Με δύο ακόμα γιατρούς ενισχύθηκε το Νοσοκομείο Καλαμάτας, καθώς πριν από λίγες μέρες ανέλαβαν υπηρεσία μια δερματολόγος και ένας καρδιολόγος.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2022/12/316749763_909336136718489_8452150668617087266_n-1024x768.jpg)
Ειδικότερα, η κα Ελένη Αγγελογιαννοπούλου, με ειδικότητα Δερματολογία-Αφροδισιολογία, καλύπτει πλέον κενή οργανική θέση κλάδου ΕΣΥ στο βαθμό Επιμ. Β.
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2022/12/317126631_459345346384116_5372112272239177828_n-1024x768.jpg)
Ενίσχυση υπάρχει και στην Καρδιολογική Κλινική, όπου ανέλαβε καθήκοντα ο καρδιολόγος ο Ιωάννης Σταθόπουλος, σε θέση μόνιμου ειδικευμένου ιατρού.
Να σημειωθεί ότι ο κ. Σταθόπουλος, ο οποίος υπηρετούσε μέχρι πρότινος σε νοσοκομείο του εξωτερικού, θα ενισχύσει σημαντικά και λόγω εμπειρίας το ιατρικό προσωπικό του Αιμοδυναμικού Εργαστηρίου της Ν.Μ. Καλαμάτας.
Από την πλευρά της, η διοικήτρια του Νοσοκομείου Καλαμάτας, Ελένη Αλειφέρη, καλωσόρισε τον κ. Σταθόπουλο και του ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία και καλή δύναμη στο έργο του, τονίζοντας ότι η Διοίκηση συνεχίζει τις προσπάθειές της για ενίσχυση σε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό του Αιμοδυναμικού Εργαστηρίου, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος για την εφαρμογή καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ωρου της πρωτογενούς αγγειοπλαστικής (PRIMARY PCI) έναντι της μέχρι τώρα γνωστής πρακτικής της θρομβόλυσης.
Π.Μπ.