Ο Πανθουριακός τη μεγάλη έκπληξη, μεγάλα σκορ και ματς – θρίλερ για το Κύπελλο Μεσσηνίας

Η γ΄ φάση του Κυπέλλου Μεσσηνίας έκρυβε μια μεγάλη έκπληξη. Πρόκειται για τη νίκη του Πανθουριακού (με 1-0 τον Εθνικό Μελιγαλά) στο Δημοτικό Γήπεδο Σπερχογείας «Π. Γεωργανάς», που του χάρισε μια σπουδαία πρόκριση, σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς, στους «8» του θεσμού. Ο Πανθουριακός είναι και η μοναδική ομάδα Β΄ τοπικής κατηγορίας που συνεχίζει στο Κύπελλο Μεσσηνίας (οι υπόλοιπες 7 είναι από την Α΄ τοπική).
Στους αγώνες ρεβάνς δεν έλειψαν και τα μεγάλα σκορ. Όπως το 8-0 του ΑΟ Κυπαρισσίας επί της Δόξας Καλαμάτας και το 4-2 του ΑΟ Μεθώνης κόντρα στον ΑΟ Σπερχογείας.
Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τον Αστέρα Μικρομάνης με 3-1 επί του Τέλου Άγρα Γαργαλιάνων. Ακόμη, ο Πάμισος Μεσσήνης «ζευγάρωσε» τις επιτυχίες κόντρα στην Ομόνοια, επικρατώντας με 2-0 στο Δημοτικό Γήπεδο «Γ. Λουκαρέας», ενώ ο ΑΟ Διαβολιτσίου πέτυχε νίκη – πρόκριση 1-0 επί του ΑΟ Φαραί.
Στο ματς Αστέρα Αρφαρών – Ολυμπιακού Καλαμάτας χρειάστηκε παράταση (το 90λεπτο «σφραγίστηκε» από ισοπαλία 1-1) για να κριθεί ποια ομάδα θα έπαιρνε την πρόκριση, με το τελικό 2-2 να δίνει το εισιτήριο στους ερυθρόλευκους.
Τέλος, ισόπαλος χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας Μιλτιάδη Πύργου Τριφυλίας – Εράνης Φιλιατρών.