Καλαμάτα – Ηλιούπολη 0-1: Ήττα με αποδοκιμασίες και «δήμιο» τον Μπαστακό στο φινάλε

Οδυνηρή έκβαση είχε για την Καλαμάτα η σημερινή αναμέτρηση στο Στάδιο της Παραλίας, απ’ όπου η Ηλιούπολη έφυγε με μια μεγάλη νίκη με σκορ 0-1, το οποίο διαμόρφωσε στο 85’ ο Μεσσήνιος επιθετικός Μιχάλης Μπαστακός.

Το τέλος της 8ης αγωνιστικής της Super League 2 βρίσκει την τοπική μας ομάδα να απομακρύνεται 8 ολόκληρους βαθμούς από την πρωτοπόρο Κηφισιά και το μεγάλο στόχο της πρωτιάς και της ανόδου.

Η ήττα που ήταν αποτέλεσμα κακής εμφάνισης οδήγησε στο τέλος του αγώνα μερίδα φιλάθλων να αποδοκιμάσουν παίκτες και τον προπονητή της Μαύρης Θύελλας, Νίκο Αναστόπουλο (ο οποίος είχε και λεκτικό επεισόδιο με την κερκίδα λίγα λεπτά πριν το φινάλε), ενώ το πούλμαν της αποστολής «φυγαδεύτηκε» με αστυνομική συνοδεία από την βορινή έξοδο του Σταδίου.

Ίσως και με το άγχος να δώσει συνέχεια στο μεγάλο διπλό της περασμένης Κυριακής με τον Απόλλωνα και επιβαρυμένο από το έξτρα παιχνίδι του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, το μεσσηνιακό συγκρότημα τα …βρήκε σκούρα από το ξεκίνημα απέναντι σε μια ορεξάτη και καλοστημένη Ηλιούπολη.

Χωρίς καθαρό μυαλό και ορθολογικό παιχνίδι η Καλαμάτα προσπάθησε για το γκολ και παρ’ ότι είχε την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατά περιόδους με συντριπτικά ποσοστά, δημιουργώντας πίεση στον αντίπαλο όχι μόνο δεν κατόρθωσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά έπεσε θύμα της τακτικής του αντιπάλου που με κάθε ευκαιρία έβγαινε με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κακό και από τις δύο ομάδες, με την Καλαμάτα να καταφέρνει να καταγράψει κάποιες απειλητικές στιγμές ανάμεσα στο 70’-’80. Ο χρόνο πιέζει «δείχνοντας» μια (καθόλου αρεστή ισοπαλία) που τελικά μετατράπηκε σε πραγματικό εφιάλτη, με την κεφαλιά του Μπαστακού στο 85’ να καταστρέφει τα Χριστούγεννα της Μαύρης Θύελλας…

Το φιλμ του αγώνα
3’ σουτ του Κρέτση, η μπάλα άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο

9’ σέντρα του Βασιλόγιαννη από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Ρόβας έπιασε το πολύ δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το «Γ» του Περιστερίδη

11’ σημαντική διαδοχική ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Τάτο να σουτάρει δύο φορές από τη γωνία δεξιά της μεγάλης περιοχής και τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης να εξουδετερώνει

20’ σουτ του Τάτου η μπάλα κόντραρε και έφυγε με μεγάλη ταχύτητα σε κόρνερ δίπλα από τη συμβολή των δοκών

44’ αρκετά δυνατό συρτό σουτ του Μπενίτεζ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε σύριζα άουτ, με τον Περιστερίδη να ελέγχει όμως την πορεία της μπάλας

49’ μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, μετά από σέντρα του Ματσούκα και κοντινή κεφαλιά του Μουριέλ που σταμάτησε στην πλάτη του συμπαίκτη του, Μπαστακού, ενώ νέα κεφαλιά του Τσαφταρίδη έδιωξαν οι αμυντικοί της Καλαμάτας

56’ ο Κρέτση βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, με τον Λουπάνο που τον μάρκαρε να πέφτει στο έδαφος και να κάνει άθελά του μια οδυνηρή απόκρουση με το κεφάλι στο σουτ του αντιπάλου

73’ παράλληλη μπαλιά του Τάτου από δεξιά, ο Ρόβας μέσα από την περιοχή έπιασε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άτονα άουτ από την απέναντι πλευρά

79’ κόρνερ του Μπόρχες ο βραχύσωμος Τάτος έπιασε μια δυνατή καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Πολίτης μπλόκαρε στη γωνία του

85’ σε μια αντεπίθεση της Ηλιούπολης, ο Δημητριάδης έβγαλε τη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Μπαστακός με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Ταΐρη από κοντά για να γράψει το τελικό 0-1, σκορπώντας θλίψη, αλλά και γκρίνια στο μεσσηνιακό στρατόπεδο

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (76’ Καραγκούνης), Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος (46’ Αρναρέλλης), Κωνσταντινόπουλος, Ματέους Άλβες (70’ Μοζέρ), Μπενίτεζ (89’ Κόκορης), Τάτος, Βασιλόγιαννης (70’ Μπόρχες), Ρόβας.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Νίκος Παντέλης): Περιστερίδης (46’ Πολίτης), Πολίμος, Μπουσάι, Κρητικός (46’ Ανδρέου), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Κρέτση (68’ Ντίαζ), Ματσούκας (64’ Δημητριάδης), Φελίπε (89’ Πατσατζόγλου), Τσαφταρίδης, Μπαστακός.

