Μέτρια εμφάνιση του Ακρίτα, έχασε στο Κλειστό από το ΖΑΟΝ (φωτογραφίες)

Ιδιαίτερα δυνατός αποδείχθηκε ο ΖΑΟΝ χθες το βράδυ στο Κλειστό της Παραλίας και σε συνδυασμό με τη μέτρια εμφάνιση του Ακρίτα, οδήγησαν στην ήττα την τοπική μας ομάδα. Το καλαματιανό συγκρότημα πάλεψε το 1ο σετ, με το Ζηρίνειο όμως να φτάνει πρώτος στους 25 πόντους, αφήνοντας τον Ακρίτα στους 23. Στο 2ο σετ ο ΖΑΟΝ πήρε πιο ξεκάθαρο προβάδισμα, κάνοντας το 0-2 με 20-25, ενώ μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το 3ο, κερδίζοντας με 14-25 και 0-3 σετ.
Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ των γυναικών και έδωσε τέλος σε ένα εκπληκτικό θετικό σερί τριών διαδοχικών νικών που είχαν πετύχει τα κορίτσια της Μαίρης Τσιριμπής και του Κώστα Κουτράκη, εκ των οποίων οι δύο εκτός έδρας.
Διαιτητές: Πάνος Χανδρινός-Ηλίας Τσουμελέας. Γραμματεία: Βενετία Λιακουνάκου.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Πανταζοπούλου, Αρτεμίου, Σαμπάτη, Χάσκου, Βυθούλκα, Κωνσταντοπούλου, Ραμούνδου, Σκλήρη, Αλεξανδροπούλου, Αθανασοπούλου, Καρακύκλα, Σπηλιωτοπούλου.
ΖΑΟΝ: Φιλίπ Τζονόκα, Αριστοβούλου, Αυγοκλούρη, Βιττωράτου, Καντάρη, Καρακατσάνη, Κόνιαρη, Ξηνταρά, Σπανού, Βάρδα.

Κουτράκης: Καλή υποδοχή, δισταχτικό τελείωμα

Μιλώντας στο «Θ» μετά το άτυχο χθεσινό παιχνίδι, ο προπονητής του Ακρίτα, Κώστας Κουτράκης, τόνισε: «Παλέψαμε το 1ο σετ και ήμασταν μέσα στο σκορ. Η υποδοχή μας πήγε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ και είχαμε την επιλογή για καλές επιθέσεις, όμως παίξαμε δισταχτικά, με αποτέλεσμα να μην τελειώνουμε τις φάσεις. Στο 3ο υπήρχε απογοήτευση και ήρθε λογικά η ήττα. Ο ΖΑΟΝ είχε ξεκινήσει άσχημα στο πρωτάθλημα, αλλά ανεβαίνει συνεχώς και θεωρώ ότι θα τερματίσει στην πρώτη 3άδα. Ήταν εξ αρχής ένας αγώνας εκτός προγράμματος για μας, που έχουμε στόχο την παραμονή.
Πλέον κοιτάζουμε τον αγώνα του Σαββάτου με τους Τράχωνες που είναι εξίσου δύσκολο και ελπίζουμε να καταφέρουμε κάτι καλό»