Έ-χ-ασε την ευκαιρία στο Μεσολόγγι η Εράνη

Για τη 15η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής η Εράνη αναδείχθηκε σήμερα ισόπαλη 1-1 στο γήπεδο του Αιτωλικού απέναντι στην αδύναμη ΑΕ Μεσολογγίου. Η φιλιατρινή ομάδα δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της περασμένης εβδομάδας, παρ΄ότι βρέθηκε να προηγείται στην Αιτωλοακαρνανία με 0-1 στο 39’ με τον Κώστα Ηλιόπουλο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 54’ με κεφαλιά του Γαβριήλ.
Οι υπεύθυνοι του φιλιατρινού συλλόγου, σημειώνουν μεταξύ άλλων:
Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου έκανε την εμφάνιση του στο γήπεδο του Αιτωλικού, με την Εράνη στην καλύτερη της φετινή εμφάνιση να αναδεικνύεται ισόπαλη με το Μεσολόγγι.
Σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Θεόδωρου Γιακαλή απώλεσαν σωρεία χαμένων ευκαιριών με κορυφαίες το δοκάρι του Μπάρκα και αυτές των Δημητρίου, Κωνσταντόπουλου και Ηλιόπουλου, προτού ο τελευταίος ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ στο 39’.
Στην επανάληψη, οι θεατές είδαν το ίδιο σκηνικό με τον επιθετικό μονόλογο της Εράνης να μην αποδίδει καρπούς, έχοντας μεγάλες στιγμές με Πέππα, Μπινιώρη και Μπουλγουρίδη.
Οι γηπεδούχοι που περιορίστηκαν σε καθαρά παθητικό ρόλο καθόλη την διάρκεια του 90λεπτου, ευτύχησαν να σκοράρουν από στατική φάση και να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Γαβριήλ στο 54ο λεπτό.
Το 1–1 έμεινε μέχρι τέλους καθώς η μπάλα αρνούνταν πεισματικά να ακουμπήσει εκ νέου τα δίχτυα.
Το ματς δεν επιδέχεται κριτική στην ολοκληρωτική υπέροχη της ομάδας μας, φανερώνει όμως τα χίλια πρόσωπα του ποδοσφαίρου που το καθιστούν ως τον βασιλιά των σπορ.
Διαιτητές: Θωμάς (Κεφαλλονιάς), Πλέσσας, Μπαλαρούτσος (Ζακύνθου).
ΑΕ Μεσολογγίου: Δουλιώτης, Γαβριήλ, Παναγιωτίδης, Κάκκος, Μπαλαμπάνης, Κακιώνης, Αυτζής, Χαλαζιάς, Κράνης, Μιχαλόπουλος, Κατσάμπας.
ΕΡΑΝΗ: Σαββίδης, Μπινιώρης, Τσερπές(68’ Σινάνι), Sampson, Μπουρδέκας (78’ Καπλάνης), Στραβάκος, Μπάρκας (68’ Μπουλγουρίδης), Πέππας, Κωνσταντόπουλος, Ηλιόπουλος, Δημητρίου (84’ Φλαρίωτης).