Αφού δεν «αυτοκτόνησε»… χαμογέλασε στο τέλος η Καλαμάτα ’80

Νίκη στην παράταση με 56-54 επί του Αγρινίου

Παιχνίδι ανάλογο των προηγούμενων τριών εντός έδρας αναμετρήσεων που είχε δώσει η Καλαμάτα 80, ήταν αυτό που διεξήχθη την Κυριακή το βράδυ στην Τέντα και στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου νότου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας, με αντίπαλο το Αγρίνιο. Και αυτό κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τη μόνη διαφορά ότι η μπίλια έπεσε στην πλευρά του Καλαματιανού Σωματείου, το οποίο πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα, με 56-54, έστω κι αν χρειάστηκε η 5λεπτη διαδικασία της παράτασης.
Νίκη η οποία διατηρεί τις πιθανότητες παραμονής ή για να είμαστε πιο αντικειμενικοί τις αυξάνει σημαντικά, δίνοντας ώθηση και στο ψυχολογικό κομμάτι. Βεβαίως θα πρέπει να αποφευχθούν τα λάθη που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο της προχθεσινής αναμέτρησης, που έδειχνε να κυλά ιδανικά. Στο πρώτο μέρος οι «Λύκοι» ήταν εξαιρετικοί, παίζοντας τη γνωστή καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Στην επανάληψη, ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο, κόλλησαν επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις ένα καλάθι στο 23΄ με τον Μπάκα, ενώ είχαν προβλήματα και στην άμυνα. Ο Αβδάλας γύρισε σε ζώνη την αμυντική διάταξη της ομάδας, η οποία βρήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο τον τρόπο να προηγείται με μια μικρή διαφορά, εκμεταλλευόμενη και τα εύκολα καλάθια που έβγαλε στον αιφνιδιασμό.  Το άγχος όμως, που έφερε το τραγικό ποσοστό από τις βολές (3 στις 14) στα τελευταία λεπτά του αγώνα σε συνδυασμό με κάποια λάθη στην άμυνα, έβαλαν το Αγρίνιο για τα καλά στο παιχνίδι, και του έδωσαν την ευκαιρία να το στείλει στην παράταση (47-47 η κανονική διάρκεια). Εάν μάλιστα ο Σταυρόπουλος ήταν εύστοχος σε σουτ τριών πόντων, τότε τα πράγματα μπορεί να είχαν πάρει άλλη τροπή.
Στην παράταση οι «Λύκοι» έβγαλαν μεγάλο πάθος και πανηγύρισαν στο τέλος ένα σπουδαίο δίποντο, ξεπερνώντας την πίεση και το έντονο άγχος το οποίο υπήρχε. Άλλωστε όλοι στο τέλος, έβγαλαν μέσα από τους έντονους πανηγυρισμούς τα στοιχεία το άγχους και της πίεσης.
Πρέπει ν’ αναφέρουμε γι’ ακόμη μία φορά, τη στήριξη των φιλάθλων στους παίκτες του Δημήτρη Αβδάλα, με τους πρώτους ν’ αποτελούν ένα από τα χαρτιά της ομάδας. Ωστόσο πρέπει ν’ αναφέρουμε και τη σημαντική απώλεια του καλύτερου παίκτη του Αγρινίου, Γεωργούλα, που στο ξεκίνημα του αγώνα αποχώρησε τραυματίας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει το συγκρότημα του Μεσσήνιου προπονητή της ομάδας Γιάννη Διαμαντάκου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 56 (47)
ΑΓΡΙΝΙΟ 54 (47)
Διαιτητές: Αναγνώστου – Πλιάκας.
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 33-24, 35-39, 47-47(κ.α.), 56-54.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Κόνδρας, Φωτεινάκης 1, Κούτρης, Λυκούδης 10 (2), Μαλαφέκας 7 (2), Βούλγαρης 3, Παπουτσής 2, Κοντόπουλος 6, Πολιτόπουλος 6 (1), Μπάκας 20.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Καλαπανίδας 2, Σταυρόπουλος 11 (1), Μπαρούχας 2, Μανδαλάκης 8 (2), Λαμπρόπουλος 8 (1), Γεωργούλας 2, Μπάλλας 5, Ντόβας 14.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Κεραυνός Αιγίου – Ζάκυνθος 71-90
Καλαμάτα '80 – Αγρίνιο 56-54 (47-47κ.α.)
Πόλις Καλλιθέας – Κρανίδι 84-55
Χαλάνδρι – Ολυμπιονίκης 77-59
Νίκη Αμαρουσίου – Γαλάτσι 80-57
Ποσειδώνας – Εθνικός Πειραιώς 65-89 (χθες)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7 αγώνες): Πόλις Καλλιθέας 13, Γαλάτσι 12, Νίκη Αμαρουσίου 12, Ζάκυνθος 12, Εθνικός Πειραιώς 12, Κεραυνός Αιγίου 11, Αγρίνιο 10, Χαλάνδρι 10, Καλαμάτα 80 10, Κρανίδι 9, Ολυμπιονίκης 8, Ποσειδώνας 7.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8η, 09/12): Ζάκυνθος – Καλαμάτα, Εθνικός Πειραιώς – Κεραυνός Αιγίου, Ποσειδώνας – Πόλις Καλλιθέας, Αγρίνιο – Χαλάνδρι, Ολυμπιονίκης – Νίκη Αμαρουσίου, Γαλάτσι – Κρανίδι.