Με Καλαντζή τεράστια νίκη στην Πάτρα η «Μαύρη Θύελλα» (βίντεο) – Ήττα σοκ για το Μεσσηνιακό

Λήξη της αναμέτρησης στο γήπεδο της Παναχαϊκής με την Καλαμάτα να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ατρομήτου Αχαϊας με 0-1 , χάρις στο γρήγορο γκολ στο 9ο μόλις λεπτό του Χρήστου Καλαντζή . Αυτή η νίκη φέρνει την τοπική μας ομάδα ακόμα πιο κοντά στην κορυφή και την κρατά ζωντανή στο όνειρο της ανόδου. Οι παίκτες της Καλαμάτας αμέσως μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν τη μεγάλη τους νίκη μαζί με τους περίπου 80 πιστούς οπαδούς της που την ακολούθησαν στην Πάτρα

*Δείτε το βίντεο με τους πανηγυρισμούς των παικτών της Καλαμάτας με τους οπαδούς της στο τέλος του αγώνα!

Ήττα σοκ για το Μεσσηνιακό μέσα στην Καλαμάτα από την ΑΕ Καραισκάκη με 0-1 με γκολ του Μπαλάφα στο 60ο λεπτό

90ο λεπτό +   Μπήκαμε πλέον στα τελευταία δραματικά λεπτά των καθυστερήσεων στο γήπεδο της Πάτρας , με την ομάδα της Καλαμάτα να κρατά την υπερπολύτιμη νίκη

85ο λεπτό Κλείνει τις αλλαγές για τη Μαύρη Θύελλα ο Μίλτος Γκόφας περνώτας το νεαρό Γεωργακόπουλο στη θέση του Αλέκου Καραχάλιου

Έχουμε περάσει πλέον στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης τα οποία αναμένονται δραματικά με την ομάδα της Πάτρας να ασκεί πίεση στην εστία της Καλαμάτας

80ο λεπτό Δεύτερη αλλαγή για την τοπική μας ομάδα , με το Βασίλη Αθανασόπουλο να περνά στην κορυφή της επίθεσης στη θέση του Θοδωρή Πούτσι που έκανε πολλά χιλιόμετρα στη σημερινή αναμέτρηση

72ο λεπτό Ο Μίλτος Γκόφας αντιδρά στην πίεση των γηπεδούχων ενισχύοντας τη γραμμή του κέντρου με την αλλαγή του Μπελεβέτη στη θέση του Οτσβονγκ

70ο λεπτό Οι πατρινοί ανεβάζουν ρυθμούς και πιέζουν την τοπική μας ομάδα στα τελευταία λεπτά

62 λεπτό Ο Ρηγανάς κρατά το 0-1 με εντυπωσιακή επέμβαση ύστερα από κεφαλιά επιθετικού των γηπεδούχων

52ο λεπτό Από μια καλή στιγή για κάθε ομάδα με το ξεκίνημα του Β ημιχρόνου , στο 48′ σουτ Οτσβονγκ απέκρουσε ο Τζουραμάνης για να απαντήσει ο Ατρόμητος όταν κεφαλιά του Φούφουλα απεσόβησε πάνω στη γραμμή ο Καλογερόπουλος

46ο λεπτό Ξεκίνησε το 2ο Ημίχρονο στο γήπεδο της Παναχαϊκής …

Στη φωτογραφία οι φίλοι της Καλαμάτας λίγο πριν αναχωρήσουν για την Πάτρα σήμερα το πρωί

Στο 0-0 βρίσκεται στο ημίχρονο η αναμέτρηση στην Καλαμάτα μεταξύ Μεσσηνιακού – Καραϊσκάκης ΑΕ

45ο λεπτό Λήξη του 1ου ημιχρόνου στην Πάτρα με την τοπική μας ομάδα μπροστά στο σκορ με 0-1 , ύστερα από το πρώτο γκολ για το πρωτάθλημα του Χρήστου Καλαντζή στο 10ο λεπτό

43ο λεπτό Καλή στιγμή για την ομάδα της Καλαμάτας. Σουτ του Καραχάλιου μέσα απο την περιοχή μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

40o λεπτό Η Καλαμάτα κρατά το υπερ της προβάδισμα στην Πάτρα 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει

25o λεπτό Η ομάδα της Πάτρας “ανεβάζει στροφές” και πιέζει για την ισοφάριση

16ο λεπτό Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να ισοφαρίσει. Κεφαλιά από το 1 μέτρο του Γκάτση , και η μπάλα βρήκε το δοκάρι

10o λεπτό Γκοοοοοοοοοοοοοοοολ για τη Μαύρη Θύελλα με το Χρήστο Καλαντζή με πλασέ μετά από υπέροχη ασιστ του Πουτσι

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι οπαδοί της Μαύρης Θύελλας έχουν κάνει αισθητή την παρουσία τους και ήδη έχουν “κερδίσει” τη μάχη της κερκίδας.

