Ιστορική νίκη για Καλαμάτα ’80 με 0-3 στην Κηφισιά!

Ιστορική νίκη σημείωσε η Καλαμάτα ‘80 στη Volley League. Οι «πράσινοι λύκοι» επικράτησαν στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς με 3-0 σετ και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο επαγγελματικό πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας με το «καθαρό» 3-0.

Πρόκειται για ένα τρίποντο που αλλάζει εκ νέου τα δεδομένα του πρωταθλήματος και βάζει του Καλαματιανούς στο κάδρο των ομάδων που είναι εφικτό να κάνουν τη μεγάλη υπέρβαση (έχει 4 βαθμούς σε δύο αγώνες, καθώς στην πρεμιέρα ηττήθηκε εντός έδρας με 2-3 από τον Άθλο Ορεστιάδας).

Με πρωταγωνιστές τους Ράιναν Κοένεν, Ροντρίγκο Οκάμπο η Καλαμάτα και την καθοδήγηση του εξαιρετικού πασαδόρου Ματ Γουέστ η Καλαμάτα πήρε άριστα στα δύσκολα και κατάφερε στα τελειώματα και των τριών σετ να κάνει ελάχιστα λάθη και να μπλοκάρει τους γηπεδούχους. Πολλή δουλειά για την υποδοχή των καλαματιανών έκαναν ο λίμπερο Ευάγγελος Ντάκουρης και ο Κώστας Δαλακούρας, ενώ και ο Χριστόφας πήρε καθοριστικούς πόντους στο κρίσιμο πρώτο σετ.

Η Κηφισιά φάνηκε ανέτοιμη και χρειάζεται ακόμα χρόνο για συγχρονισμούς, ταχύτητα ενώ θα δυναμώσει με την έλευση του Μεξικανό διαγωνίου.

Η Κηφισιά προηγήθηκε 23-22 με τον Μπόγιτς αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Δαλακούρας ισοφάρισε και ο Κοένεν έβαλε μπροστά τους Καλαματιανούς. Το σετ κρίθηκε 29-27 με δύο πόντους του Χριστόφα και έναν του Κοένεν. Νωρίτερα στο 23-24 ο Οκάμπο είχε κόντρα επίθεση αλλά δέχτηκε μπλοκ από τον Σπηλιώτη που κράτησε για λίγο «ζωντανή» την Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και στο 2ο σετ με 23-22 με τον Μπόγιτς, αλλά με το λάθος του ίδιου παίκτη και το μπλοκ του Χριστόφα η Καλαμάτα βγήκε πάλι μπροστά και το σετ κρίθηκε με δύο λάθη των γηπεδούχων και συγκεκριμένα το χαμένο σερβίς του Παύλου και τη λάθος επίθεση του Ρικάρντο.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Καλαμάτα μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ φτάνοντας γρήγορα στο 3-7 μετά από άσο του Οκάμπο. Οι «λύκοι» συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και με τον Αλεξάκη έφτασαν σε double score 5-10. Ο Τζάρας πέρασε στη θέση του Μπόγιτς, ενώ ο Σπυριούνης από τα 9 μέτρα έδωσε πόντο στην Κηφισιά μειώνοντας 7-10. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Χριστόφα έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην Καλαμάτα 9-14. Ο «κεραυνός» του Χασμπάλα από τη θέση του σερβίς αναπτέρωσε τις ελπίδες της Κηφισιάς η οποία μείωσε 13-16. Η «κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε όταν μετά από φάση διαρκείας ο Άλβες διαμόρφωσε το 19-21. Οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρό μυαλό» και με τον Χριστόφα πήγαν στο +4 (19-23). Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια όμως οι «λύκοι» έκλεισαν το σετ και το παιχνίδι με 22-25 μετά από λάθος στο σερβίς από τον Σπυριούνη.
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Παπαθανασίου, Σπίγγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 27-29
2ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 24-26
3ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 22-25
*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Καλαμάτα 80 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 0-3 (26-28, 21-25, 23-25)
Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 1π. (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 8 (8/19επ., 36%υπ., 14%αρ.), Σπηριούνης 11 (7/23επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 65%υπ., 26%αρ.), Μπόγιτς 14 (14/33επ.), Σπηλιώτης 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Άλβες 7 (6/10επ.) / Βελούδης (λ. – 62%υπ., 23%αρ.), Τζάρας 2 (2/2επ.), Χασμπάλα 1 (1 άσσος), Παύλου.
Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 7 (4/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 22%αρ.), Αλεξάκης 6 (6/7επ.), Χριστόφας 10 (8/14επ., 2 μπλοκ), Γουέστ 1 (1/1επ.), Οκάμπο 17 (14/36επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κοένεν 16 (16/31επ., 52%υπ., 17%αρ.) / Ντάκουρης Ευάγγελος (λ. – 50%υπ., 23%αρ.), Σκαρτσίλης (λ), Μαντέκας, Σαλωνίτης.
-Την επόμενη αγωνιστική η Καλαμάτα ’80 έχει ρεπό και θα ξαναπαίξει τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο της Παραλίας (17:00, ΕΡΤ-3 H.D.), όπου θα υποδεχθεί τον Φοίνικα Σύρου.

Volley League 2023-24
2η αγωνιστική
Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023
Πήγασος Πολίχνης – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)
Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)
Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023
Γυμναστήριο «Ν. Σαμαράς» Ορεστιάδα, 19.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.
Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 HD): Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.