26ος Γύρος Κυπαρισσίας: Με απόλυτη επιτυχία η τριφυλιακή γιορτή του αθλητισμού

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 26οs Γύρος της Πόλεως στην Κυπαρισσία, με τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας που είχε κι αυτή τη φορά δυναμική παρουσία (περίπου 30 συμμετοχές, αλλά και αρκετές διακρίσεις), να δίνει πολύπλευρα την εικόνα της σημαντικής αυτής δρομικής συνάντησης, συγχαίροντας παράλληλα τους διοργανωτές και τα μέλη του: Τον αγώνα διοργάνωσαν Φορέας Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης & Αθλητισμού του Δήμου Τριφυλίας και η γυμνάστρια του Δήμου Σούλα Χριστοπούλου, που έφερε σε πέρας αυτή την όμορφη αθλητική εκδήλωση το απόγευμα του Σαββάτου 3 Ιουνίου 2023.

Παιδικοί αγώνες από τα νήπια, τα δημοτικά και τα γυμνάσια μέχρι το δυναμικό βάδισμα και τις διαδρομές των 4 και 10 χιλιομέτρων για μεγάλους, έδωσαν μία όμορφη αθλητική εικόνα σε όλο το μήκος και πλάτος της πόλης, από τους δρόμους και την πλατεία, μέχρι τους ελαιώνες και τη παραλιακή, δίπλα στη θάλασσα και το όμορφο ηλιοβασίλεμα.

Η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων (δύο κύκλοι των 5 χλμ), που ήταν και ο κύριος αγώνας της πόλης, συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και παρά τις μικροδυσκολίες της, ικανοποίησε τους συμμετέχοντες, τόσο από πλευράς φυσικής ομορφιάς, όσο και από το τεράστιο χειροκρότημα που πήραν από τους θεατές στο τερματισμό.

Καρπούζι, από τα εκλεκτότερα προϊόντα της περιοχής, μαζί με το μετάλλιο του τερματισμού και το αναμνηστικό μπλουζάκι, ήταν η ιδανική ανταμοιβή όσων τερμάτισαν σε έναν καλοστημένο αγώνα, που χαρακτηρίζεται από το πάθος, την αγάπη και το μεράκι των διοργανωτών, οι οποίοι πρόσφεραν όλα αυτά χωρίς κόστος για τους δρομείς.

Στη γενική κατάταξη στα 10 χλμ βραβεύτηκαν οι έξι πρώτοι άνδρες και οι πρώτες έξι γυναίκες, όπου είχαμε αναλυτικά στη 1η θέση τον Νίκο Σταθακόπουλο από τον Run Αμαλιάδα με χρόνο 37:42″, 2ος ο Χρήστος Αδαμόπουλος από τον Peak performance triathlon με χρόνο 37:58″, 3ος ο Γεράσιμος Ζαχαράτος από το Μάραθο με χρόνο 38:10″, 4ος ο Θεόδωρος Δημητρακάκης από τον Α.Ο. Φιλιατρών με χρόνο 38:25″, 5ος ο Βασίλης Βασιλείου από τον Run Αμαλιάδα με χρόνο 38:39″ και 6ος ο Ευστάθιος Δημητρακόπουλος του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας που τερμάτισε σε χρόνο 39:27″

Αντίστοιχα στις γυναίκες στα 10 χλμ, είχαμε την 1η θέση της γενικής κατάταξης να κατακτά η Ιουστίνη Μαυροπούλου από τον Α.Ο. Φιλιατρά που σημείωσε χρόνο 45:52″, τη 2η και τη 3η θέση της γενικής κατάταξης κέρδισαν οι αθλήτριες του ΣΔΥΜ Σταυρούλα Μπάκα με χρόνο 46:45″ και Μανταλίνα Δημητροπούλου από την Πύλο με χρόνο 50:34″, στην 4η θέση η ανεξάρτητη Θεοδώρα Σαμαρτζή με χρόνο 51:12″, στην 5η θέση η Βίκυ Λεκάντη από την Κυπαρισσία με χρόνο 51:52″ και 6η η Τσουκαλά Κωνσταντίνα από τη Δράμα με χρόνο 53:58″.

Στον αγώνα των 4000 μέτρων είχαμε στους άντρες: 1ος Αχιλλέας Μπενάρδος (11:31″), 2ος Ιωάννης Δημόπουλος (13:29″) και 3ος ο Παναγιώτης Κυριακόπουλος (13:35″)

Στις γυναίκες: 1η η Ελένη Ψύρρου (16:14′), 2η η αθλήτρια του ΣΔΥΜ Γεωργία Πουλοπούλου με χρόνο (17:24′), και 3η η Πολυξένη Στρατικοπούλου (17:49″).