Τεσσάρα η Καλαμάτα -Την πλήρωσε η Ιεράπετρα…

Την πιο άνετη νίκη της πέτυχε σήμερα η Καλαμάτα, επικρατώντας με 4-0 απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας στο Δημοτικό Στάδιο της Μεσσήνης, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League 2.

Παρ΄ότι ο προπονητής των «μελανόλευκων», Γιάννης Μπελά ξεκούρασε στον πάγκο στο α’ ημίχρονο τους Λουκίνα και Αναστασόπουλο, η τοπική μας ομάδα έδειξε την υπεροχή της από το ξεκίνημα και στο 20’ βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με τον Φελίπε.

Πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά παιχνιδιού το έργο των γηπεδούχων απλοποιήθηκε πλήρως, με το πέναλτι που κέρδισε ο Γρίβας και εκτέλεσε εύστοχα ο Τάτος και ταυτόχρονα την αποβολή του Κοντοέ, ο οποίος υπέπεσε στο αντικανονικό μαρκάρισμα.

Με δέκα ποδοσφαιριστές οι Κρητικοί δεν ήταν σε θέση να αλλάξουν την κατάσταση και υποτάχτηκαν στη …μοίρα τους. Στο 30’ δέχθηκαν και τρίτο γκολ, το οποίο σημείωσε ο νεαρός Φροίξος Γρίβας, απολαμβάνοντας με την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου το ρόλο του ως πολυτιμότερου παίκτης του αγώνα.

Τη νίκη της Καλαμάτας σφράγισε ο Λουκίνας, ο οποίος μπήκε πολύ ορεξάτος αλλαγή στο ημίχρονο και βρήκε δίχτυα μόλις στο πρώτο 5λεπτο, φτάνοντας τα 15 προσωπικά γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ έφτασε κοντά σε ένα χατ τρικ, καθώς είχε δύο σουτ στο δοκάρι!

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος (55’ Σίντεϊ Ματέους), Τσελεπίδης, Μαβινγκά (67′ Μπούνας), Παπατόλιος, Ματέους Άλβες, Τάτος, (55′ Αναστασόπουλος), Παυλίδης (73’ Καρούτης), Φελίπε (46′ Λουκίνας), Γρίβας.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (28′ Βιβάνκο), Ντι Λορέντζο, Κοντοες, Λεμονής, Μπενίτεζ (60’Ντέλτερ), Καλλιτσουνάκης, Βουό (60′ Χιμένεθ), Μούλερ, Αντερέγκεν (60′ Ψάνης).