Απόδραση της Καλαμάτας από την Ηλιούπολη με Ρόβα και σούπερ Μέντες

Την ανοδική της πορεία πιστοποίησε η Καλαμάτα, περνώντας νικηφόρα χθες και από την Ηλιούπολη με 0-1.

Η τοπική μας ομάδα είναι αήττητη στον β’ γύρο, μετρώντας 4 εκτός έδρας νίκες και μια εντός, καθώς και 3 ισοπαλίες.

Το μοναδικό γκολ της χθεσινής συνάντησης σημείωσε στο 71’ ο Ρόβας, όμως το 3ποντο διαφύλαξε στο τέλος ο τερματοφύλακας Γιόνας Μέντες, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων την εκτέλεση πέναλτι του (πρώην μελανόλευκου) Φελίπε, το οποίο είχε κερδίσει ο Καλαματιανός επιθετικός της Ηλιούπολης, Μιχάλης Μπαστακός από τον Λουπάνο.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Παντέλης): Πολίτης, Ανδρέου, Τσαφταρίδης (62′ Κρέτσι), Μπαξεβάνος (78′ Τριανταφυλλάκος), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Βάρκας, Άντο, Δημητριάδης (85′ Φελίπε), Μπαστακός, Φρίμπονγκ (62′ Βασιλείου).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Λιποράσε (53′ Μοζέρ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Ματέους Άλβες, Παπατόλιος, Πασάς (85′ Μπουλλάρι), Τάτος (62′ Ρόβας), Βασιλόγιαννης (85′ Ασίγκμπα), Αρναρέλλης (85′ Κωνσταντινόπουλος).

Γκεοργκιόσκι: Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς
Σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Καλαμάτας Ίλτσο Γκεοργκιόσκι ανέφερε ότι ήταν μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που δεν χάνει εύκολα στην έδρα της. «Είχαμε τις ευκαιρίες να τελειώσουμε νωρίτερα το παιχνίδι» ανέφερε ακόμα ο τεχνικός της τοπικής μας ομάδας (μεταξύ άλλων ένα τε α τετ είχε στο α’ ημίχρονο ο Αρναρέλλης), συμπληρώνοντας ότι στο τέλος με τη βοήθεια της τύχης και την κλάση του Μέντες αποφεύχθηκε η ισοφάριση από ένα αχρείαστο πέναλτι.

Κυριακή 7/5: Απόλλων-Ηλιούπολη, Παναχαϊκή-Προοδευτική

Δευτέρα 8/5: Χανιά-Καλλιθέα, Επισκοπή-ΠΑΟ Ρουφ, Καλαμάτα-Αιγάλεω. Ρεπό έχει η ΑΕΚ Β’ και Ηρόδοτος-Κηφισιά 0-3 χ.α.