Στοίχισαν οι απουσίες στην Καλαμάτα ’80 και έχασε στο Κλειστό από την Κηφισιά

Το… αίμα της πίσω πήρε η Κηφισιά, κερδίζοντας μέσα στο Κλειστό της Παραλίας χθες το απόγευμα την Καλαμάτα ’80 με 1-3 σετ. Ήταν η τρίτη σερί επιτυχία και η δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας για την ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη, μετριάζοντας αντίθετα στο μεσσηνιακό στρατόπεδο τη χαρά από τη νίκη στην Ορεστιάδα και τη νίκη του α’ γύρου με 3-0 μέσα στο Ζηρίνειο. Με πρώτο σκόρερ τον Οκοσάνοβιτς (23π.) οι φιλοξενούμενοι πήραν το «καθαρό» 3ποντο και έφτασαν στους 8 βαθμούς, όσους έχει ο ΑΟΚ ’80 και ο Φοίνικας Σύρου.

Για την καλαματιανή ομάδα καθοριστική αποδείχθηκε η απώλεια, λόγω ίωσης του φοαρμαρισμένου λίμπερο Βαγγέλη Ντάκουρη, στη θέση του οποίου έπαιξε ως λύση ανάγκης ο Γιάννης Μαντέκας. Με σοβαρό πρόβλημα στον ώμο ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Βιέτο, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα του 2ου σετ (τη θέση του πήρε ο Δαλακούρας στο 10-7).

Η Κηφισιά είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ άμυνα και φυσικά σε αποτελεσματικότητα επίθεσης που έφτασε στο 56% αποτελεσματικότητα έναντι 47% της Καλαμάτα. Επίσης η Κηφισιά στα κρίσιμα σημεία όλων των σετ δεν έκανε λάθη και με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ πίεσε τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του 3ου σετ όπου η Καλαμάτα προηγήθηκε 12-9 και 14-12 αλλά η Κηφισιά με το σερβίς του Άλβες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις από τον Οκοσάνοβιτς έκανε σερί 4-0 για το 14-16 και από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος σκόραραν κατά βούληση Σπυριούνης, Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς. Η Καλαμάτα αντιστάθηκε μέχρι το 15-17 του 4ου σετ. Με το σερβίς του Σπυριούνη δόθηκε η χαριστική βολή στην υποδοχή της Καλαμάτας και η Κηφισιά με νέο σερί 5-0 προηγήθηκε 22-15 και εκεί καθάρισε τον αγώνα ο οποίος είχε φινάλε με την επίθεση του Ρικάρντο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Σπίνας, Κοσμάς, Γραμματεία: Αρμακόλλα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-18

3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 7-8, 14-16, 15-21, 20-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Καλαμάτα 80 προήλθαν: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 57 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 25-18, 21-25, 20-25) σε 106΄.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Δαλακούρας): Βιέτο 1π. (0/8επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκης 1 (1 άσσος), Χριστόφας 11 (9/12επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Οκάμπο 24 (19/34επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 15 (14/31επ., 1 άσσος, 50%υπ., 19%αρ.) / Μαντέκας (λ. – 50%υπ., 32%αρ.), Δαλακούρας 6 (5/13επ., 62%υπ., 43%αρ.), Λυκούρεσης 3 (3/5επ.), Παλαιολόγος.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 1π. (1 άσσος), Ρέγκο Ρικάρντο 14 (12/22επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 41%αρ.), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 56%υπ., 26%αρ.), Σπηλιώτης 12 (7/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Άλβες 6 (4/6επ., 2 μπλοκ), Οκοσάνοβιτς 23 (21/39επ., 1 μπλοκ, 1 ασσος) / Βελούδης (λ. – 46%υπ., 32%αρ.), Παύλου, Τζάρας, Παπαγεωργίου.

Π. Ντάκουρης: Στοίχισε το 3ο σετ…
Ο προπονητής της Καλαμάτας 80 Παναγιώτης Ντάκουρης δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Ειδικά το τρίτο σετ ήταν κομβικό. Ενώ το είχαμε στα χέρια μας, πιεστήκαμε στο σερβίς και δυσκολευτήκαμε στο side out. Χάσαμε διαδοχικούς πόντους και έγινε το μπλακ άουτ. Ξέραμε ότι η Κηφισιά δεν έχει σχέση με τον πρώτο γύρο και η βαθμολογική της θέση την αδικεί. Όμως πάλι χάσαμε μία ευκαιρία. Το κάθε παιχνίδι είναι ξεχωριστό και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Θέλουμε να μαζέψουμε τους πόντους που θα μας απομακρύνει από τα πλέι άουτ».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης τόνισε: «Έχουμε αφήσει πίσω μας τα προβλήματα του πρώτου γύρου. Πολύ σημαντικό παιχνίδι το σημερινό γιατί ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που είναι στην ίδια κατάσταση με εμάς κι εμείς παίζαμε με την «πλάτη στον τοίχο». Παρά τις ατυχίες με τους τραυματισμούς που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα (σ.σ. οι Οκοσάνοβιτς και Άλβες αγωνίστηκαν παρά τον τραυματισμό τους) μπορέσαμε και κρατήσαμε τη συγκέντρωσή μας. Η νίκη πέρα από τη «βαθμολογική ανάσα» μας δίνει και μεγάλη αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος».

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Πήγασος Πολίχνης 3-1 (21-25, 25-15, 25-18, 25-14)

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (28-26, 25-23, 25-19)

Φοίνικας Σύρου – Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας 1-3 (20-25, 22-25, 25-23, 20-25)

Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Α.Ο.Π. Κηφισιάς 1-3 (17-25, 25-18, 21-25, 20-25)