Αναπάντεχη ήττα για την Kalamata B.C.- Νίκες για Διώνα και Καλαμάτα ΄80

Αναπάντεχη ήττα, με 65-59 από τον ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμωνα στην Τέντα

Η Καλαμάτα B.C. αν και προηγήθηκε με 41-27 στο α΄ ημίχρονο του ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμωνα, γνώρισε τελικά την ήττα με 65-59, σ’ ένα πολύ κρίσιμο ματς (για τη «μάχη της τετράδας»), που διεξήχθη την Κυριακή στο Δημοτικό Γυμναστήριο Τέντα.

Σίγουρα μια αναπάντεχη ήττα για την Καλαματιανή ομάδα και σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η απουσία στο β΄ ημίχρονο του 22χρονου γκαρντ της Καλαμάτας B.C., Γιώργου Μπαλή λόγω τραυματισμού (στο α΄ ημίχρονο ήταν εντυπωσιακός σημειώνοντας  21 πόντους με 2 τρίποντα).

Η Καλαμάτα B.C. στο β΄ ημίχρονο πέτυχε μόλις 15 πόντους, ενώ ο ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων 38, παίρνοντας το σπουδαίο «διπλό».

Διαιτητές ήταν οι Ιωάν. Πετράκος, Καραπατάς.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C. (Παύλος Νώντας, Γιώργος Σπυρόπουλος): Πετρίδης, Μαργέλης 3 (1), Οικονομίδης 3, Διαμαντόπουλος 9 (1), Παπαντωνίου 10, Καραβάνος 7 (1), Μπαλής 21 (2), Περωτής 2, Κουράνος, Γκιγκαούρι, Μανωλάκης, Μπάκας 4.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΑΛΑΙΜΩΝ (Ιμπραημάκης): Συνετός 13, Πρεδάρης, Μπίλιος 2, Μπουλάς 7, Σέγκας, Τζαϊδάς 18, Σάμαρης, Μπένος 8, Πατουχέας, Καραγεώργος, Στάνκοβιτς 7, Τσαμπάς 10 (1).

____________________________

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ
Δωδέκατη νίκη, 79-77 τον ΑΟ Ερμιονίδας
Νέα σημαντική νίκη για το Δίωνα Κυπαρισσίας, καθώς επιβλήθηκε με 79-77 του ΑΟ Ερμιονίδας την Κυριακή στο Δημοτικό Γυμναστήριο Ερμιονίδας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου Νότου της Γ΄ Εθνικής. Για την τριφυλιακή ομάδα ήταν η 12η νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον σταθερά στην πρώτη «τετράδα» της κατάταξης (ισοβαθμεί στην 3η θέση με τον ΑΟ Νήαρ Ηστ που πάντως έχει 1 ματς λιγότερο).

Ο Δίων Κυπαρισσίας είχε πλουραλισμό  στην επίθεση, ενώ έπαιξε  πολύ πιεστική άμυνα

και πρέπει να τονίσουμε ότι το ματς είχε  συναρπαστική εξέλιξη (στη λήξη του α΄ ημιχρόνου  προηγήθηκε με 36-35). Πρώτος σκόρερ της τριφυλιακής ομάδας ήταν ο Χαράλαμπος Μουρατίδης με 19 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Μιχάλης Πελεκάνος με 18 πόντους.

Διαιτητές ήταν οι Παπαγεωργίου, Μπον.

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γιώργος Διαμαντόπουλος, Δημήτρης Θεοδωρόπουλος, Θεόδωρος Μπουσιούτας): Μουρατίδης 19, Πελεκάνος 18, Καμαρινός 11, Τζαγισβίλι 5, Καστανιώτης 5, Πολιτόπουλος 4, Κούνας 9, Μπακολιάς 6, Χρ. Γιαννόπουλος 2, Λαμπίρης.

________________________

KAΛΑΜΑΤΑ ’80
Σημαντικό «διπλό», 74-66 στην παράταση τον ΑΟ Αχαΐας «η Γαλήνη»
Σπουδαία νίκη για την Καλαμάτα ’80, καθώς επικράτησε με 74-66 στην παράταση (ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 64-64) του ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη» την Κυριακή στο Δημοτικό Γυμναστήριο Πατρών «Παναγία Αλεξιώτισσα» για τη 17η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ΄ Εθνικής.

Η Καλαματιανή ομάδα (προερχόταν από 4 σερί ήττες), αν και αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, στηριζόμενη στην αποτελεσματική της άμυνα, (ειδικά στο β΄ ημίχρονο και την 5λεπτη παράταση) και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε την 7η νίκη της.

Η Καλαμάτα ’80 στη λήξη του Α΄ Ημιχρόνου προηγήθηκε με 37-31. Πρώτος σκόρερ του ΑΟ Αχαΐας «Η Γαλήνη» ήταν ο Πικιός με 27 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ από πλευράς Καλαμάτας B.C. κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Άρης Σκοπέτος με 18 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Βασίλης Μπαλόπουλος και Παναγιώτης Κατσαρέας με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές ήταν οι Σάλτας, Μπερέτσος.

ΑΟ ΑΧΑΪΑΣ «Η ΓΑΛΗΝΗ» (Κώστας Γιαννόπουλος): Βεργανελάκης 4, Εφέπουλος 2, Παπαβασιλόπουλος 7, Σπύρου 5 (1), Κάλλης 10 (1), Πικιός 27 (1), Τριανταφύλλου, Χριστοδουλόπουλος, Χρήστου, Καραγιάννης 11.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Αλέξης Κορογώνας, Βασίλης Παναγιωτόπουλος): Μπαλόπουλος 17, Φ. Μήλας, Πετρόπουλος, Θ. Παυλόπουλος, Αναγνωστόπουλος 7 (1),  Κατσαρέας 15, Ανδριανόπουλος 6, Κομπότης 5, Σκοπέτος 18 (3), Βούλγαρης 6.