Τεράστια νίκη του Διαβολιτσίου με ανατροπή μέσα στη Γαστούνη!

Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκης πέτυχε χθες ο ΑΟ Διαβολιτσίου, δίνοντας συνέχεια στο εκπληκτικό ξεκίνημά του κατά την επανεκκίνηση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Ο ΑΟΔ πέρασε νικηφόρα μέσα από τη Γαστούνη, επικρατώντας με 1-2 σε βάρος του φιλόδοξου Αίαντα. Η αναμέτρηση ήταν εξ αναβολής για την 3η αγωνιστική του 9ου Ομίλου και την επιτυχία της μεσσηνιακής ομάδας, που …βλέπει με άλλο μάτι την παραμονή της στην κατηγορία, κάνει ακόμη πιο μεγάλη το γεγονός ότι ήρθε με ανατροπή.

Η ομάδα της Ηλείας είχε καταφέρει να ανοίξει το σκορ σε μια δύσκολη περίοδο, λίγο πριν το τέλος του α’ ημιχρόνου με τον Κουλούρη. Οι παίκτες του Κώστα Παλαμάρα πήραν όμως τις απαραίτητες ψυχικές δυνάμεις στο ημίχρονο για να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή, που ήταν υπόθεση δύο λεπτών!

Πιο συγκεκριμένα στο 75’ το Διαβολίτσι ισοφάρισε με πέναλτι του Τσουλάκου, το οποίο κέρδισε ο Γουέσλεϊ, ενώ στο 77’ με το Βραζιλιάνο να είναι και πάλι δημιουργός, καθώς έβγαλε την ασίστ, ο Μουλιάτος με πλασέ χάρισε τη νίκη στην τοπική μας ομάδα.

Αναλυτικά το φιλμ του αγώνα, όπως το περιέγραψε ζωντανά ο συνάδελφος Σοφοκλής Φραγκογιαννόπουλος, μέσω του ilianews.gr:

8′: Σουτ του Σταθάτου απέκρουσε ο Καπατσώρης.

22′: Σουτ του Κουλούρη άουτ.

29′: Σέντρα σουτ του Σταθάτου απ8 πλάγια θέση (φάουλ), η μπάλα άουτ.

35′: Σέντρα του Παρασκευόπουλου, κεφαλιά του Βατσή από κοντά, λίγο άουτ.

37′: Συρτό απευθείας φάουλ του Πάγια άουτ.

41′: Ωραία κάθετη μπαλιά του Δούλου στον Κουλούρη, αυτός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

43′: Γύρισμα του Πάγια συρτά, πλασέ στην κίνηση του Μουλιάτου, εκπληκτική επέμβαση του Αντωνόπουλου.

47′: Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Κουλούρη άουτ.

50′: Σουτ του Τσάτσου στα σώματα και κόρνερ.

53′: Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι από κάθετη του Τσάτσου στον Τσουκαλά, αυτός μπήκε, απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε ελάχιστα άουτ.

62′: Πάτημα του Τσουλάκου στον Τσάτσο μέσα στην περιοχή, σουτ άουτ.

69′: Σουτ του Σταθάτου, απέκρουσε ο Καπατσώρης.

72′: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κουλούρη στην αντεπίθεση, άουτ.

75′: Πέναλτι για το Διαβολίτσι. Το εκτέλεσε ο Τσουλάκος στα δίχτυα (1-1).

77′: Γύρισμα του Γουέσλεϊ στον Μουλιάτο, πλασέ στα δίχτυα (1-2).

80′: Σουτ του Κουλούρη, μπλόκαρε ο Καπατσώρης.

90′: Απευθείας φάουλ Τσουλάκου άουτ.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ: Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος; Βασιλικόπουλος, Βατσής, Μπαρδούσης (86′ Καλογερόπουλος), Τσακοπιάκος, Σταθάτος (70′ Παπαχριστόπουλος), Δούλος (86′ Βράπι), Κουλούρης, Γεωργιόπουλος (68′ Βλαχόπουλος), Κάρδαρης.

ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙ (Κώστας Παλαμάρας-Γιάννης Αντωνόπουλος): Καπατσώρης, Γκελγκέρια, Σίνος (46′ Κριακούλης), Μπαλόπουλος, Στραβάκος, Πιτσιλής, Τσάτσος, Μουλιάτος, Πάγια (84′ Μπάρκας), Τσουκαλάς (70′ Αθανασόπουλος), Αντεμάι (46′ Τσουλάκος).

-Το Διαβολίτσι θα δώσει έναν ακόμη εξ αναβολής αγώνα (για την 4η αγωνιστική), υποδεχόμενο στις 5 Μαΐου (5 μ.μ.) τον Εθνικό Σκουλικάδου.

-Στο άλλο χθεσινό εξ αναβολής παιχνίδι Εθνικός Σκουλικάδου-Διαγόρας Βραχνέικων 0-1