Εκδήλωση με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων από την ίδρυση της ΕΠΟΝ θα πραγματοποιήσει η Τομεακή Οργάνωση Μεσσηνίας της ΚΝΕ σήμερα Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου, στις 7.00 το απόγευμα, στον πολυχώρο δημιουργίας της ΚΝΕ «Μικρόβιο»-Γιώργος Βουβαλέας (πλατεία Όθωνος 10).
Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με ομιλία από τον Παναγιώτη Κοσκινά, γραμματέα της Ο.Π. Πελοποννήσου της ΚΝΕ και μέλος του Κ.Σ. της ΚΝΕ, ενώ θα ακολουθήσει παρέμβαση από τον ιστορικό Θοδωρή Στασινόπουλο, ο οποίος θα αναφερθεί «στο μπλόκο της Καλαμάτας στις 8 Φλεβάρη του 1944».
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/02/ep-724x1024.jpg)
Η εκδήλωση θα συνεχιστεί με προβολή βίντεο της ΚΝΕ και μουσικοαφηγηματικό αφιέρωμα.