Η Καλαμάτα δε σκόραρε, δε νίκησε…

Η …παράδοση των φετινών φιλικών τελικά συνεχίστηκε και χθες στο Στάδιο της Παραλίας, όπου Καλαμάτα και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, παίρνοντας έτσι από έναν βαθμό και δίνοντας αμοιβαίο τέλος στο νικηφόρο σερί που είχαν να επιδείξουν κατά τις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Super League 2.

Σε ένα ιδιαίτερα δυνατό παιχνίδι, που έκανε δύσκολη την προσπέλαση στην αντίπαλη περιοχή, η Μαύρη Θύελλα διατήρησε την υπεροχή και τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λέπτου.

Ακόμη και στα 16 τελευταία λεπτά (τα 4 στις καθυστερήσεις), οπότε αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της (υπερβολικά αυστηρής, σε δύο χρόνους, δηλαδή με κίτρινες κάρτες) αποβολής του Καραγκούνη η τοπική μας ομάδα είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ που θα οδηγούσε το ματς σε διαφορετική έκβαση.

Το φιλμ του αγώνα καταγράφει τουλάχιστον 6 αξιόλογες ευκαιρίες για το μεσσηνιακό συγκρότημα, παρά την ασφυκτική πίεση του αντιπάλου σε όλες τις γραμμές, που από την πλευρά του απείλησε ουσιαστικά μόνο με ένα «στημένο» στο α’ ημίχρονο και μια παράλληλη μπαλιά που πέρασε ανεκμετάλλευτη στο τελευταίο 20λεπτο του πελοποννησιακού ντέρμπι.

Το φιλμ του αγώνα
9’ από πάσα του Αναστασόπουλου, ο Πασάς έπιασε το διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Θεοδωράκης απέκρουσε

20’ ο πρώην παίκτης της Καλαμάτας Λόρι Κέρι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ταΐρης εκτινάχτηκε και μπλόκαρε σταθερά με υποδειγματικό τρόπο στην δεξιά του γωνία και σε μέσο ύψος

30’ δυνατό σουττου Πασά έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο μπράτσο του Λαρέα, με την πλευρά της Καλαμάτας να ζητάει πέναλτι, όμως ο διαιτητής κ. Ματσούκας έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι

33’ όχι επικίνδυνο, αφού ήταν αρκετά αδύναμο το σουτ, αλλά αριστοτεχνικό γύρισμα πάνω από το κεφάλι του και ολοκληρωμένη προσπάθεια από τον Ρόβα

47’ δυναμική είσοδο στο παιχνίδι έκανε ο Τάτος και με μετά από μια κάθετη ατομική επέλαση, έβγαλε την πάσα αριστερά στον Αρναρέλλη, ο οποίος έκανε το απειλητικό διαγώνιο πλασέ, με τη μπάλα να περνάει όμως άουτ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη

65’ ο Αναστασόπουλος σέντραρε από δεξιά διαγώνια μέσα στην περιοχή, με τον Ρόβα να πιάνειτο εντυπωσιακό ψαλίδι στην απέναντι πλευρά, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

82’ προς έκπληξη όλων ο Καραγκούνης αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι

90’+4’ σέντρα του Αναστόπουλου από δεξιά, ο Λουπάνο έπιασε την διαγώνια κεφαλιά ψαράκι και παρ΄ότι αρκετοί φώναξαν «γκολ», η μπάλα πέρασε άουτ…

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας). Βοηθοί: Αραβίδης-Τσολακίδης (Αθηνών). 4ος Παπαγεωργακόπουλος (Αργολίδας)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (77′ Ασίγκμπα), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος (46′ Καραγκούνης), Αναστασόπουλος, Μπόρχες (46′ Τάτος), Αρναρέλλης (77′ Ασαμόα), Ρόβας, Πασάς (83′ Μπενίτεζ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (89’ Π. Καρακλάιτς), Τσιάρας, Κέρι (46′ Λινάρδος), Μυτίδης (70′ Αλεξόπουλος), Ν. Καρακλάιτς (73′ Νιλτίνιο).

• Παρασκευή και η ζωντανή κάλυψη από την ΕΡΤ 3, μαζί με τον άστατο καιρό απέτρεψαν μαζικότερη προσέλευση φιλάθλων, με περίπου 1000 άτομα να προσέρχονται τελικά στο Στάδιο της Παραλίας, με τους φανατικούς της Βόρειας φέτος κερκίδας να έχουν δυναμικότερη παρουσία, ενώ καμιά 20ριά άτομα βρέθηκαν στο πλευρό της Παναχαϊκής

. • Ανάμεσα στους θεατές και οι…κατάσκοποι προπονητές του (μεθεπόμενου αντίπαλου της Καλαμάτας) Απόλλωνα Σμύρνης, Γιάννη Τάτση και της Καλλιθέας, Αντώνη Μανίκα.

Αναστόπουλος: Ευχαριστημένοι μόνο όταν κερδίζουμε

Για δίκαιο αποτέλεσμα, δίνοντας παράλληλα συγχαρητήρια στους διαιτητές για την απόδοσή τους, έκανε λόγο ο προπονητής της Παναχαϊκής, Σούλης Παπαδόπουλος στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, μετά το παιχνίδι.

Ο ποδοσφαιριστής της Καλαμάτας, Βασίλης Καραγκούνης (για την Παναχαϊκή μίλησε ο Μπουρλάκης) εμφανίστηκε απορημένος για την αποβολή, λέγοντας ότι στην πρώτη κίτρινη δεν υπήρχε καν φάουλ, καθώς έφτασε πρώτος στη μπάλα (σ.σ. και αυτή είναι η αλήθεια), ενώ τη δεύτερη τη χαρακτήρισε υπερβολικά αυστηρή και αδικαιολόγητη χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια προειδοποίηση για σκληρό παιχνίδι από πλευράς του.

Ο προπονητής της Καλαμάτας δεν συμμερίστηκε τίποτα απ’ όσα έκρινε ο συνάδελφός τους της Παναχαϊκής. Ο Νίκος Αναστόπουλος εξέφρασε σοβαρά «παράπονα» για τη διαιτησία του κ. Ματσούκα, και για την αποβολή του Καραγκούνη και την ευκολία στις κίτρινες κάρτες μόνο προς παίκτες της Καλαμάτας, αλλά και για τη φάση του α’ ημιχρόνου χαρακτηρίζοντας «καθαρό πέναλτι» την επαφή της μπάλας με το χέριτου Λαρέα.

Ο κ. Αναστόπουλος εμφανίστηκε ικανοποιημένος μόνο από το β’ ημίχρονο απόδοσης. Απαρίθμησε τις ευκαιρίες στις οποίες θα μπορούσε να έχει σκοράρει η Καλαμάτα, διευκρινίζοντας ότι «Είμαστε ευχαριστημένοι μόνο όταν κερδίζουμε», αλλά και προσθέτοντας ότι είμαστε μόλις στην 3η αγωνιστική και ήδη το ενδιαφέρον είναι στο επόμενο παιχνίδι με τα Χανιά, που αναμένεται κι αυτό δύσκολο όπως όλα…