Πεντάστερη Καλαμάτα σκόρπισε τη Ζάκυνθο και ανέβηκε στην 3άδα της SL2

Αναμενόμενη νίκη, με εμφατικό σκορ 5-0 σημείωσε σήμερα η ομάδα της Καλαμάτας, στο γήπεδο της Μεσσήνης. Απέναντι στην αδύναμη Ζάκυνθο η Μαύρη Θύελλα έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη επιτυχία της και η ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής της Super League 2, βρίσκει το μεσσηνιακό συγκρότημα στην 3η θέση της κατάταξης του Νοτίου Ομίλου με 15 βαθμούς και μάλιστα με έναν αγώνα λιγότερο σε σχέση με τους υπόλοιπους πρωτοπόρους!
Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν μοιραία με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να κρατήσουν κάποιον έλεγχο του αγώνα, με την Καλαμάτα όμως να βάζει το πρώτο λιθαράκι για την επίτευξη του στόχου της, αποδιώχνοντας το όποιο άγχος. Ο Λουκίνας με …φόρα από τα Χανιά, όπου είχε σημειώσει την Τετάρτη δύο γκολ πέτυχε στο 23’ και το 1-0 απέναντι στη Ζάκυνθο (ο ίδιος παίκτης είχε και στο 1ο λεπτό μια κεφαλιά που έξυσε το οριζόντιο δοκάρι πριν περάσει άουτ).
Στο δεύτερο ημίχρονο η αποστολή των «μελανόλευκων» διευκολύνθηκε και ο αγώνας πήρε πανηγυρικό τόνο. Μόλις στο 5ο λεπτό (50’) ήρθε το 2-0 με τον Αναστασόπουλο, ο οποίος κέρδισε το «ριπάουντ» από την απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα στο πρώτο σουτ του Λουκίνα και από κοντά χρίστηκε σκόρερ. Στο 55’ ήταν η σειρά του Παυλίδη να σκοράρει με πλασέ, έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Λουκίνα.

Στο 68’ ο Μαρκόφσκι είχε σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά ευνοήθηκε ο Φελίπε, ο οποίος αποδείχθηκε πιο εύστοχος για να γράψει το 4-0 για την Καλαμάτα.
Στην εκπνοή του αγώνα, σε μια ανάλογη φάση ο Βάλισον «σημάδεψε» το δοκάρι και ο Μαρκόφσκι βρήκε στη συνέχεια δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 5-0.
Πολλές αφορμές για πανηγυρισμούς που «ζέσταναν» την κερκίδα και τους φανατικούς φίλους της Μαύρης Θύελλας έδωσαν, λοιπόν, σήμερα οι ποδοσφαιριστές της τοπικής μας ομάδας, κλείνοντας με τον πλέον ιδανικό τρόπο το 2021 και δημιουργώντας κλίμα ευφορίας για καλά Χριστούγεννα…
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο (46’ Παπατόλιος), Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (65’ Μαβινγκά), Ματέους (65’ Μαρκόφκσι), Παυλίδης, Κόκκορης (75’ Βάλισον), Φελίπε (75’ Νάνι), Λουκίνας.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Πατσογιώργος, Κολευρής, Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Σούρμπης (67’ Καψάσκης), Ντάσης (82’ Παναγιωτόπουλος), Τέλεν, Κάμερον, Κάρλος (90’ Μπελερής), Κοναγκάγια.