Νίκος Παντέλης: Δίκαιη νίκη, απέδωσε η τακτική μας
Δίκαιη, μεγάλη και σημαντική ψυχολογικά χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο προπονητής της Ηλιούπολης, Νίκος Παντέλης, την οποία απέδωσε στην έξυπνη τακτική που ακολουθήθηκε δίνοντας χώρο στην Καλαμάτα και «χτυπώντας» στις αντεπιθέσεις. Ο ίδιος ανέφερε ότι υπήρχαν μάλιστα και απουσίες 3-4 παικτών και δήλωσε ευχαριστημένος από τη διαχείριση του παιχνιδιού, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο, από τους ποδοσφαιριστές του, στους οποίους έδωσε συγχαρητήρια. Εκτός από το νικητήριο γκολ η Ηλιούπολη θα μπορούσε να έχει σκοράρει άλλη μια φορά, ανέφερε ακόμη ο ίδιος Παντέλης, προσθέτοντας σε άλλο σημείο ότι ίσως η Καλαμάτα να υποτίμησε τον αντίπαλό της. Επίσης, τόνισε ότι στόχος της ομάδας του παραμένει η γρήγορη παραμονή. Οι ομάδες της κατηγορίας είναι σε μεγάλο βαθμό ισοδύναμες και κάποια θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα που διαμορφώνονται στις λεπτομέρειες ή και στην τύχη, μπορούν να οδηγήσουν μια ομάδα από τη μια στιγμή στην άλλη από την κορυφή στην ουρά της βαθμολογίας. Ερωτηθείς σχετικά, ο έμπειρος προπονητής ανέφερε ότι στόχος του είναι η ομάδα του να είναι καλά, χωρίς να ενδιαφέρεται για τις διαιτητικές αποφάσεις που πάντως, όπως παραδέχθηκε, δείχνουν κάθε χρόνο να έχουν κάποια ευνοούμενη ομάδα.

Τέλος, για τους Καλαματιανούς Ηλία Πολίμο και Μιχάλη Μπαστακό (στην Ηλιούπολη αγωνίζεται και ο Φελίπε, ως «δανεικός» από την τοπική μας ομάδα) ο Νίκος Παντέλης σχολίασε ότι έχουν αφήσει το δικό τους στίγμα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, τους έχει επιλέξει για το ρόστερ του και είναι ευτυχία για κάθε προπονητή να συνεργάζεται μαζί τους!

Νίκος Αναστόπουλος: Άτυχο αποτέλεσμα-δεν έχει κριθεί τίποτα
Από την πλευρά του, ο προπονητής της Καλαμάτας, Νίκος Αναστόπουλος, χαρακτήρισε άτυχο το 0-1, καθώς η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ο Ταΐρης να μην έχει πιάσει καμία φορά την μπάλα και τελικά να τη μαζέψει μια φορά μέσα από το δίχτυα. «Ρισκάραμε στο β’ ημίχρονο και τα ρίσκα έχουν επακόλουθα» πρόσθεσε ο ίδιος. Ο προπονητής της Καλαμάτας άφησε έμμεσες αιχμές για τη διαιτησία του κ. Βλάχου (Ανατολικής Αττικής), λέγοντας ότι δεν θα ξανασχολιάσει διαιτητικές αποφάσεις, αναφέρθηκε όμως στη φάση του γκολ, που είχε ξεκινήσει με τον Λουπάνο να βρίσκεται κάτω τραυματίας, χωρίς όμως ο ρέφερι να δίνει σημασία. Ο κ. Αναστόπουλος ανέφερε ακόμη ότι δεν έχει κριθεί τίποτα, καθώς είμαστε μόλις στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος και το καλύτερο «φάρμακο» θα ήταν νίκη στο επόμενο παιχνίδια με το Αιγάλεω, ενώ η διακοπή του πρωταθλήματος για την Πρωτοχρονιά θα δώσει την ευκαιρία για τις αναγκαίες ανάσες ξεκούρασης. Για την κριτική που δέχθηκε ότι παρέταξε αμυντικά την ομάδα απέναντι σε έναν θεωρητικά πιο αδύναμο αντίπαλο ο έμπειρος προπονητής απάντησε με τη γνωστή ατάκα ότι ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, αν και στο β’ ημίχρονο προσάρμοσε την τακτική σε πιο επιθετικό σχήμα.

Τέλος, ο κ. Αναστόπουλος δεν έδειξε να προβληματίζεται καθόλου για την κακή εμφάνιση της Καλαμάτας, τονίζοντας επανειλημμένα ότι σημασία έχει να έρχονται οι νίκες και ότι οι εμφανίσεις δεν παίζουν ρόλο σε αυτό…