Κύπελλο Μεσσηνίας: Εράνη – Πανθουριακός στον μεγάλο τελικό

Στον τελικό η Εράνη, 5-2 με ανατροπή τον Ακρίτα Κορώνης

Ο Ακρίτας Κορώνης αποδείχθηκε …σκληρό καρύδι για την Εράνη, όμως οι Φιλιατρινοί πήραν τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας με 5-2 στη χθεσινή ρεβάνς (ο πρώτος ημιτελικός είχε λήξει 1-1). Οι φιλοξενούμενοι, παρ’ ότι υπολείπονται μιας κατηγορίας, έχοντας «εκτελεστή» τον ικανό επιθετικό Κώστα Μουτζούρη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά στο 30’ και να πάρουν προβάδισμα 1-2 στο 55’. Οι Φιλιατρινοί που είχαν ανοίξει το σκορ με τον Φάκκη, έφτασαν στην ανατροπή με χατ τρικ του Κουτσιανούλη, ο οποίος …απασφάλισε μετά το 70’, ενώ ο Σινάνι στις καθυστερήσεις σφράγισε το τελικό σκορ που στέλνει τους Φιλιατρινούς στον τελικό μετά από 10 χρόνια!

ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ (Θοδωρής Γιακαλής): Οικονομόπουλος, Καπλάνης, Μπινιώρης, Τσερπές (82’ Sampson), Mroczko, Κουτσιανούλης (82’ Χάρμπας), Κωνσταντόπουλος, Φάκκης, Λακριντής (52’ Φλαριώτης), Πουλιάνος (65’ Σινάνι), Καραμπέτσος.

ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ (Τάκης Δρούγας): Βαρβεράκης, Παναγιωτόπουλος, Κουτσουμπός, Φέστας, Μουτζούρης, Τσάνι, Πεΐδης, Παπαθεοδώρου, Ψυχογιάννης, Ρουμελιώτης, Καλογερόπουλος (72 Χοτόλι).

Ο Πανθουριακός απέκλεισε τον Μιλτιάδη
Την καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει στο Κύπελλο Μεσσηνίας κράτησε ο Πανθουριακός και θα είναι «παρών» στο φετινό μεγάλο τελικό. Η ομάδα του Τάκη Σακελλαρόπουλου αξιοποίησε το «χρυσό» γκολ του πρώτου αγώνα στους Γαργαλιάνους και «κοιτάζοντας στα μάτια» τον πρωτοπόρο της Α’ Τοπικής, Μιλτιάδη, κατόρθωσε να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση. Η ρεβάνς των ημιτελικών διεξήχθη χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού υπό συνεχές ψιλόβροχο και σφραγίστηκε με ισοπαλία 2-2. Η αναμέτρηση αποδείχθηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα στο τέλος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πολύ κοντά στην ανατροπή, παρ’ ότι βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα του β’ μέρους με 2-0. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην έντονη πίεση των Τριφύλιων στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού και αξιοποίησαν την αποτελεσματικότητα στις δικές τους επιθετικές ενέργειες, ανοίγοντας το σκορ στο 34’ με τον Κουτσουρόπουλο και πετυχαίνοντας στο 55’ και δεύτερο τέρμα με τον Ζαραφέτα (ήταν ο σκόρερ και του πρώτου ματς). Μάλιστα, παρ’ ότι η ομάδα της Θουρίας αναγκάστηκε να αγωνιστεί για μισή ώρα με δέκα παίκτες (αποβολή Αλεξανδρόπουλου στο 60’) κατάφερε να ζήσει το όνειρο μέχρι το τέλος. Ο Μιλτιάδης δεν κατόρθωσε να αξιοποιήσει τον παίκτη παραπάνω, με το παιχνίδι να κυλάει ανιαρά μέχρι το τελευταίο 10λεπτο, οπότε οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο 2-1 με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Αθανασόπουλος. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος παίκτης πέτυχε την ισοφάριση, όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν εξαντληθεί, με τον Ηλία Πολίμο από πολύ κοντά στην τελευταία φάση του αγώνα να χάνει σημαντική ευκαιρία για να γίνει ο «ήρωας» του ημιτελικού που θα άλλαζε τη μοίρα της ομάδας του…

Το φιλμ του αγώνα

15′ χαμηλή μπαλιά του Κλέαρχου Αλεξανδρόπουλου από δεξιά, πέρασε αναξιοποίητη

21′ σέντρα-σουτ του Τσιγαρίδη από δεξιά, με υπερένταση έδιωξε πάνω από το δοκάρι με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Μπεσσής

22′ συρτό σουτ έξω από την περιοχή του Δημητρίου, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της Θουρίας

24′ σουτ του Κλέαρχου από τη γραμμή της περιοχής, στην αγκαλιά του Κωνσταντακόπουλου

25′ εξαιρετικό διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή του Αθανασόπουλου, η μπάλα ελάχιστα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπεσσή

28′ στο φάουλ του Τσουλάκου, ο Σαραντόπουλος βγήκε στην πλάτη των αμυντικών έπιασε τη δύσκολη δυνατή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του αντιπάλου

34′  ο Κουτσουρόπουλος σόκαρε τους Τριφύλιους ανοίγοντας το σκορ με σουτ έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Κωνστακόπουλου

45′ από κάθετη πάσα του Βασιλοπούλου, ο Πλατάνας μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον τερματοφύλακα, αλλά βγήκε στη γραμμή του άουτ κι από κει επιχείρησε το πλασέ, αδύναμο και στόχου-άουτ

50′ ο Ζαραφέτας από θέση αριστερά μέσα στην περιοχή βρήκε άνεση και χώρο και με  τεχνικό γυριστό διαγώνιο σουτ στην απέναντι περιοχή παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Μιλτιάδη (2-0)

60′ αποβλήθηκε ο Κλέαρχος Αλεξανδρόπουλος με 2η κίτρινη για (αχρείαστο) μαρκάρισμα πάνω στον Γεωργιόπουλο

80′ από πάσα του Μπολούν, ο Πολίμος το σουτ από πλάγια απέκρουσε ο Μπεσσής

88′ μετά από επισφαλές γύρισμα του Πιτσιλή ο Μπεσσής ανέτρεψε τον Αθανασόπουλο στο δεξί άκρο της μεγάλης του περιοχής, με τον διαιτητή Πλακογιάννη να υποδεικνύει πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο πολύπειρος Καλαματιανός επιθετικός που το κέρδισε για να μειώσει σε 2-1

90′ από σέντρα του Μπάρκα, ο Καντούτσης έπιασε την κεφαλιά υπό την πίεση του Μπεσσή, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ

92′ κεφαλιά-πάσα του Καντούτση μέσα στην περιοχή στον Αθανασόπουλο, ο οποίος απέφυγε το μαρκάρισμα του αντιπάλου και με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 2-2

94  μετά από φάση διαρκείας ο Πολίμος δέχθηκε τη μπάλα κοντά στη γραμμή του άουτ από αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε, δίνοντας την ευκαιρία στους αμυντικούς να διώξουν πάνω στη γραμμή

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Μπεσσής, Γιαννακόπουλος, Νικολόπουλος, Πιτσιλής, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Βασιλόπουλος, Ζαραφέτας, Πλατάνας (73’ Καρύδης), Κουτσουρόπουλος (84’ Γαλανόπουλος), Αλεξανδρόπουλος.

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Γιώργος Καλόμαλος): Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος (68’ Σταθόπουλος), Ι. Τσόπελας (72’ Μπολούν), Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Πολίμος, Τσιγαρίδης, Δημητρίου (72’ Μπάρκας), Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος.