Ξύπνησε αργά ο Μεσσηνιακός και έμεινε στο 0-0 με το Μεσολόγγι… (φωτογραφίες)

Της Χριστίνας Ελευθεράκη

Δύο βαθμούς «πέταξε» χθες στην έδρα του ο Μεσσηνιακού, παραχωρώντας λευκή ισοπαλία στην ΑΕ Μεσολογγίου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η καλαματιανή ομάδα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, μπαίνοντας υποτονικά στον αγώνα και δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να «κάνει παιχνίδι» και να απειλήσει με ένα τουλάχιστον γκολ στο α’ μέρος, δείχνοντας «πιο ομάδα» στο γήπεδο και βγάζοντας συγκεκριμένες τακτικές.
Οι «πράσινοι» έκαναν σπασμωδικές και ανόρεκτες προσπάθειες και χρειάστηκε να φτάσουμε στο τελευταίο ημίωρο για να ξεδιπλώσουν τον καλό τους εαυτό, φτάνοντας κοντά στο πολυπόθητο γκολ, που δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ…
Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την καλαματιανή ομάδα, μετά το 2-0 στη Μανωλάδα, «φρενάροντας» την καλή πορεία των «πρασίνων», που έχασαν την ευκαιρία να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Κυριακόπουλος, Τσουκάλης, Δασκαλάκης, Κουρεντζής, Μπιμπίρης, Μπεγέτης, Αργυρόπουλος, Ταχματζίδης (83’ Σπανός), Βιτάλι, Τσουλάκος, Χελάς (63’ Νινιός).
ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: Ζέρβας, Αρώνης (74’ Φίλαϊ), Ανυφαντής, Λίτσος, Μπαλαούρας, Δενδρινός, Μεταξούλης (87’ Μπούρος), Ντζιμάνης, Καβαλάρης, Νάκος, Μιχαλόπουλος (91’ Ν. Ζέρβας).
-Αρκετός κόσμος, τηρουμένων των αναλογιών, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των «πρασίνων» και βρέθηκε χθες στο γήπεδο.

Το φιλμ του αγώνα
26’ ο Μιχαλόπουλος έκανε μια κάθετη επέλαση, μπήκε στη μικρή περιοχή των «πρασίνων» και προσπάθησε να κόψει τη μπάλα από πλάγια, με τον Μπιμπίρη ν’ αποκρούει με το στήθος, ενώ η φάση συνεχίστηκε με νέα σέντρα που έκοψαν οι αμυντικοί του Μεσσηνιακού
29’ απ’ ευθείας συρτό σουτ του Αρώνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κυριακόπουλος
33’ από κόρνερ του Νάκου ο Μεταξούλης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού του Κυριακόπουλου
34’ ο Καβαλάρης έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στην καρδιά της άμυνας της καλαματιανής ομάδας, όπου ο Μιχαλόπουλος έβγαινε μόνος του, χωρίς όμως –ευτυχώς- να προλάβει τη μπάλα
35’ έξυπνη ντρίμπλα του Τσουλάκου δίπλα στη γραμμή της μικρής περιοχής, έκοψε και τη μπάλα στο πέναλτι, όπου όμως οι αμυντικοί του Μεσολογγίου πρόλαβαν και απομάκρυναν προ του Χελά
61’ στην πρώτη …πραγματική ευκαιρία του Μεσσηνιακού ο Δασκαλάκης προωθήθηκε από αριστερά έβγαλε και τη σέντρα στον Τσουλάκο, με τον έμπειρο όμως επιθετικό να κάνει κακό κοντρόλ και υπό πίεση να μην καταφέρνει να πλασάρει όπως θα ήθελε, με τον Ζέρβα να διώχνει σε κόρνερ, πέφτοντας δίπλα στο δεξί του δοκάρι
62’ ένα επικίνδυνο γέμισμα του Μπεγέτη, δεν πρόλαβε για λίγα εκατοστά ο Μπιμπίρης να πλασάρει
65’ νέα μεγάλη ευκαιρία για ν’ ανοίξει το σκορ ο Μεσσηνιακός, με την κεφαλιά του Τσουλάκου να περνάει ελάχιστα πάνω από τ’ οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα από κόρνερ του Ταχματζίδη
68’ μακρινό χαμηλό σουτ του Ταχματζίδη, ανάγκασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΜ να διώξει σε κόρνερ
70’ ο Καβαλάρης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του Μεσσηνιακού, δέχθηκε έντονη πίεση από τον Κουρεντζή, με κίνδυνο πέναλτι, κατόρθωσε να κρατηθεί όρθιος και να κάνει και το σουτ, όμως ο Μπεγέτης καλά τοποθετημένος μπροστά από την εστία του Κυριακόπουλου, έδιωξρ σε κόρνερ
72’ μια σέντρα-σουτ του Τσουκάλη από πλάγια δεξιά χτύπησε στην κορυφή του οριζόντιου δοκαριού των φιλοξενουμένων και κατέληξε άουτ
76’ μια άνιση «μάχη» του Ταχματζίδη με τρεις αντιπάλους κατέληξε σε θρίαμβο του μέσου των «πρασίνων», ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από πλάγια, όμως καθυστέρησε στην επιλογή του και κόπηκε καθαρά
80’ ένα δυνατό μαρκάρισμα του Ντζιμάνη έξω από την περιοχή πάνω στον Αργυρόπουλο, τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Δραγάτη (Ανατολική Αττική), που ήταν η δεύτερη και άφησε με δέκα παίκτες το Μεσολόγγι
90’+2’ ωραία σέντρα του Τσουλάκου, βρήκε το κεφάλι του Κουρεντζή στο 2ο δοκάρι, θυμίζοντας όμως αμυντική, παρά επιθετική ενέργεια