Ενημέρωση και εκπαίδευση για τις πρώτες βοήθειες παρείχε το ΕΚΑΒ Φιλιατρών σε μαθήτριες και μαθητές, καθώς και εκπαιδευτικούς του 1ου Δημοτικού Σχολείου Φιλιατρών.
Η ενημέρωση και εκπαίδευση έγινε προχθές το πρωί από τα στελέχη του εκπαιδευτικού τμήματος του ΕΚΑΒ Φιλιατρών, διασώστες Γιώργο Ηλιόπουλο και Δημήτρη Λαμπρόπουλο.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2022/10/1o-DIM-FILIATRON-EKAV-1-1024x768.jpg)
Το δε ενδιαφέρον μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν έντονο με ενεργό συμμετοχή στην εκπαίδευση, ενώ να σημειωθεί πως αρχικά παρασχέθηκε ενημέρωση για το ρόλο και το σκοπό του ΕΚΑΒ.
Του Ηλία Γιαννόπουλου