νίκησε με το εντυπωσιακό 72-48 τον Πήγασο Θυρέας, χθες στο Δημοτικό Γυμναστήριο Κυπαρισσίας, στην πρεμιέρα των “play – outs” του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Με τη νίκη της αυτή η τριφυλιακή ομάδα συμπλήρωσε τρεις νίκες κόντρα στον Πήγασο Θυρέας (είχε ρεκόρ 2-0 νίκες από την κανονική περίοδο) και πέρασε έτσι στην β΄ φάση.

Ο Δίωνας Κυπαρισσίας έφθασε πολύ άνετα στη νίκη, ενώ στο τελευταίο 5λεπτο ο προπονητής Γιώργος Διαμαντόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Γιαννόπουλο, Μιχόπουλο, Κίτσο, Κούνα.  Η τριφυλιακή ομάδα στη λήξη του α΄ ημιχρόνου προηγήθηκε με 44-24, βάζοντας έτσι τις βάσεις για την τελική επικράτησή της.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-13, 44-24, 66-36, 72-48.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γιώργος Διαμαντόπουλος, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Θεόδωρος Μπουσιούτας): Καμαρινός, Πελεκάνος, Τζαγισβίλι, Καστανιώτης, Πολιτόπουλος, Μπακολιάς, Κούνας, Χ. Γιαννόπουλος, Μιχόπουλος, Κύζιλης, Κίτσος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.
Προκρίθηκε στη β΄ φάση των «Play – outs”, 96-53 τον ΑΟ Ερμιονίδας χθες στην Τέντα

Η Καλαμάτα B.C. επικράτησε με το εντυπωσιακό 96-53 του ΑΟ Ερμιονίδας, χθες στο Δημοτικό Γυμναστήριο Τέντα και προκρίθηκε έτσι στη β΄ φάση των «play – outs” του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Η Καλαματιανή ομάδα που προηγείτο με 2-0 στις νίκες  (από την κανονική περίοδο), έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη που της χάρισε  την πρόκριση.

Η Καλαμάτα B.C., στη λήξη του Α΄ ημιχρόνου προηγήθηκε με 51-23.

Ο προπονητής της Καλαματιανής ομάδας Παύλος Νώντας  έδωσε χρόνο συμμετοχής και  στους νεαρούς αθλητές, οι οποίοι σημείωσαν ωραία καλάθια.

Αξίζει δε ν’ αναφέρουμε ότι η Καλαμάτα B.C. σημείωσε 12 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ της Καλαμάτας B.C. ήταν ο Παναγιώτης Διαμαντόπουλος με 17 πόντους  και 3 τρίποντα, ενώ από πλευράς ΑΟ Ερμιονίδας κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Σταύρος Χονδρόπουλος με 15 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα 10λεπτα: 26-13, 51-23, 75-41, 96-53.

Διαιτητές ήταν οι Αργυρούδης, Ανδρεόπουλος, ενώ κομισάριος ο Σπύρος Ηλιόπουλος από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Παύλος Νώντας, Γιώργος Σπυρόπουλος): Πετρίδης 2, Μαργέλης 8 (1), Οικονομίδης 10 (2), Διαμαντόπουλος 17 (3), Παπαντωνίου 15 (3), Καραβάνας 11 (3), Περρωτής 2, Καλογερόπουλος 7, Γκιγκαούρι 6, Μανωλάκης 14, Μπάκας 4.

ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Άκης Καλαϊτζάκης, Βασίλης Ζώτος): Κατσαβέλας 5 91), Χονδρόπουλος 15 (2), Πουλής 8, Ιωάννου 12 (3), Λούζης 5, Μπινιάρης 8, Κοντογιάννης.

_________________________

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80
Με ΕΑ Προμηθέας 2014 στα «Play – outs”
Την ΕΑ Προμηθέας 2014 αντιμετωπίζει σήμερα στις 8.00 μ.μ. στο Δημοτικό Γυμναστήριο Τέντα η Καλαμάτα ’80, για τα “play – outs” του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Οι 2 ομάδες έχουν από μία νίκη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Η Καλαμάτα ’80 στον αγώνα του β΄ γύρου επικράτησε με 66-63 εντός έδρας, ενώ η ΕΑ Προμηθέας 2014 στο ματς του Α΄ γύρου πήρε τη νίκη με 69-44 εντός έδρας.

Ο προπονητής της Καλαματιανής ομάδας Αλέξης Κορογώνας, οι συνεργάτες του Βασίλης Παναγιωτόπουλος, Δημήτρης Μέντης και οι αθλητές τους, θέλουν να συνδυάσουν νίκη με καλή εμφάνιση, αποκτώντας έτσι προβάδισμα για πρόκριση στη β΄ φάση των «play – outs”. Ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν.

Η Καλαμάτα ’80 περιμένει θερμή συμπαράσταση  από τους φιλάθλους της σ’ αυτόν τον πολύ κρίσιμο αγώνα.

Διαιτητές έχουν οριστεί οι Φασόλης Παρδετζόγλου, ενώ κομισάριος θα είναι ο Σπύρος Ηλιόπουλος από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.