Με επιτυχία ο 11ος Μαραθώνιος Μεσσήνης (φωτογραφίες)

Στην ιστορία πέρασε ο 11ος Μαραθώνιος Μεσσήνης που διεξήχθη με επιτυχία, παρά τη βροχή που δεν πτόησε τους δρομείς, σήμερα το πρωί, με τερματισμό και αφετηρία την κεντρική πλατεία της πόλης.  Περίπου 150 δρομείς έλαβαν μέρος στα 42,195 χλμ., όπου αναδείχθηκε νικητής ο Βαγγέλης Γκίκας (ανεξάρτητος). Το όνομα του συνδιοργανωτή ΣΔΥΜ πρωτοεμφανίστηκε στην 9η θέση των αποτελεσμάτων δίπλα σε αυτό του Γιώργου Παπανικολάου, ενώ η Σταυρούλα Μπάκα επίσης του ΣΔΥΜ ήταν 2η στις γυναίκες. Τις 250 άγγιξαν οι συμμετοχές στα 10 χλμ., με το νήμα να κόβει  ο Μιχάλης Λουκέρης (GR Greece),  στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Εμιλιάνο Κάνο του ΣΔΥΜ και στην 8η θέση ακολούθησε από μεσσηνιακής πλευράς ο Βαγγέλης Μπάκας του Ορειβατικού Συλλόγου Καλαμάτας, ενώ  1η στις γυναίκες ήταν η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΣΔΥΜ). Επίσης, εκατοντάδες -κυρίως παιδιά και έφηβοι- γέμισαν τους δρόμους της Μεσσήνης με τον ενθουσιασμό και το χαμόγελό τους τρέχοντας στη μικρή διαδρομή των 3χλμ.
Ο κόσμος της περιοχής αγκάλιασε και φέτος τους αγωνιζόμενους και τη διοργάνωση, η οποία έδωσε για μια ακόμη ανοιξιάτικη Κυριακή γιορτινό αθλητικό κλίμα στη Μεσσήνη και τις τοπικές κοινότητες απ’ όπου πέρασαν οι δρομείς.