Με πέναλτι του Μπαράλες η Καλαμάτα 1-0 τον Ολυμπιακό Β’

Με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαράλες στο 61’ η Καλαμάτα κατόρθωσε να νικήσει σήμερα με 1-0 τον Ολυμπιακό Β’. Η αναμέτρηση ήταν για την 20ή αγωνιστική της Super League 2 και φιλοξενήθηκε στο Στάδιο της Παραλίας. Το 3ποντο έδωσε βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα στην τοπική μας ομάδα, η οποία σιγουρεύει τη θέση της στην 5άδα των πλέι οφ, ελπίζοντας και σε κάποιες απώλειες των υπόλοιπων πρωτοπόρων ώστε να βελτιώσει τη θέση της κατά την αφετηρία της διαδικασίας που θα κρίνει την άνοδο.

Το απογευματινό παιχνίδι διεξήχθη παρουσία περίπου 1000 φιλάθλων και ήταν αρκετά ψυχοφθόρο, με το α’ ημίχρονο να περνάει με πολλή δικαιολογημένη «γκρίνια». Μάλιστα, οι νεαροί «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά απειλητικοί και κατά διαστήματα καλύτεροι από την τοπική μας ομάδα. Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, με τους παίκτες της Μαύρης Θύελλας να πιέζουν και να φτάνουν δίκαια στη νίκη, με ένα καθαρό πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα

18′ σουτ του Μπρίνιτς εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Κόβαλ
22′ μετά από φάουλ του Μπαράλες, ο Πασάς βρέθηκε στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδούδη -κόρνερ
23′ το εκτέλεσε από αριστερά ο Κοζορώνης, αλλά η κεφαλιά του Στρούγκη έφυγε ψηλά άουτ
38′ ο Αργυρίου ανέτρεψε τον Ελιβέλτο στη γωνία μεγάλης περιοχής και γραμμής άουτ, με τον διαιτητή κ. Μαλούτα να δείχνει φάουλ, αντί για πέναλτι που ζήτησε η ομάδα της Καλαμάτας, σε μια πολύ οριακή φάση
51′ ο Πασάς έστρωσε την μπάλα μέσα από στην περιοχή στον Κατάλντι, ο οποίος πλάσαρε από δεξιά άουτ
61′ ο Μαυρουδής ανέτρεψε τον Μπαράλες, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και τον επιθετικό της Καλαμάτας να αναλαμβάνει την εκτέλεση νικώντας τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Β’ για να γράψει το 1-0
66’ ωραία μακρινή ψηλοκρεμαστή μπαλιά το Ελιβέλτο στον Πασά που βγηκε από δεξιά, έκανε την διείσδυση, όμως πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο
80′ εξαιρετική για την Καλαμάτα, με τον Κωτσόπουλο από δεξιά μέσα στην περιοχή να πιάνει το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκών, ενώ στην επαναφορά το (μέτριο) σουτ του Τάτου έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί, με την Καλαμάτα να ζητάει χέρι-πέναλτι
89’ σε μια τρομαχτική στιγμή πολιορκίας για την Καλαμάτα οι ερυθρόλευκοι στριφογύρισαν επανειλημμένα τη μπάλα μέσα στην περιοχή, όμως οι κόντρες ήταν υπέρ της τοπικής μας ομάδας, η οποία βγήκε αλώβητη, κρατώντας το 1-0 και τη σημαντική αυτή νίκη

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Τόλης Τερζής): Κόβαλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε (59′ Τάτος), Κοζορώνης, Ματέους (46′ Κατάλντι), Ελιβέλτο (70′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Μπαράλες (84′ Κωνσταντινόπουλος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (84′ Αποστολόπουλος), Κεραμίδας (72′ Παπακανέλλος), Μαυρουδής (72′ Σγουρός), Μπρίνιτς, Ι. Ιμπαγάσα (64′ Κεϊτά Κονέ), Σαπουντζής (84′ Πινακάς), Αργυρίου.
-Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στους πάγκους με υπαιτιότητα του μέλους του τεχνικού τιμ του Ολυμπιακού, Γιάννη Μανιάτη, ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα, ενώ η…μπάλα πήρε και γενικό αρχηγό της Καλαμάτας, Αντώνης Μαυρέας, ο οποίος δέχθηκε την ίδια ποινή από τον διαιτητή . Ανάλογη ένταση είχαμε και στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι με διαμαρτυρίες του ερυθρόλευκου πάγκου.

-Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η Καλαμάτα τίμησε τον παλιό τερματοφύλακα της ομάδας, Μιχάλη Νικητόπουλο, στο πλαίσιο της σειράς των βραβεύσεων που έχει αποφασίσει να κάνει τη φετινή σεζόν η ΠΑΕ, σε παλαίμαχους ποδοσφαιριστές και ανθρώπουςπου έχουν προσφέρει στη Μαύρη Θύελλα ή γενικά στον αθλητισμό.

-Eπόμενος αγώνας για την Καλαμάτα στην Πάτρα με την Παναχαϊκή, κεκλεισμένων το θυρών, λόγω τιμωρίας έδρας των Αχαιών.