Καλαμάτα-Επισκοπή 1-0: Λύτρωση στο 66’ με Πασά

Αν θέλουμε να δούμε το ποτήρι μισογεμάτο, η Καλαμάτα κέρδισε σήμερα την Επισκοπή με 1-0 και πήρε τη νίκη και τους 3 βαθμούς που τη διατηρούν στη 2η θέση της Super League 2, μετά τη διεξαγωγή και της 5ης αγωνιστικής.

Παρ’ ότι όμως είχε και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, μεταξύ των οποίων και δοκάρια, το μεσσηνιακό συγκρότημα προβλημάτισε με την εμφάνισή του, η οποία ήταν κακή, με εμφανείς δυσλειτουργίες σε όλες τις γραμμές και τις οποίες από ατυχία ή αδυναμία δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν οι φιλοξενούμενοι, που συγκαταλέγονται στις ομάδες της «ουράς» του Νοτίου Ομίλου.

Το «χρυσό» γκολ της σημερινής αναμέτρησης στο Στάδιο της Παραλίας, σημείωσε στο 66’ ο Πασάς με σουτ. Επίσης, η Καλαμάτα είχε δοκάρι στο 20’ σε μια φάση παρά λίγο αυτογκόλ σε απόκρουση του Λάμτσε, στο 24’ με τον Πασά και στο 28’ με τον Ρόβα. Στο 79’ αποβλήθηκε ο προπονητής της Καλαμάτας, Νίκος Αναστόπουλος, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ εξελισσόταν το παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα
7’ σέντρα σουτ του Πασά, ο Καλογεράκης απέκρουσε
10’ μετά από ωραία προσπάθεια του Εμπουέλε από αριστερά, πάσαρε στον Σκεντεράι, ο οποίος έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Βουκελάτος σούταρε, αλλά ο Ταΐρης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, καθαρά πριν τη γραμμή, παρά τις διαμαρτυρίες των Κρητικών
20’ πολύ δυνατή σέντρα από αριστερά του Κωνσταντινόπουλου μέσα στη μικρή περιοχή, όπου ο Λάμτσε προσπάθησε να διώξει, σε μια δραματική στιγμή-μια ανάσα από το 1-0, καθώς η μπάλα εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο και στο κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων
24’ ένα καθαρά ενεργητικό δοκάρι για την Καλαμάτα με τον Πασά να τραντάζει το οριζόντιο, με απ’ ευθείας σουτ μέσα από την περιοχή από αριστερά, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ματέους και ωραία παράλληλη πάσα-ασίστ του Ρόβα
28’ από κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ο Ρόβας έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού, καταλήγοντας άουτ (για την ακρίβεια κόρνερ που δεν δόθηκε, καθώς έδιωξε με το ένα χέρι ο Καλογεράκης)
33’ αντεπίθεση με τον Χοβανισιάν, όμως ο Λουπάνο έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Κρίκλοου που ήταν έτοιμος να μπει σε θέση βολής
34’ ένα αρκετά δυνατό σουτ του Βασιλόγιαννη από το ύψος της περιοχής, ο Καλογεράκης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια στο κέντρο της εστίας του
53’από φάουλ του Τάτου, ο Πασάς έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ηλείος διαιτητής κ. Τσάκαλης δεν κατακύρωσε γκολ, καθώς ο β΄ βοηθός του, κ. Μητροφάνης, σήκωσε τη σημαία του για οφ σάιντ (α’ βοηθός ο Μαραθωνίτης, αμφότεροι εξ Αθηνών)
60’ από κόρνερ του Σκεντεράι, ο Κρίκλοου έστρωσε με το κεφάλι τη μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά ο Ταΐρης, αποτελεσματικότατος για ένα ακόμη παιχνίδι, πρόλαβε τον Νταμπίζα
66’ από κάθετη μπαλιά του Τάτου, ο Ρόβας έκοψε παράλληλα προς τα αριστερά, όπου ο Πασάς με ψυχραιμία και ακρίβεια άνοιξε επιτέλους το σκορ για την Καλαμάτα
71’ μια ακόμη κάθετη επέλαση από τον Εμπουέλε, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
77’ παράλληλη πάσα του Χοβανισιάν μέσα στην περιοχή της Καλαμάτας, ο Μαβινγκά έκοψε σωτήρια προ του δαιμόνιου Βουκελάτου
79’ ο κ. Αναστόπουλος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, Βασίλη Τσάκαλη, καθώς ξεπέρασε την προπονητική περιοχή, αλλά και την πλάγια γραμμή του γηπέδου, μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται, καθώς εκείνη τη στιγμή εκδήλωναν αντεπίθεση κοντά στο συγκεκριμένο σημείο
82’ μετά από σουτ του Μπόρχες, ο Ρόβας πήρε το «ριμπάουντ» μέσα στην περιοχή, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ
89’ συρτό διαγώνιο σουτ του Μπόρχες από δεξιά, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Καλογεράκη
1ο λεπτό από τα +5 των καθυστερήσεων στην τελευταία επιθετική ενέργεια του αγώνα, ο Τζωρτζινάκης υποδείχθηκε οφ σάιντ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (87′ Ασίγμπα) Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος, Ματέους (68′ Καραγκούνης), Τάτος (80′ Μπόρχες), Βασιλόγιαννης (68′ Αρναρέλλης), Ρόβας (87′ Κόκκορης), Πασάς.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παναγιώτης Καραντάθας): Καλογεράκης, Εμπουέλε, Σαμουρκασόβι (84′ Τζωρτζινάκης) Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράι, Κούτσιας, Νταμπίζας, Βουκελάτος (86′ λ. τρ. Αραμπατζής), Χοβανισιάν, Κρίκλοου (67′ Αμπαφού).

Την επόμενη εβδομάδα η Καλαμάτα έχει ρεπό κι έτσι, για το πρωτάθλημα θα ξαναπαίξει στις 17/12 στη Νέα Σμύρνη με τον Απόλλωνα, όμως θα προηγηθεί την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου το μεγάλο ματς με τον ΠΑΟΚ για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

15.Ηρόδοτος -12
-Κηφισιά, Απόλλωνας, ΟΦΙ,Χανιά, ΑΕΚ Β’, Προοδευτική, Ολυμπιακός Β’, Επισκοπή και ΠΑΟ ΡΟΥΦ έχουν 4 αγώνες, ενώ η Καλλιθέα έχει 3.