Ξεκάθαρο «αφεντικό» στο ντέρμπι με τη Ρόδο και στη Football League (+5) η Καλαμάτα! (βίντεο)

Ένα κρίσιμο βήμα για την άνοδο στη Β’ Εθνική έκανε σήμερα η ομάδα της Καλαμάτας, κερδίζοντας στο ντέρμπι κορυφή της Football League τη Ρόδο με 1-0.

Η Μαύρη Θύελλα ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες και έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου, επιβεβαιώνοντας με ξεκάθαρο τρόπο την πρωτοκαθεδρία της.

Η τοπική μας ομάδα ανέβηκε στους 25 βαθμούς σε 13 αγώνες, με τη Ρόδο να μένει στους 20, με έναν αγώνα λιγότερο και την Επισκοπή να ακολουθεί με 18 και δύο αγώνες σε εκκρεμότητα.

Οι βάσεις της νίκης στο Στάδιο της Παραλίας μπήκαν από το α’ ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Μπουσμπίμπα, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης στο 24ο λεπτό.

Ήταν η επιβράβευση για το πολύ δυνατό ξεκίνημα των «μελανόλευκων» που συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και περιόρισε τους Ροδίτες σε ρόλο κομπάρσου.

Είναι ενδεικτικό ότι η κατοχή της μπάλας μοιράστηκε συντριπτικά άνισα 70-30% σε αυτό το πρώτο διάστημα, με το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου να έχει, επιπλέον, να επιδείξει 7 τελικές έναντι μιας των φιλοξενουμένων.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του β’ μέρους, με τη Ρόδο να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως και πάλι να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, με την Καλαμάτα να καταγράφει και πάλι επιθετικές στιγμές με προϋποθέσεις για ένα ακόμη γκολ. Το ρευστό 1-0 παρέτεινε την αγωνία μέχρι το τέλος και μάλιστα λίγο έλειψε να το πληρώσει η ομάδα της Καλαμάτας στην τελευταία φάση -του υπερβολικού έξτρα χρόνου που κράτησε ο διαιτητής Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)- με τον κίνδυνο να περνάει και τους «μελανόλευκους» να πανηγυρίζουν μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα
10’ εξαιρετική πάσα του Σουμπίνιο, έδωσε την ευκαιρία στον Μπουσμπίμπα να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ αδύναμο

24’ σε φάση για σεμινάριο ο Μπουσμπίμπα έφυγε από δεξιά πίσω από το κέντρο, ο Παυλίδης έβγαλε ιδανικά την μπαλιά στον κενό χώρο, ο Μαροκινός άφησε πίσω τους αμυντικούς και βρέθηκε απέναντι στον Πίτκα , τον οποίο πλάσαρε στην κλειστή του αριστερή γωνία για να γράψει το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς

31’ μετά από κάθετη μπαλιά του Μπαξεβάνου ο Αρναρέλλης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Καλαμάτας και σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Ταΐρης με τα πόδια βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να τη στείλει στο κάθετο δοκάρι και άουτ!

44’ ωραίος συνδυασμός Μαβινγκά-Μπουσμπίμπα και στη συνέχεια Σουμπίνιο, ο οποίος «έστρωσε» τη μπάλα έξω από την περιοχή στον επερχόμενο Παπατόλιο, με το σουτ-κεραυνό του τελευταίου να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα

56’ ο Παπατόλιος έκλεψε τη μπάλα από δεξιά, κατόρθωσε να βγάλει και την παράλληλη σέντρα, με τον Μαρκόφσκι όμως στην απέναντι πλευρά να μην καταφέρνει να πλασάρει

65’ ο Αναστασόπουλος εκτός ισορροπίας έσπρωξε τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, δημιουργώντας σύγχυση όμως ο Αλεξόπουλος δεν πρόλαβε να πλασάρει και οι γηπεδούχοι αποσόβησαν τον κίνδυνο

78’ ο Αναστασόπουλος σε μια επέλαση από δεξιά, έκοψε την μπάλα στη γωνία της μεγάλης περιοχής στον Μαρκόφσκι, ο οποίος σούταρε λίγο άουτ

79’ ο Αλεξόπουλος κέρδισε έξυπνα και με υπερπροσπάθεια τη μπάλα στο ύψος της περιοχής της Ρόδου, αλλά άργησε να σουτάρει και βγαίνοντας αρκετά πλάγια σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

81’ ο Μαρκόφσκι ήταν πρωταγωνιστής σε δύο διαδοχικές ευκαιρίες (η δεύτερη στο +2), όμως στην πρώτη κόπηκε την τελευταία στιγμή από αμυντικό και στη δεύτερη δεν είχε δυνάμεις να ολοκληρώσει ένα κλέψιμο, με την αδύναμη πάσα του πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής των φιλοεξουμένων να μην φτάνει στον Νατσιόπουλο

90’+5’ Έχοντας ξεπεράσει τα +4 λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο 4ος διαιτητής η ομάδα της Ρόδου βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Νικολόπουλος έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ταΐρης δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα, με τον Δελαπόρτα να προσπαθεί για την κεφαλιά και τον Μακρή να πιάνει ένα ασθενές σουτ, που έλεγξε όμως στην αριστερή γωνία της εστίας της Καλαμάτας ο Τσελεπίδης, δίνοντας την ευκαιρία στον γκολκήπερ του να μπλοκάρει σταθερά.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (53’ λ.τρ. Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Σουμπίνιο (57’ Νατσιόπουλος), Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα (73’ Γκαλίτσιος), Ηλιόπουλος (57’ Αλεξόπουλος).

ΡΟΔΟΣ (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Ρεβυθόπουλος (69’ Νικολόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Καραγεώργης (59 λ.τρ. Δελεπόρτας), Καψάλης, Μπαξεβάνος, Σουλάι (46’ Χίσι), Τσίπρας, Βουργουντζής (46’ Σερέντιουκ), Μαρτσάκης (83’ Μακρής), Αρναρέλλης.