Τένις: Δεύτερη η Μιχαλοπούλου, 3η η Ασένοβα στο πρώτο Ενωσιακό της χρονιάς

Σημαντικές διακρίσεις στην Πάτρα στο Ε-3 πρωτάθλημα της ΣΤ’ Ένωσης που διεξήχθη  18-19 Ιανουαρίου για τις αθλήτριες Γκέρη Ασένοβα και Βάσια Μιχαλοπούλου που πλέον αγωνίζονται με τα χρώματα του Συλλόγου Αντισφαίρισης Μεσσήνης! Οι αθλήτριες, οι οποίες προπονούνται στο αθλητικό κέντρο του Χρήστου Χριστόπουλου και πρόσφατα πήραν μεταγραφή στον «Νησιώτικο» σύλλογο, στο πλαίσια της νέας συνεργασίας με το Kalamata Tennis Garden, κατέκτησαν την 3η θέση στα 16άρια και την 2η θέση στα 12άρια αντίστοιχα.

Αν και μόλις 11 χρονών, η Βάσια Μιχαλοπούλου πραγματοποίησε 3 νίκες στην κατηγορία 12άρια, πριν ηττηθεί από την Πατρινή Γρίβα με 7-5, 7-5 στον τελικό.

Στα 16άρια, η 15χρονη Γκέρη Ασένοβα ξεκίνησε με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια αλλά την σταμάτησε η Πατρινή Βασιλοπούλου και μετέπειτα νικήτρια του τουρνουά με 6-2, 7-5.

Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκαν και οι αθλήτριες Σοφία Κυρίμη και Λήδα Μπλουγουρά η οποία και κατέφερε να αγωνιστεί στον  τελικό Consolation.

Το τουρνουά ήταν το πρώτο Ενωσιακό Πρωτάθλημα της σεζόν και οι αθλήτριες έδειξαν καλές προοπτικές για την συνέχεια!