Ήττα στο τέλος και πάλι για την Καλαμάτα 80

Η Καλαμάτα 80  δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη της εντός έδρα νίκη καθώς ηττήθηκε για ακόμα μια φορά στο τέλος από το Γαλάτσι στην Τέντα με σκορ 61-66.
Η Καλαματιανή ομάδα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο 10λεπτο και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 21-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο  χαλάρωσε η άμυνα της Καλαματιανής ομάδας και σε συνδυασμό με 2-3 λάθη στην επίθεση γύρισε  το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του Γαλατσίου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λύκοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να μπουν ξανά στο παιχνίδι.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο και φαινόταν ότι θα κριθεί το αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά .
Η φάση που ουσιαστικά έκρινε κατά μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα έγινε όταν το σκορ ήταν 55-59 υπέρ του Γαλατσίου.
Έγινε σκληρό φάουλ στον Κάτσαρη που αντέδρασε άσχημα με αποτέλεσμα να ακουλουθήσει μικροσυμπλοκή.
Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 2 λεπτά και η διακοπή είχε ως αποτέλεσμα από φάουλ υπέρ της Καλαμάτας 80 να βρεθεί με τεχνική ποινή εις βάρος της.
Το Γάλατσι έβαλε τις 2 βολές της Τεχνικής ποινής και στην επαναφορά σημείωσε τρίποντο κάνοντας το 55-59 που ήταν πριν την διακοπή σε  55-64.
Για ένα ακόμα παιχνίδι  βρέθηκε αρκετός κόσμος στην Τέντα στηρίζοντας την προσπάθεια της Καλαμάτας 80.
Καλαμάτα '80 – Γαλάτσι 61-66
Διαιτητές: Μπλέτσας – Κάλφα.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-39, 46-49, 61-66.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 8, Κούτρης, Λυκούδης 1, Κάτσαρης 11, Μαλαφέκας 6, Βούλγαρης 8, Αρβανίτης, Κοντόπουλος 11 (3), Πολιτόπουλος 4, Μπάκας 2.
ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Στεφανής 12, Αθανασιάδης 2, Μπαλαμπάνης 15 (1), Τσιρόπουλος 10 (2), Πρίτσος 9 (1), Γόγωνας, Βαφειάς, Παπαγεωργόπουλος 2, Λοΐζος 6, Κανελλόπουλος, Χαρακτινός 7 (1), Λαδικός 3.