Παραίτηση Γκούμα από πρόεδρος της ΕΤΑΠ

Καλύτερος και πιο έμπειρος ο Μεσσηνιακός κέρδισε τον μαχητικό Απόλλωνα με 2-0. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά ο Απόλλωνας έχασε 2 μοναδικές ευκαιρίες μια να προηγηθεί και μια να ισοφαρίσει στο τέλος το παιχνίδι αφού έχασε 2 πέναλτι!!!!

Με γκολ του Τσουλάκου και του Κουρεντζή ο Μεσσηνιακός κατέκτησε την πρώτη κούπα και ετοιμάζεται για το Double!

Δείτε σε βίντεο τα χαμένα πέναλτι του Απόλλωνα ,τους πανηγυρισμούς στο γκολ του Τσουλάκου και το δεύτερο γκολ του Μεσσηνιακού…καθώς και βίντεο με την απονομή στους Κυπελλούχους Μεσσηνίας

φωτογραφίες: Στασινός Μουτσούλας

ΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1990

Οι κυπελλούχοι Μεσσηνίας από το 1990 είναι οι εξής…

2012 – 13: Μεσσηνιακός

Λήξη της αναμέτρησης ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ 2013 Ο “ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ”

O Μεσσηνιακός αγκαλιάζει την κούπα στο 91′ ο Κουρεντζής κάνει το 2-0 !!!

Δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον Απόλλωνα …Ο Νιάρχος απέκρουσε την εκτέλεση του Παπαδέα (δείτε σε λίγο σε βίντεο το δεύτερο χαμένο πέναλτι του Απόλλωνα)

Πέναλτι για τον Απόλλωνα !!! στο 80′

Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα στο 74′ ο Παπαγεωργίου στη θέση του Κουκέα

Αλλαγή για τον Απόλλωνα στο 72′, ο Παπαδέας παίρνει τη θέση του Σαραντόπουλου

Γκοοοοολ για τον Μεσσηνιακό με τον Τσουλάκο με κεφαλιά ύστερα από σέντρα στο 66΄ (δείτε \ το βίντεο με τους πανηγυρισμούς του σκορερ)

Αρκετά μέτριο το παιχνίδι στο Β’ Ημίχρονο …

Ξεκίνησε το Β’ Ημίχρονο χωρίς κάτι το σημαντικό για τις 2 ομάδες στα πρώτα λεπτά

Παιδιά από το Σύλλογο “Ξενία” χόρεψαν στο Ημίχρονο της αναμέτρησης

Ημίχρονο στον Κορδία, με τις δυο ομάδες στο 0-0.

Στο 40′  οι ομάδες πάντα στο 0-0 .Ο Μεσσηνιακός έχει ανεβάσει την απόδοση του και πιέζει την εστία του Απόλλωνα Καλαμάτας.

Ο Μπαστακός εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα άουτ … Στην αντεπίθεση μοναδική ευκαιρία χαμένη για το Μεσσηνιακό οι αμυντικοί του Απόλλωνα απομάκρυναν πάνω στη γραμμή.

Πέναλτι για τον Απόλλωνα Καλαμάτας στο 25′ !!!!

Οι οπαδοί του Ιστορικού Απόλλωνα κερδίζουν την μάχη της κερκίδας…

Ευκαιρία στο 15′ για τον Μεσσηνιακό ,σέντρα του Καλογερόπουλου κεφαλιά του Χελά …μόλις άουτ

Στο 10΄ η αναμέτρηση είναι στο 0-0 και οι 2 ομάδες έχουν από μια καλή στιγμή

Περίπου 800 φίλαθλοι βρίσκονται στο γήπεδο της ΕΠΣΜ στον Κορδία.

Ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση ο Μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Μεσσηνίας μεταξύ του Απόλλωνα Καλαμάτας και του Μεσσηνιακού

Απόλλων Καλαμάτας: Κατσαρέας, Κουκέας, Γυφτέας, Κορδελάκος, Μπαστακός, Πολυμενέας Δ., Μάλαμας, Τρικουράκης, Σαραντόπουλος, Παγώνης, Μερκούρης.

Μεσσηνιακός: Νιάρχος, Καλογερόπουλος Ι., Αρβανίτης, Κουρεντζής, Δασκαλάκης, Κωνσταντόπουλος, Αργυρόπουλος, Καλογερόπουλος Α., Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Χελάς.