«Κράτησε» το «μηδέν» και την παραμονή το Διαβολίτσι – Αποχαιρέτησε την κατηγορία ο Πάμισος

Την παραμονή στη Γ’ Εθνική πανηγύρισε χθες στην έδρα του ο ΑΟ Διαβολιτσίου, με τη λευκή ισοπαλία κόντρα στον Διαγόρα Βραχνέικων να είναι αρκετή για να διατηρηθεί η ευνοϊκή ισοβαθμία απέναντι στην Αχαϊκή, που ήταν τελικά η 5η ομάδα του 9ου Ομίλου η οποία αποχαιρέτισε (όπως δυστυχώς και ο Πάμισος Μεσσήνης) την κατηγορία.

Κι αν η ομάδα της Αχαΐας είχε την εξαιρετικά δύσκολη αποστολή να πάρει αποτέλεσμα στα Επτάνησα κόντρα στην πρωταθλήτρια του Ομίλου Ζάκυνθο, ο στόχος του ΑΟΔ δεν ήταν πολύ πιο εύκολος απέναντι σε έναν αντίπαλο που τερμάτισε 2η και έτρεφε ελπίδες για την 1η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι στο α’ ημίχρονο ήταν καλύτεροι, χωρίς όμως να κάνουν τη μεγάλη φάση, ενώ το β’ μέρος κύλησε με πολύ άγχος, αντιποδόσφαιρο και πολλές καθυστερήσεις (κρατήθηκαν στο τέλος επτά λεπτά έξτρα χρόνου).

Κατά το δόγμα… ο σκοπός αγιάζει τα μέσα η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα κατόρθωσε να πάρει τον πολύτιμο βαθμό και να τερματίσει στην 8η και τελευταία σωτήρια θέση κι έτσι θα συνεχίσει να αγωνίζεται και την επόμενη σαιζόν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Το φιλμ του αγώνα
4’ ο Μεσσήνιος νεαρός Ούτσικας έκανε το κοντινό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

7’ διαγώνιο σουτ του Δημόπουλου μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ

29’ καλοχτυπημένο φάουλ από τον Μπαστακό, αλλά ο Καπετανάκης με κεφαλιά πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ προ του Τσουλάκου

33’ ο Ούτσικας επιχείρησε μια διείσδυση στην περιοχή του ΑΟΔ, δέχθηκε το μαρκάρισμα του Μπαστακού, ζητώντας πέναλτι, όμως ο διαιτητής κ. Κόκκορης από την Αρκαδία (Κύριος-Τσούκας οι βοηθοί του) σωστά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

67’ σε παρόμοια φάση, αλλά από την απέναντι πλευρά, ο Αθανασόπουλος βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σιδέρη, όμως και πάλι δεν υποδείχθηκε παράβαση

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ: Καπατσώρης, Σίνος, Χότζα, Κρεμμύδας, Πάγια, Γκελγκέρια, Μπαστακός, Λιόλιος, Στραβάκος (78’ Μουλιάτος), Τσουλάκος (64’ Αθανασο), Φελίπε (78’ Τσάτσος).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ: Μπαμπούνης, Πανάρετος, Δημόπουλος, Σιδέρης, Καπετανάκης, Κούσουλας (34’ Βλασόπουλος), Ούτσικας (82’ Λούσκος), Σαρρής, Ντόμας (90’+3’ Λάιος), Γεωργαντόπουλος (Ι. Αθανασόπουλος), Β. Βασιλόπουλος.

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ
«Αντίο» με ήττα στη Γαστούνη
Σε ένα ιδιαίτερο «λειψό» και ταχύρρυθμο πρωτάθλημα και μια παράξενη αγωνιστική και εν γένει χρονιά ο Πάμισος Μεσσήνης δεν κατόρθωσε να ανανεώσει την παραμονή του στην Γ’ Εθνική. Αποχαιρέτισε την κατηγορία την περασμένη εβδομάδα με ήττα μέσα στην έδρα του (εξορισμένος στο γήπεδο Μελιγαλά) από την πρωταθλήτρια του 9ου Ομίλου ομάδα της Ζακύνθου και χθες ολοκλήρωσε τυπικά τη σαιζόν γνωρίζοντας μια ακόμη ήττα με σκορ 1-0 στη Γαστούνη από τον τοπικό Αίαντα. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε λίγο πριν την εκπνοή του α’ μέρους ο 20χρονος Κουλούρης.

Τα αναλυτικά στοιχεία του αγώνα από τον συνάδελφο Σοφοκλή Φραγκογιαννόπουλο και το ilianews έχουν ως εξής:

1′: Σε καλή θέση ο Βλαχόπουλος, το πλασέ άουτ.

6′: Ο Σταθάτος από αριστερά, συνέκλινε προς τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

10΄: Ο Γκρίλλας έπιασε καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά απέκρουσε ο Αλεξόπουλος σε κόρνερ.

18′: Σουτ του Θώδη από καλή θέση, απέκρουσε ο Αντωνόπουλος

20′: Σουτ του Ρουμελιώτη άουτ

40′: Κόρνερ του Σταθάτου, ο Κουλούρης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

78′: Καλή ανάπτυξη του Αίαντα, ο Γεωργιόπουλος άφησε για τον Βασιλικόπουλο, ο οποίος έπιασε με το δεξί το πλασέ, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας

ΑΙΑΝΤΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος (93′ Κρίκος), Γκρίλλας, Βατσής, Τσακοπιάκος (68′ Παπαχριστόπουλος), Σταθάτος, Δούλος, Κουλούρης (68′ Γεωργιόπουλος), Βλαχόπουλος (82′ Χριστοφοράτος), Κάρδαρης (82′ Βράπι).

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Αλεξόπουλος (81′ Αντωνόπουλος), Αριστομενόπουλος, Δέλλης, Μπούνας, Κατσιβαρδέας, Γεωργόπουλος, Θώδης (80′ Κόκκαλης), Ακριστινέι, Ρουμελιώτης, Παπαδόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.