Κύπελλο Ελλάδος: Αποκλεισμός της Καλαμάτας στα πέναλτι

Αποχαιρέτισε το Κύπελλο Ελλάδος η Καλαμάτα, η Καλλιθέα πήρε στα πέναλτι αυτό που άξιζε

Γιορτή πρόκρισης περίμεναν όλοι στην Καλαμάτα ότι θα είναι ο χθεσινός αγώνας για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, όμως τελικά μετά από έναν αγώνα-θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι, η Καλλιθέα έφυγε νικήτρια, παίρνοντας στις αποσκευές της το εισιτήριο για τους «16» του θεσμού (ουσιαστικά στους 8, αφού συνεχίζει χωρίς αγώνα).

Οι φιλοξενούμενοι έχουν επιπλέον λόγο να είναι χαρούμενοι, καθώς ήταν καλύτεροι και σαφώς πιο ομάδα στο γήπεδο και άξιζαν ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση, δίνοντας μήνυμα εν όψει του πρωτάθλημα της Super League 2 ότι επίκειται μεγάλη «μάχη» για την άνοδο.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 1-1, το σκορ δεν άλλαξε στην παράταση κι έτσι η πρόκριση παίχθηκε στα πέναλτι, όπου η Καλλιθέα ευστόχησε 6 φορές, ενώ η Καλαμάτα δεν κατάφερε να απαντήσει, μένοντας στα 5.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πασάς άνοιξε πρώτος το σκορ για την τοπική μας ομάδα στο 40’. Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος και οι μονομαχίες πιο σκληρές, με την Καλαμάτα να δείχνει ότι μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, όμως το πρώην αγαπημένο παιδί της, ο Γιάννης Λουκίνας, σκόραρε για λογαριασμό της Καλλιθέας στο 81’, δίνοντας την ευκαιρία στους Αθηναίους να πάνε στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο δεν συνέβη κάτι αξιόλογο αγωνιστικά, όμως οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες, με το παιχνίδι να παρεκτρέπεται. Ήταν στο 114’ όταν Ντιμίτριους, από τους κορυφαίους του αγώνα, σε μια αψυχολόγητη ενέργεια χτύπησε εκτός φάσης τον Ραπόζο, δίνοντας το έναυσμα μιας ολιγόλεπτης σύρραξης με αψιμαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο διαιτητής κ. Τσέτσιλας απέβαλε το δράση, αλλά και τον Βαλλεριάνο, ο οποίος απώθησε αντίπαλο, ενώ μια σειρά από κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν σε παίκτες και στους πάγκους ηρέμησαν τα πνεύματα ώστε να μπορέσει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Πάνω από 1000 φίλαθλοι παρακολούθησαν το χθεσινό παιχνίδι στο Στάδιο της Παραλίας, κι ανάμεσά τους ο πρόεδρος της Καλαμάτας, Γιώργος Πρασσάς, μαζί με τον φίλο του, πρόεδρο του Άρη, Θεόδωρο Καρυπίδη.

Το φιλμ του αγώνα
1′ η Καλλιθέα έδειξε με το «καλημέρα» τις προθέσεις της, με τον Γιαννίκογλου να σώζει την Καλαμάτα αποκρούοντας με τα πόδια το πλασέ το Κυνηγόπουλου, ενώ ο επερχόμενος, πρώην παίκτης της τοπικής μας ομάδας, Βασιλόγιαννης, σούταρε άουτ

27’ ένα κακό σουτ του Ουές , ευνόησε τον Κυνηγόπουλο, ο οποίος, έπιασε χαμηλά την κεφαλιά, που ήταν δυνατή, αλλά άστοχη

30’ από κόρνερ του Μουτίνιο, ο Καινούργιος μόνος του στην καρδιά της περιοχής έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, που πέρασε όμως πάνω από το οριζόντιο, αφού έσκασε πρώτα στο έδαφος

40’ από μπαλιά του Βαλλεριάνου, ο Τάτος έπιασε το βολ πλανέ μέσα στην περιοχή, με τον Πάντο να αποκρούει, όμως δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα σε δεύτερο χρόνο και ο Πασάς από κοντά άνοιξε το σκορ για την Καλαμάτα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς

41’ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, η Καλλιθέα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά και πάλι, ο Κυνηγόπουλος δεν ευτύχισε να δει δίχτυα, με τη μπάλα να κοντράρει, ενώ η προσπάθεια επαναφοράς της μπάλας από τους φιλοξενούμενους ανακόπηκε με επιθετικό φάουλ

44’ μετά από μια φάση διαρκείας, η Καλλιθέα ζήτησε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μοζέρ πάνω στον Κυνηγόπουλο.

