8ος Δρόμος Αθανάτων: Στην Καλαμάτα τερμάτισαν σήμερα οι 35 δρομείς

Ο Χρήστος Παρασκευάς της Νίκης Βόλου ήταν ο νικητής του 8ου Δρόμου Αθανάτων, απόστασης 142 χλμ., με εκκίνηση το Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022 από την Τρίπολη και τερματισμό την Κυριακή στην Καλαμάτα.

Ο αθλητής ολοκλήρωσε πρώτος τον αγώνα, έτρεξε για 12 ώρες, 12 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος τερμάτισε ο Παναγιώτης Πολίτης (Σπαρτιάτες Δρομείς / Dimopoulos Coaching) με 14:00:32. Τρίτος, με ένα δευτερόλεπτο διαφορά, ήταν ο Μάκης Ζωγράφος (Παλλήνιοι Δρομείς).

Στις γυναίκες πρώτευσε η Μάρθα Ξηροφώτου της Kasimis Training, με 16:11:56. Ακολούθησαν η Μάτα Κλήσαρη των Μαραθωνοδρόμων Δρομέων Αργολίδας με 16:12:02 και η Μαρία Πολυζώη με 16:17:20.

Στον αγώνα «Βασιλιάς Λεωνίδας», απόστασης 80 χλμ., πρώτος αναδείχτηκε ο Σάγκαν Λούκασζ με 6:36:40 και ακολούθησαν οι Γιώργος Τάσιος του Παναθηναϊκού (6:39:19) και Στέργιος Αναστασιάδης της Great (6:53:06).

Πρώτη στις γυναίκες στα 80 χλμ. τερμάτισε η Φωτεινή Τσοχαντάρη του Συλλόγου Δρομέων Αρτας με 8:25:41. Δεύτερη ήταν η Νάντια Γκαβάκου των Σπαρτιατών Δρομέων με 8:30:28 και τρίτη η Μαρία Μιχαήλ της Τραχίνας με 8:30:30.

Συνολικά 36 δρομείς συμμετείχαν στον αγώνα των 80 χλμ. (τερμάτισαν οι 35).