Επέστρεψε στις νίκες η Μαύρη Θύελλα ,3-0 το Μεσολόγγι (φωτογραφίες & βίντεο)

Χωρίς να εντυπωσιάσει , αλλά με αρκετή ουσία στο παιχνίδι της η Μαύρη Θύελλα επέστρεψε στις επιτυχίες , κερδίζοντας με 3-0 και σχετικά εύκολα (καθώς από το 51ο λεπτό είχε καθαρίσει το παιχνίδι) το μαχητικό Μεσολόγγι .Τα γκολ της Καλαμάτας σημείωσαν ο Πούτσι στο 23ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από φάση διαρκείας  , ο Καλαντζής στο 51ο λεπτό με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πλασέ και ο Αθανασόπουλος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Από τους κορυφαίους της Καλαμάτας ήταν και ο τερματοφύλακας Ριγανάς που κράτησε το 2-0 σε αρκετές περιπτώσεις στο Β ημίχρονο όταν το Μεσολόγγι επιχείρησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Την αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 1000 άτομα που στο τέλος έφυγαν ικανοποιημένοι από το τελικό σκορ.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα της Καλαμάτας , την Κυριακή 19 Ιανουαρίου στο Ναύπλιο με τον τοπικό Παναυπλιακό.

Η Α.Ε. Καραισκάκης πέρασε και από την Αχαική με 0-1 και διατήρησε τη διαφορά των 9 βαθμών από την Καλαμάτα. Ο Μεσσηνιακός γνώρισε την ήττα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στο Άργος από τον τοπικό Παναργειακό με 1-0.

Δειτε βίντεο με τα γκολ της αναμέτρησης

Φωτογραφίες: Στασινός Μουτσούλας

*Αναλυτικό ρεπορτάζ για τις αναμετρήσεις της Καλαμάτας και του Μεσσηνιακού στο φύλλο του Θάρρους της Τρίτης

Τελικό στο γήπεδο της Καλαμάτας, η Μαύρη Θύελλα επικράτησε με 3-0 του Μεσολογγίου

Με πέναλτι στο 90ο λεπτό ο Βασίλης Αθανασόπουλος, που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος,  έκανε το 3-0

Ο Βασίλης Καλογερόπουλος περνά στο παιχνίδι στη θέση το Χρήστου Καλαντζή που αποθεώνετα από τους φιλάθλους της Μαύρης Θύελλας

Τεράστια ευκαιρία χαμένη για την Καλαμάτα στο 80ο λεπτό, ο Καλαντζής βρήκε μέσα στην περιοχή τον Καλογερόπουλο και ο τελευταίος σούταρε μόλις αουτ απο πάρα πολύ καλή θέση

Ο Καραισκάκης ανοίγει το σκορ στην Αχαϊκή και προηγείται με 0-1 ..

Ο Κωνσταντόπουλος πέρασε στη θέση του Πούτσι , στη δεύτερη αλλαγή για την Καλαμάτα

Πιέζει στα τελευταία λεπτά το Μεσολόγγι να σημειώσει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι

Φαουλ σε εξαιρετικό σημείο για το Μεσολόγγι στο 74ο λεπτό ,ο Σαραντόπουλος εκτέλεσε πάνω στο τοίχος των παικτών της Καλαμάτας

Δείτε σε βίντεο το πρώτο γκολ της Καλαμάτας καθώς και τους πανηγυρισμούς από το 2ο .

Νέα πολύ μεγάλη απέκρουση σε κόρνερ του Ριγανά , σε σουτ  του Καβαλάρη στο 69ο λεπτό . Σε πολύ καλή μέρα ο γκολκιπερ της Μαύρης Θύελλας

Αλλαγή για την Καλαμάτα στη θέση του Ηλιόπουλου ο νεαποκτηθής Λιόλιος στην πρώτη του εμφάνιση με τα μελανόλευκα.

Πολύ μεγάλη απέκρουση του Ριγανά στο 63ο λεπτό μετά απο εξ επαφής κεφαλιά του Δενδρινού , κρατά το 2-0 για την Καλαμάτα

Τρομερό σουτ με φάλτσα του Σαραντόπουλου στο 53ο λεπτό η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε πλάγια χάνοντας ευκαιριά για το Μεσολόγγι να ξαναμπεί στο παιχνίδι .

Γκοοοοοολ με έξοχη ενέργεια και πλασέ του Χρήστου Καλαντζή στο 51ο λεπτό!

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο δημοτικό στάδιο της Καλαμάτας

Ημίχρονο στην Καλαμάτα ,με τη μέτρια Μαύρη Θύελλα να προηγείται με 1-0 του Μεσολόγγιου με το γκολ που σημείωσε Πούτσι στο 23ο λεπτό ,περίπου 700 άτομα παρακολουθούν την αναμέτρηση

Μεγάλη ευκαιρία για το Μεσολόγγι στο 45ο λεπτό όταν από σέντρα του Ντζιμάνη η μπάλα κόντραρε στον Καντούτση πήρε τροχιά προς τα δίχτυα της Καλαμάτας αλλά μπλόκαρε σωτήρια ο Ριγανάς

Κίτρινη κάρτα στον Δενδρινό του Μεσολογγίου στο 43ο λεπτό για φαουλ στον Καραχάλιο

Ο Τσίουνης μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Καλαμάτας την τελευταία στιγμή τον πρέσαρε ο Καντούτσης , και έστειλε τη μπαλα άουτ από καλή θέση στο 40ο λεπτό , χάνοντας καλή ευκαιρία για το Μεσολόγγι

Στο 35ο λεπτό βρισκόμαστε στην Καλαμάτα πάντα στο 1-0 η Καλαμάτα – Κίτρινη κάρτα για τον Πούτσι

