Αμ’ έπος, άμ’ έργον! Λίγες μέρες μετά το ανοικτό κάλεσμα ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας ξεκίνησε στα γραφεία του, στο Ανατολικό Κέντρο, κύκλους εκπαιδευτικών σεμιναρίων με θέμα: «Βασική Υποστήριξη της Ζωής».
Η πρώτη ενημερωτική παρουσίαση πραγματοποιήθηκε με βιωματικό τρόπο προχθές Τετάρτη 29 Νοεμβρίου από την Ελένη Εξερτζόγλου, ιατρό στο νοσοκομείο Καλαμάτας και μέλος του ΣΔΥΜ και τη νοσηλεύτρια, Σοφία Πανταζή.
Η διοίκηση του μεσσηνιακού συλλόγου ευχαριστεί τις κυρίες Εξερτζόγλου και Πανταζή, όπως και τα μέλη που συμμετείχαν στο σεμινάριο, το οποίο περιλάμβανε εκπαίδευση σε: Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση, Χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή, Αντιμετώπιση Πνιγμονής και Θέση ανάνηψης.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/12/sdym-seminaria-Exerzoglou-855x1024.jpg)
Τα Σεμινάρια θα επαναλαμβάνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα από εκπροσώπους εξειδικευμένων φορέων και με το ίδιο θέμα, εφ όσον εκδηλώνεται ενδιαφέρον από μέλη και τους φίλους του ΣΔΥΜ. Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail info@sdym.gr ή τηλεφωνικά στο μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Λεωνίδα Ευτυχιάκο στο τηλέφωνο 6945206336.