“Λίγη” η Καλαμάτα και στην Ηλιούπολη και ήττα 1-0

Αδύνατον να «σηκώσει» κεφάλι η Καλαμάτα, η οποία γνώρισε μια ακόμη ήττα σε απαιτητικό παιχνίδι.

Για τη 16η αγωνιστική της Super League 2 η τοπική μας ομάδα έχασε με 1-0 από την Ηλιούπολη στο ντέρμπι των …τριτοτέταρτων και πλέον υποχώρησε στην 5η θέση, απέχοντας 11 βαθμούς από την κορυφή του Νοτίου Ομίλου και την πρωτοπόρο Καλλιθέα.

Το μοναδικό γκολ της σημερινής συνάντησης σημείωσε στο 14ο λεπτό ο Λατίνοβιτς, ενώ στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ.

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα πίεσε για την ανατροπή, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ στο 75’ έχασε με κόκκινη τον Τζανακάκη για αντιαθλητικό φάουλ σε αντίπαλο.

Μετά κι από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα φαίνεται ότι μπαίνει θέμα αντικατάστασης του προπονητή Μάκη Χάβου, ο οποίος είχε έρθει στην ομάδα τον Νοέμβριο, χωρίς όμως να καταφέρει να δώσει νέα πνοή στην ομάδα, παρά τις σαρωτικές αλλαγές στο ρόστερ…

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Ασίγκμπα, Φουρλάνος, Τοπάλ, Βενάρδος, Ντέτλερ, Λατίνοβιτς (90′ Ανδρέου), Μπουσάι, Ράμος, Παντελίδης (66′ Μπαρμπάρο), Γιάννου.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μάκης Χάβος): Κόβαλ, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Καρασαλίδης, Κωστούλας (46′ Κοζορώνης), Κάτσε, Κατάλντι (59′ Ελιβέλτο), Άλβες (46′ Μοζέρ), Πασάς, Γρίβας (46′ Μπαράλες), Κωτσόπουλος (70′ Κάνιας).