Γκοοοοολ για τη Μαύρη Θύελλα με τον Πούτσι μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Μεσολογγίου ο επιθετικός της Καλαμάτας με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό

Πολύ μεγάλη στιγμή για την Καλαμάτα στο 23ο λεπτό , ο Καλαντζής ελίχθηκε μέσα στην περιοχή πέρασε τον αντιπαλό του ,σουταρε απο πολύ καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ

Καλή στιγμη στο 22ο λεπτό για το Μεσολόγγι ξαφνικό σουτ του Μιχαλόπουλου απέκρουσε ο Ριγανάς σε κόρνερ

19ο λεπτό φάουλ σε καλή θέση για την Καλαμάτα, με πάσα από τον Καραχάλιο στον Ηλιόπουλο , σουτ του τελευταίου η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Ζέρβα

Πρώτη καλή στιγμή στο 16ο λεπτό για το Μεσολόγγι σουτ μετά από λάθος του Σκαρλάτου από το ύψος της περιοχής , μπλόκαρε ο Ριγανάς

Χωρίς καμία σπουδαία φάση η αναμέτρηση στα πρώτα 15 λεπτά με το 0-0 να παραμένει

Ξεκινά η αναμέτρηση στην Καλαμάτα

Καλο σας μεσημέρι από το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας

Σε λίγα λεπτά ξεκινά η κρίσιμη αναμέτρηση της Μαύρης Θύελλας με το Μεσολόγγι

ο Μίλτος Γκόφας επέλεξε να ξεκινήσει με τους :

Καλαμάτα : Ριγανάς, Καλογερόπουλος,Καντούτσης, Σκαρλάτος,Τσιμικλής,Καραχάλιος,Ζαχαρόπουλος,Ηλιόπουλος,Πούτσι και Καλαντζής

Μεσολόγγι: Ζέρβας , Θεοδωρίδης ,Ανυφαντής ,Καβαλάρης,Μπαλαούρας ,Δενδρινός, Μιχαλόπουλος,Ντζιμάνης,Τσιούνης,Σαραντόπουος και Νάκο

Κομβικής σημασίας θεωρείται το σημερινό εντός έδρας παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕ Μεσολογγίου, για την ομάδα της Καλαμάτας, που καλείται να δείξει χαρακτήρα και να επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών, προκειμένου να διατηρηθεί ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς και της ανόδου. Ο αριθμός μπορεί για κάποιους να θεωρείται γρουσούζικος, όμως οι παίκτες του Μίλτου Γκόφα είναι υποχρεωμένοι να ξεπεράσουν τη «σφαλιάρα» από τη Νέα Μανωλάδα, και να κατακτήσουν το τρίποντο, δείχνοντας ότι το ματς της περασμένης αγωνιστικής στην Ηλεία ήταν μονάχα μια κακή παρένθεση.
Η δυναμικότητα άλλωστε της σημερινής αντιπάλου της Μαύρης Θύελλας δεν είναι τέτοια που να φοβίζει μία ομάδα όπως είναι η Καλαμάτα, η οποία έχει δυναμική, βάρος σαν φανέλα και παίζει στην έδρα της, με την ώθηση που δίνει πάντοτε ο κόσμος της.
Στα συν μπορεί να συμπεριληφθεί και η εξέλιξη που προέκυψε με τον Λιόλιο, του οποίου το δελτίο εκδόθηκε τελικά χθες και συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή για το σημερινό ματς. Το θαύμα έγινε δια συγκεκριμένης οδού, γνωστής γι’ αυτούς που ξέρουν πράγματα και καταστάσεις, και ο 23χρονος αμυντικός μέσος είναι στη διάθεση του Γκόφα, που σκέπτεται πολύ σοβαρά να του δώσει χρόνο συμμετοχής από το ξεκίνημα.
Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε χθες το μεσημέρι με προπόνηση στο στάδιο, που είχε κυρίως ασκήσεις με μπάλα σε παιχνιώδη μορφή και τελειώματα φάσεων (κόρνερ και φάουλ). Μπορεί ο τεχνικός της Καλαμάτας να μη ξεδίπλωσε και πάλι τα χαρτιά του, κάτι που συνηθίζει άλλωστε να κάνει, όμως δεν αναμένονται μεγάλες διαφοροποιήσεις. Θέση στο αρχικό σχήμα θα πάρει και πάλι ο Πούτσης, πολλές είναι οι πιθανότητες για τον Λιόλιο, ενώ ο Ηλιόπουλος φαίνεται πως έχει το πάνω χέρι σε σχέση με τον Αθανασόπουλο. Το πιθανότερο είναι πως η ενδεκάδα θα αποτελείται από τους Ριγανά, Σκαρλάτο, Καντούτση, Τσόπελα, Καλογερόπουλο, Τσιμικλή, Λιόλιο (Ζαχαρόπουλο), Πούτση, Καλαντζή, Καραχάλιο και Ηλιόπουλο, ή Αθανασόπουλο.
Στην αποστολή δεν συμπεριλήφθηκε ο Τριανταφυλλάκης, που κρίθηκε ανέτοιμος, σ’ αντίθεση με τους Κολοβούρη, Μπελεβέτη, Κωνσταντόπουλο, Γεωργακόπουλο, Βασιλόπουλο, Κουντάνη και Σοφό, που προστίθενται στους παίκτες οι οποίοι προορίζονται ή διεκδικούν θέση στο αρχικό σχήμα.
Η αποστολή θα γευματίσει σήμερα στις 11.00 το πρωί και ακολούθως  θα μεταβεί στο δημοτικό στάδιο, με τον κ. Γκόφα να αφήνει εκτός 18άδας δύο από τους είκοσι.