Αναπάντεχη ήττα στην παράταση για το Διώνα – Νίκες για Kalamata BC και Καλαμάτα ’80

Αναπάντεχη ήττα για τον φιλόδοξο Δίωνα Κυπαρισσίας με 80-77  στην παράταση (ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 67-67) από την ΕΑ Προμηθέας 2014, την Κυριακή στο Γυμναστήριο Πατρών «Δ. Τόφαλος» για την 20ή αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ΄ Εθνικής Μπάσκετ.

Η τριφυλιακή ομάδα στη λήξη του Α΄ Ημιχρόνου προηγήθηκε με 47-27, βάζοντας έτσι τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Στη δε λήξη του τρίτου 10λεπτου, προηγήθηκε με 60-40 και όλα έδειχναν ότι θα πετύχει την 15η νίκη του. Να όμως που η ΕΑ Προμηθέας 2014 αντέδρασε και παίζοντας πολύ πιεστική άμυνα, ισοφάρισε σε 67-67, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί η πατρινή ομάδα πιο ουσιαστική πήρε τη σπουδαία νίκη.

Ο Δίωνας Κυπαρισσίας που γνώρισε την 6η ήττα του στο πρωτάθλημα έχασε έτσι μία μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει θέση στα «Play – offs”.

Βέβαια απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και ο Δίωνας Κυπαρισσίας αντιμετωπίζει τον ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων εντός έδρας και την Παναχαϊκή στην Πάτρα, ψάχνοντας μία τουλάχιστον νίκη.

Πρώτος σκόρερ του Δίωνα Κυπαρισσίας ήταν ο Μιχάλης Πελεκάνος με 22 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ ακολούθησε ο Σταύρος Καμαρινός με 26 πόντους και 6 τρίποντα!

Κορυφαίος σκόρερ για την ΕΠΑ Προμηθέας 2014 ο Βασιλείου με 23 πόντους και 3 τρίποντα.

Το ματς «σφύριξαν» οι Πετράκης, Αλεξανδρόπουλος.

ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Χουντής): Καλλιακούδας 11 (3), Αδαμόπουλος 4, Γοργότσης 12, Βασιλείου 23 (3), Πρέκας 3, Γρύλλης 14 (2), Βλάσσης 13 (1), Καναβός.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γιώργος Διαμαντόπουλος, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Θεόδωρος Μπουσιούτας): Καμαρινός 20 (6), Πελεκάνος 22 (1), Κούνας 4, Καστανιώτης 13, Μουρατίδης 8 (2), Ποντόπουλος 4, Μπακολιάς 1, Τζαγισβίλι 5.

________________________________

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.

Σημαντικό «διπλό» 60-59 την ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου στην Πάτρα

Σημαντικό «διπλό» για την Καλαμάτα B.C., καθώς  επικράτησε με 60-59 της ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου, στο Γυμναστήριο «Κρύα Ιτεών» στην Πάτρα, για την 20ή αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ ΄Εθνικής.

Για την Καλαματιανή ομάδα (που προερχόταν από 4 σερί ήττες) ήταν η 10η νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης.

Η Καλαμάτα B.C. στη λήξη το Α΄ Ημιχρόνου προηγήθηκε με 30-25. Πρώτος σκόρερ της Καλαμάτας B.C. ήταν ο Δημήτρης Παπαντωνίου με 16 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ από πλευράς ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Ροκανάς με 17 πόντους και 1 τρίποντο.

Η ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου κατέθεσε ένσταση, υποστηρίζοντας ότι το τρίποντο που σημείωσε ο Παναγιώτης Διαμαντόπουλος λίγο πριν το «φινάλε» του ματς (διαμόρφωσε το 56-60) ήταν εκπρόθεσμο.

Διαιτητές ήταν οι Λιότσιος, Βομπίρης.

ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 3, Σερέτης, Ροκανάς 17 (1), Πανόπουλος 5, Γκουντουβάς 7 (1), Καραγγελής 10 (1), Αγγελόπουλος 5 (1), Αργυρόπουλος, Μπόγρης, Κρέμιτς 12.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C. (Παύλος Νώντας, Γιώργος Σπυρόπουλος): Μαργέλης, Οικονομίδης 14, Καραβάνας 9 (2), Διαμαντόπουλος 11 (2), Παπαντωνίου 16 (2), Μανωλάκης, Μπάκας 3, Περρωτής 7.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80

Επέστρεψε στις νίκες, 62-52 τον Πήγασο Θυρέας

Η Καλαμάτα ’80 επέστρεψε στις νίκες (μετά την ήττα από το Δίωνα Κυπαρισσίας), καθώς επικράτησε με 62-52 του ουραγού Πήγασου Θυρέας στο Δημοτικό Γυμναστήριο Τέντα. Για την Καλαματιανή ομάδα ήταν η 9η νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ΄ Εθνικής και συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση της κατάταξης.

Η Καλαμάτα ’80 στη λήξη του Α΄ Ημιχρόνου, προηγήθηκε με 29-27. Πρώτος σκόρερ της Καλαμάτας ’80 ήταν ο φορμαρισμένος Βασίλης Μπαλόπουλος με 19 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ για τον Πήγασο Θυρέας ο Κοψαύτης με 14 πόντους και 3 τρίποντα.

Διαιτητές ήταν οι Δημ. Παπαγεωργίου, Διόλατζης, ενώ κομισάριος ο Σπύρος Ηλιόπουλος από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας, Βασίλης Παναγιωτόπουλος, Δημήτρης Μέντης): Μπαλόπουλος 19 (3), Χρονόπουλος 9, Καρούτας 5 (1), Μήλας, Θ. Παυλόπουλος, Αναγνωστόπουλος 2, Πετρόπουλος, Ανδριανόπουλος 10, Κομπότης 4, Σκπέτος 11 (2), Βούλγαρης 3.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Χρήστος Γεννιάς):Μαντίκος 5 (1), Ταβάνι 1, Μαραγκίδης 7 (1), Κόκκορης 4, Κοψαύτης 14 (3), Διαμαντόγιαννης 2, Μαυρίας, Μεσίνης 8, Κιουρτζίδης 4, Σπυράκος 4, Γιασολάρι 3 (1).