Australian Open: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με 3-1 έναντι του Ζιζού Μπεργκς

Αρχικά δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο του αγώνα στο Australian Open, απέναντι στον Ζιζού Μπεργκς.

Μετά από μια ώρα και δύο λεπτά, ο Μπεργκς κατέκτησε το πρώτο σετ με 7-5 και άγχωσε τον Στέφανος Τσιτσιπά, ο οποίος ωστόσο. έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε το ματς με 6-1 στο δεύτερο σετ. Με το ίδιο σκορ κατέκτησε και το τρίτο, μέσα σε 31 λεπτά.

Με το μομέντουμ να είναι πλέον ξεκάθαρα υπέρ του, το Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης μπήκε στο τέταρτο σετ για να τελειώσει τον αγώνα και να αποφύγει τις περιπέτειες. Έτσι κι έγινε, μιας και τελικά “καθάρισε” τον Μπεργκς μέσα σε 38 λεπτά, πήρε το σετ με 6-3 και το ματς με 3-1.

Τώρα προετοιμάζεται για τον επόμενο του αγώνα που θα είναι κόντρα στον νικητή του αγώνα του Αλεξάνταρ Βούκιτς με τον Τζόρνταν Τόμπσον, με την ακριβή μέρα και ώρα να μην έχει γίνει ακόμα γνωστή.

Τα σετ: 7-5, 1-6, 1-6, 3-6.

Πηγή: newsit.gr