Ξεχώρισε ο Μεσσήνιος Θωμάς Πούλος στον Ημιμαραθώνιο του Παρισιού

Με επιτυχία και δυνατή Μεσσηνιακή συμμετοχή διεξήχθη σήμερα ο Ημιμαραθώνιος του Παρισιού “Join Harmonie Mutuelle Semi-Marathon de Paris”. Ο αγώνας ήταν από τους πρώτους μεγάλους που είχε αναβληθεί τον Μάρτιο του 2020 εξαιτίας της πανδημίας και επιτέλους διαξήχθη έστω και 1,5 χρόνο μετά.

Από ελληνικής πλευράς, αυτή η καθυστέρηση φαίνεται πως ευνόησε τον Καλαματιανό Θωμά Πούλο που ήταν ακόμα πιο καλά προετοιμασμένος και τερμάτισε τον αγώνα σε 1:10:57, επίδοση που του έδωσε και την πρώτη θέση στην ηλικιακή του κατηγορία, εξαιρουμένων των elite δρομέων βεβαίως.

Εκεί, στους elite, ο συναγωνισμός ήταν πολύ έντονος. Νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Moses Kibet με 59:41, δεύτερος ήταν ο Hillary Kipcoech με 59:44 και τρίτος ο Justus Kangogo με 1:00:59. Και οι τρεις πρώτοι νικητές είναι από την Κένυα.

Αντίστοιχα στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Betty Lempus με 1:05:45, ενώ η συμπατριώτισσα της Jackline Chepngeno τερμάτισε δεύτερη σε 1:09:07.

Πηγή: runningnews.gr