Μετά τον Ολυμπιακό Β’ για νίκη και στην Πάτρα η Καλαμάτα

Με …φόρα από το 4-0 επί του Ολυμπιακού Β’ την περασμένη Κυριακή στο Στάδιο της Παραλίας, η Καλαμάτα αναχωρεί σήμερα για την Πάτρα, καθώς αυτή την Τετάρτη 5/4 ακολουθεί στο γήπεδο της Αγυιάς το πελοποννησιακό ντέρμπι με την Παναχαϊκή.

Η αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League 2 θα ξεκινήσει αύριο στις 2.45 μ.μ. και ορίστηκε να τη διευθύνει ο Λάζαρος Ρεντίφης Ανατολικής Αττικής, με βοηθούς τους Καλαμπόκη (Αιτωλοακαρνανίας) και Βικεντζάτο (Ανατολικής Αττικής), ενώ 4ος διαιτητής θα είναι ο Μπαλαχούτης (Πειραιά) και παρατηρητής ο Νίκος Σπυράκης (Λακωνίας).

Παρά τις προφανείς δυσκολίες του αγώνα, καθώς μάλιστα υπάρχουν αρκετές απουσίες για τον προπονητή της τοπικής μας ομάδας, Ίλτσο Γκεοργκιόσκι (Μπενίτεζ, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τριανταφυλλάκης, Ασίγκμπα, Μαβινγκά) στόχος για το μεσσηνιακό συγκρότημα είναι να διευρύνει το νικηφόρο σερί με μια τρία επιτυχία.

Ρόβας, Τάτος (2) και Πασάς…
Σε συνέχεια της νίκης και καλής εμφάνισης στην Κρήτη κόντρα στον Ηρόδοτο, η τοπική μας ομάδα, παρουσίασε στο προχθεσινό παιχνίδι «φρεσκάδα» και πέτυχε μια άνετη νίκη με σκορ 4-0 απέναντι στον Ολυμπιακό Β’, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2. Τα γκολ σημείωσαν, με κεφαλιά ο Ρόβας στο 37’ (έπειτα από σουτ του Λιποράσε από πλάγια αριστερά, που έσκασε κάτω), ο Τάτος δύο προσωπικά με λίγα λεπτά διαφορά (59’, 63’) με σουτ και στο 85’ ο Πασάς με κεφαλιά, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Στα αξιοσημείωτα η πρώτη συμμετοχή για το νεαρό Καλαματιανό, Χρήστο Δρούγα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Ασίγκμπα (54’ λ.τρ. Μοζέρ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Ματέους Άλβες, Καραγκούνης, Τάτος (82’ Πασάς), Βασιλόγιαννης (82’ Δρούγας), Αρναρέλλης (65’ Κωνσταντινόπουλος), Ρόβας (82’ Λούκατσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Οκκάς): Στουρνάρας, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (75’ Κεραμιδάς), Τσέλιος, Αποστολόπουλος (75’ Σαπουντζής), Νίκολιτς, Μαυρουδής, Κωστή, Χρυσόπουλος, Βλαχομήτρος, Πινακάς (82’ Συρμής).