Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Beach Volley: Χρυσό μετάλλιο στην Καλαμάτα για Κογκαλίδη, Ράμος και Λάβδα, Σαμπάτη

Ο Έντουαρντ Ράμος με τον Κώστα Κογκαλίδη στους άνδρες και η Ιφιγένεια Σαμπάτη με την Ευανθία Λάβδα στις γυναίκες ήταν οι νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach Volley που διεξήχθη το διήμερο 23 – 24 Ιουνίου στις εγκαταστάσεις του Kalamata Beach Volley.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 32 ομάδες (16 ανδρών και ισάριθμες γυναικών), ενώ  συνολικά πραγματοποιήθηκαν 54 αγώνες, ενώ  το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου 24 Ιουνίου λόγω των εθνικών εκλογών της Κυριακής.

Στους άνδρες, ο Κώστας Κογκαλίδης και ο Έντουαρντ Ράμος κατέκτησαν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στο φετινό σιρκουί χωρίς μάλιστα να χάσουν σετ, επικρατώντας στον τελικό του Βαγγέλη Σιδέρη και του Φίλιπ Μάλεσιτς με 2-0 (22-20, 21-13) σετ μετά από αγώνα 40 λεπτών.

Στις γυναίκες, μετά τον χαμένο τελικό στο Αγρίνιο, η Ιφιγένεια Σαμπάτη και η Ευανθία Λάβδα έφτασαν μέχρι το τέλος της διαδρομής στην Καλαμάτα, επικρατώντας στον τελικό της Μαργαρίτας Τόλη και της Αργυρούς Ντεστάκου με 2-0 (21-17, 21-16) σετ.
Οι νικητές και οι νικήτριες πρόσθεσαν από 37,5 βαθμούς στην ατομική τους βαθμολογία και οι φιναλίστ από 33,75.

Υπεύθυνος της διοργάνωσης ήταν ο Καλαματιανός πρωταθλητής Ελλάδος Γιώργος Κουλιέρης.