Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το πρωί η παρουσίαση του βιβλίου «Η χελώνα που ήθελε να πετάξει… αλλιώς» (εκδόσεις ΔΙΣΙΓΜΑ) στο χώρο του Παραρτήματος Τριφυλίας της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας, στο Φουρναράκειο Πνευματικό Κέντρο Φιλιατρών.
Η ζεστή αίθουσα του Παραρτήματος Τριφυλίας γέμισε παιδιά και γονείς, όχι μόνο από την ευρύτερη περιοχή της Τριφυλίας και της Πυλίας, αλλά και την Ηλεία. Τους παρευρισκόμενους καλωσόρισε η υπεύθυνη του Παραρτήματος Γαρυφαλλιά Τεριζάκη, που συντόνισε και την εκδήλωση, ενώ για το βιβλίο μίλησαν οι δύο συγγραφείς, Ειρηλένα Παντελοπούλου, λογοθεραπεύτρια ΜΑ, η οποία και υπέγραψε τα βιβλία στο τέλος, και Ειρήνη Γερμπανά, λογοθεραπεύτρια Μsc, σε διαδικτυακή σύνδεση.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/11/xelona3-768x1024.jpg)
Τα δε παιδιά χόρεψαν και συμμετείχαν σε εικαστικό εργαστήρι που υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί της βιβλιοθήκης, Γαρυφαλλιά Τεριζάκη και Μαρία Μιχαήλ.
Να σημειωθεί πως η εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με τις εκδόσεις ΔΙΣΙΓΜΑ και το κέντρο θεραπειών “Learn and relieve”, και με την υποστήριξη του βιβλιοπωλείου «Αρχονταρίκι».