53’ σέντρα του Μοζέρ από δεξιά, ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πάντος απέκρουσε. Είχε προηγηθεί ωραίος συνδυασμός 3-4 παικτών της Καλαμάτας, με τον κόσμο να χειροκροτεί, δείχνοντας ότι διψάει για καλό ποδόσφαιρο

73’ ο Πασάς κέρδισε τη μπάλα κοντά στο κέντρο, επιχείρησε και την επέλαση, αλλά επιχείρησε να σουτάρει από αρκετά μακριά, με τη μπάλα να φεύγει αδύναμα άουτ

75’ από κόρνερ του Μουστακόπουλου, ο Σίλβα έπιασε τη δυνατή κεφαλιά, που δε βρήκε όμως το στόχο της

78’ ο Λουκίνας από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, με κοντρόλ, ελιγμό και σουτ για σεμινάριο, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για την Καλλιθέα

80’ ο Λουκίνας βρήκε αριστερότερα μέσα στην περιοχή τον Βασιλόγιαννη, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν πολύ κακό και πέρασε άουτ

82’ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Ρόβας επιχείρησε ένα πολύ μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει με αξιώσεις μόλις πάνω από το οριζόντιο

86’ φοβερή ατομική προσπάθεια του Πασά, ο οποίος πέρασε 2-3 αντιπάλους κοντά στη γραμμή της περιοχής, έπιασε και το δυνατό σουτ, όμως ο Πάντος απέκρουσε

Παράταση

114’ αποβλήθηκαν ο Ντιμίτριους, για εκτός φάση χτύπημα στον Ραπόζο, και ο Βαλλεριάνος για απώθηση αντιπάλου στον «νεκρό» χρόνο

Τα πέναλτι
Ματίγια και 0-1 για την Καλλιθέα. Ο Μπενίτεζ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γιαννίκογλου απέκρουσε με το ένα χέρι την εκτέλεση του Βασιλόγιαννη. Ο Κατάλντι έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην Καλαμάτα, καθώς δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάντο. Εύστοχος ο Μεχίας και 1-2, αλλά και ο Αρίμπας 2-2. Θρίλερ με αλλεπάλληλα εύστοχα χτυπήματα: Ρομάο 2-3 για τους φιλοξενούμενους και Ρόβας 3-3 για την Καλαμάτα. Με ψυχρό αίμα ο Λουκίνας, πλήγωσε για δεύτερη φορά την παλιά του ομάδα, με το Ραπόζο να απαντά κλείνοντας την πρώτη 5άδα των πέναλτι με σκορ 4-4. Η αθηναϊκή ομάδα συνεχίζει με προβάδισμα, με τον Μανθάτη να κάνει το 4-5. Ψύχραιμος ο Παπατόλιος ισοφαρίζει 5-5. Ο Μουστακόπουλος δε λαθεύει και 5-6 για την Καλλιθέα. Ο Μοζέρ όμως στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ, το 5-6 σφραγίζεται ως τελικό σκορ, δίνοντας την ευκαιρία στην Καλλιθέα να συνεχίσει στους «16» του Κυπέλλου (περνάει μπάι από την 5η φάση).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Περικλής Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Μοζέρ, Αρίμπας, Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ματέους, Κάνιας (89’ Μπενίτεζ), Τάτος (65’ Κατάλντι), Αρναρέλλης (65’ Γρίβας), Ακόστα (81’ Ρόβας), Πασάς (89’ Ραπόζο).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Πάντος, Καινούργιος (72’ Μανθάτης), Μεχία, Μαρότα (91’ Μπουλούλης), Ουές, Σίλβα (56’ Ματίγια), Τσιντώνης (56’ Ρομαό), Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Κυνηγόπουλος (56’ Λουκίνας), Μουτίνιο (64’ Μουστακόπουλος).