Με το δεξί και «χρυσό» σκόρερ τον Σαλαπάτα η Μαύρη Θύελλα στην πρεμιέρα (φωτογραφίες)

Νικηφόρα ήταν ύστερα από 3 χρόνια, η πρεμιέρα για την Καλαμάτα, καθώς επικράτησε με 1-0 της ομάδας της Κύμης.
Χρυσός σκόρερ για τη Μαύρη Θύελλα ήταν ο Τέλης Σαλαπάτας που σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Καλαντζή. Αρκετά καλύτερο το συγκρότημα του Νίκου Κουρμπανά θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» τη νίκη αρκετά νωρίτερα αν δεν σπαταλούσε τις σημαντικές ευκαιρίες που έχασε. Η ομάδα της Κύμης δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την ομάδα της Καλαμάτας σε κανένα σημείο του αγώνα. Κορυφαίος παίκτης της Καλαμάτας ήταν φυσικός αρχηγός της ο Χρήστος Καλαντζής, που δημιούργησε σχεδόν όλες τις ευκαιρίες της Καλαμάτας. Πολύ καλά τα πήγε και η 4αδα στην άμυνα ενώ να σημειώσουμε ότι ο σκόρερ Σαλαπάτας αποχώρησε στο 40ο λεπτό τραυματίας με ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Τέλος της αναμέτρησης  με τη Μαύρη Θύελλα να νικά με 1-0 την Κύμη

82ο Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσάτσου ο Καλαντζής ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην αγκαλιά του Μπασινά

73ο Σουτ του Ζαρκου έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε μόλις αουτ

71ο Κίτρινη κάρτα για τον Μαρτίνο ύστερα από σκληρό φάουλ στον Κειτά στο χώρο του κέντρου

68ο Αλλαγές για τις 2 ομάδες ο Τριάντος στη θέση του Ηλιόπουλου για την Καλαμάτα και ο Γεραντώνης πέρασε στη θέση του Ζαχαράκη για την Κύμη.

62ο Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, σουτ του Τσάτσου μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

58ο λεπτό πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα , σέντρα τυ Καλαντζή από τα αριστερά κεφαλιά του Γεωργακόπουλου απέκρουσε ο Μπασινάς

56ο λεπτό Σουτ του Μαρτίνου μέσα από την περιοχή η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ

55ο Λεπτό αλλαγές για τις 2 ομάδες , ο Ζάρκος πέρασε στη θέση του Χαρίτου για την Καλαμάτα και ο Λέτσος πήρε τη θέση του Ντουρμά για την Κύμη

53ο Μοναδική ευκαρία για την με τον  Ντουρμά να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα να περνά σύριζα αουτ από την εστία της Καλαμάτας

51ο Νέα μεγάλη στιγμή για την Καλαμάτα , ο Χρήστος Καλαντζής με ατομική προσπάθεια στο χώρο του κέντρου έφτασε μέχρι απέναντι από τον Μπασινά όπου κόπηκε πριν σούταρε

48ο Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτας, ο Ηλιόπουλος τετ-α-τετ με τον Μπασινά , στην προσπάθεια του να τον τριπλάρει η μπάλα κατέληξε άουτ

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Καλαμάτα με τη Μαύρη Θύελλα να προηγείται της Κύμης με 1-0 με γκολ που πέτυχε στο 25ο λεπτό ο Σαλαπάτας . Καλύτερη στα πρώτα 30 λεπτά η Καλαμάτα έχασε αρκετές ευκαιρίες. Η ομάδα της Κύμης δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πάππου

40 λεπτό Ο Γεωργακόπουλος παίρνει τη θέση του σκόρερ της Καλαμάτας , Σαλαπάτα που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς

25ο Γκοοοοοοοοοοοολ για τη Μαύρη Θύελλα , γλυκιά σέντρα του Καλαντζή και ο Τέλης Σαλαπάτας ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπασινά

20ο λεπτό Καλή προσπάθεια από τα δεξιά του Καλαντζή πάσα στο Μαρτίνο που σουτάρει λίγο άουτ

17ο λεπτό Κεφαλιά του Καλαντζή ύστερα από φαουλ μποκάρει στη γωνία του ο Μπασινάς

11ο λεπτό Κίτρινη κάρτα για τον Κειτά

10ο λεπτό Σέντρα φάουλ από τον Τσαλμά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από την εστία της Καλαμάτας

7o λεπτό Εκπληκτική μπαλιά του Καλαντζή προς τον Ηλιόπουλος , ο Τσατσαρώνης πήρε την μπουκιά από το στόμα του Ηλιόπουλου πριν στείλει τη μπάλα στο τέρμα

2ο λεπτό  Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Κώστα Ηλιόπουλο να πλασάρει μόλις άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής

Με το δεξί θέλει να μπει στο πρωτάθλημα της Γ ‘ Εθνικής η Μαύρη Θύελλα που αντιμετωπίζει σε λίγα λεπτά την ομάδα της Κύμης στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.