5ο λεπτό Παραμένει το 0-0 χωρίς κάτι το ουσιαστικό μπροστά στις  δυο εστίες

Ξεκίνησε η αναμέτρηση ..

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων

Ατρόμητος Αχαίας: Τζουραμάνης, Λιβάνης, Αθ. Βέρρας, Αθανασίου, Θωνιάτης, Φούφουλας, Νικολόπουλος, Ντάμας, Γκάτσης, Ν. Γραμαμτικόπουλος, Σαμπανές

Καλαμάτα:  Ρηγανάς, Τσόπελας, Ι. Καλογερόπουλος, Καντούτσης, Σκαρλάτος, Τσιμικλής, Καραχάλιος, Καλαντζής,Ζαχαρόπουλος, Οντσβόνγκ, Πούτσι

Ξεκινά στις 3μ.μ. η εκτός έδρας αναμέτρηση της Μαύρη Θύελλας στην Πάτρα με αντίπαλο τον τοπικό Ατρόμητο. Στο πλευρό της Καλαμάτας θα βρεθούν και περίπου 80 οπαδοί της που αναχώρησαν σήμερα το πρωί με πούλμαν αλλά και αυτοκίνητα.

Με ώθηση (και οικονομική) για το διπλό στην Πάτρα

Την αγωνιστική της ανάκαμψη και βεβαίως τη βαθμολογική αναγέννηση θέλει να φανερώσει η ομάδα της Καλαμάτας, στο σημερινό δύσκολο εκτός έδρας ματς της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ατρόμητο Πατρών, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο την παρουσία της στο βαθμολογικό πίνακα του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και «κλείνοντας» την απόσταση που χωρίζει από την κορυφή. Το έργο της Μαύρης Θύελλας δε θα είναι καθόλου εύκολο απέναντι στον ανεβασμένο Ατρόμητο, που δείχνει μετά την αλλαγή προπονητή – ο κ. Πατρώνης πήρε τη θέση του Ανδριόπουλου – πολύ επικίνδυνος, δικαιώνοντας αυτούς που στο ξεκίνημα της σεζόν μιλούσαν για ένα από τα πλέον ισχυρά σύνολα του ομίλου.
Όλα αυτά τα γνωρίζει καλά ο Νίκος Γκόφας, που δείχνει εμπιστοσύνη στους παίκτες οι οποίοι αγωνίστηκαν την περασμένη Κυριακή στο νικηφόρο ματς με τον Παναρκαδικό. Ο έμπειρος τεχνικός ξέρει καλά ότι δεν υπάρχουν και πάλι περιθώρια απώλειας βαθμών και θα στηριχθεί στη συνταγή νίκης, ευελπιστώντας ότι θα αποδώσει και πάλι. Μοναδική αλλαγή θα είναι αυτή που θα  υπάρξει στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον ανεβασμένο το τελευταίο διάστημα Γιάννη Καλογερόπουλο να παίρνει τη θέση του τραυματία Νίκου Τριανταφυλλάκη. Οι υπόλοιποι γνωστοί, όπως και το σύστημα (4-4-1-1) με το οποίο θα ξεκινήσει η ομάδα, που θα απαρτίζεται από τους Ριγανά, Καντούτση, Σκαρλάτο, Καλογερόπουλο, Τσόπελα, Τσιμικλή, Ζαχαρόπουλο, Καραχάλιο, Καλαντζή, Πούτση και Οντβόνγκ.
Την αποστολή, που αναχωρεί στις 9.00 π.μ. για την Αχαΐα,  συμπληρώνουν ακόμη οι Κολοβούρης, Τσιρίλο, Ρήγας, Αθανασόπουλος, Αλιού, Γεωργακόπουλος, Μπελεβέτης, Βασιλόπουλος και Ηλιόπουλος. Αντιθέτως αποκλείστηκαν οι Τριανταφυλλάκης, Α. Καλογερόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Κάνιστρας, Σοφός και οι νεαροί Κακαλής, Κουρούπης, Μπλέτσας, Κοντάνης, Οδεμισιώτης.