Ήττα στην Πάτρα για τον Δίωνα και όλα για την παραμονή στην Κυπαρισσία την Τετάρτη

Με 69-53 ηττήθηκε ο Δίωνας σήμερα το απόγευμα στην Πάτρα από τον Προμηθέα 2014 στο πλαίσιο του 2ου αγώνα των πλέι άουτ της Γ’ Εθνικής μπάσκετ ανδρών (1ος Όμιλος). Έτσι, οι Αχαιοί ισοφάρισαν τις νίκες στη διαδικασία και η παραμονή στην κατηγορία θα κριθεί οριστικά την προσεχή Τετάρτη 10 Μαΐου σε τρίτο αγώνα που θα γίνει στο Κλειστό της Κυπαρισσίας. Στο σημερινό παιχνίδι, το τριφυλιακό συγκρότημα δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση, έχοντας να αντιμετωπίσει, εκτός από τις αγωνιστικές προκλήσεις, όπως καταγγέλλει η αποστολή του Δίωνα και τη μεροληπτική διαιτησία των Σκαλτσή, Καλογριά, που μάλιστα απέβαλαν από το πρώτο ημίχρονο τον προπονητή Γιώργο Διαμαντόπουλο με δύο τεχνικές ποινές και λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα τον Κούνα. Τα δεκάλεπτα στο δεύτερο αυτό ματς των πλέι άουτ ήταν: 17-11, 36-23, 49-43, 69-53.
-H Νήαρ Ηστ είναι τελικά η ομάδα που ανεβαίνει στη Β’ Εθνική από τον 1ο Όμιλο, καθώς στον τελευταίο αγώνα των πλέι οφ κέρδισε την Αγία Παρασκευή με 64-59.