«Βύθισε» την Προοδευτική η Καλαμάτα στο ντεμπούτο του Μαυρέα

Με δύο γκολ στο φινάλε του α’ μέρους η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό γήπεδο Ηλιούπολης, επικρατώντας με 1-2 απέναντι στην Προοδευτική, στο ντεμπούτου του Αντώνη Μαυρέα στον πάγκο της τοπικής μας ομάδας, για την 27η αγωνιστική της Super League 2.

Η Μαύρη Θύελλα με αυτή τη νίκη υλοποιεί τον άτυχο στόχο του να τερματίσει όσο γίνεται πιο ψηλά, διεκδικώντας την 4η θέση στον Νότιο Όμιλο, ενώ για την επίσης ιστορική γηπεδούχο ομάδα ήταν μια ήττα που είναι πολύ πιθανόν να αποδειχθεί καταδικαστική, οδηγώντας στον υποβιβασμό.

Η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ στο 43’ με τον Αρναρέλλη (κοντινό πλασέ) και ο Ρόβας (με σουτ) στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου σόκαρε την Προοδευτική πετυχαίνοντας το 0-2. Ο Καπνίδης στο 67’, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, έδωσε ελπίδες ανατροπής στους γηπεδούχους που όμως δεν υποστηρίχθηκαν στη συνέχεια. Μάλιστα στο 87’ ο Πασάς βρέθηκε μια ανάσα από ένα 3ο γκολ για τους Μεσσήνιους, όμως η μπάλα «σταμάτησε» στο κάθετο δοκάρι.

Διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας)
Βοηθοί: Ψύλλος (Λέσβου), Δέτση (Δωδ/σου)

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Αλεξόπουλος):Αστράς, Αλεξίου, Νικολής (46′ Σινγκ), Χατζηδίμπας (46′ Ομπανόρ), Πότσι, Πίσσας, Καπνίδης, Μεγαρίτης, Αγγελόπουλος (46′ Ευθυμίου), Νταβιώτης (70′ Καραγκούνης), Μπόρχες (70′ Παυλίδης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Μαυρέας): Μέντες, Μοζέρ, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Καραγκούνης, Ματέους, Τάτος (75′ Μπουλάρι), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (62′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (62′ Πασάς).

Ο Αντώνης Μαυρέας, ο οποίος από γενικός αρχηγός αντικατέστησε τον Ίλτσο Γκεοργκιόσκι στον πάγκο της Καλαμάτας μετά την εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι με την Καλλιθέα, στις καθιερωμένες δηλώσεις μετά το ματς με την Προοδευτική έκανε λόγο για δυνατότητα μεγαλύτερου σκορ στο α’ μέρος.

Συνεχάρη εμφατικά τους μελανόλευκους ποδοσφαιριστές (μπλε στο σημερινό παιχνίδι) για τη συγκλονιστική σταθερότητα, τρομερή απόδοση και αγωνιστικότητά τους, ενώ άφησε αιχμές για τον προκάτοχό του και τα όσα ανέφερε σε συνέντευξη Τύπου πριν από λίγες μέρες, διαταράσσοντας το κλίμα της ομάδας. «Τους αξίζουν και μας αξίζουν πολύ περισσότερα. Αυτά τα παιδιά τα εμπιστευόμαστε», τόνισε χαρακτηριστικά και μεταξύ άλλων ο κ. Μαυρέας.